Lidé si přejí zemřít doma, ale umírání není v módě. Hospic Nejste sami pomáhá rozloučit se důstojně

Obrázek: nejste-sami-small

„Umírání a smrt pro mě byla vždycky věc, o které se nemluví a probíhá bokem za plentou někde v nemocnici tak, aby to bylo co nejméně stresující pro okolí. Před třemi týdny mi ale umírala moje milovaná babička a ta se bála smrti v nemocnici a přála si být doma na vesnici, kde to zná a má to ráda. Chtěli jsme babičce alespoň trochu vrátit to, jak se ona o nás celé roky starala,” píše v recenzi na Facebooku Zdeněk, jehož rodina se stala klienty mobilního hospice Nejste sami. Ten poskytuje specializovanou lékařskou i sociální pomoc a podporu pacientům v terminálním stadiu onemocnění i jejich blízkým. „Díky Vaší pomoci ať už v onen den, kdy jste nám ochotně radili i v jednu ráno, jsme se cítili, že opravdu na to nejsme sami. Dokázali jsme to, že do poslední hodinky se usmívala a byla šťastná. To, co pro umírající lidi a jejich rodiny děláte, dnes vidím jako velmi záslužnou a neocenitelnou věc,” dodává Zdeněk.

V České republice ročně umírá více než 100 tisíc lidí. 65 procent z nich zemře v nemocnici. Výzkumy veřejného mínění však ukazují, že většina z nás by si přála dožít doma. Domácí péče je podle odborníků také zhruba o 300 korun na den levnější než nemocniční. Mnozí se však stále obávají, že péči o vážně nemocného příbuzného nezvládnou. „Chceme ukázat, co a kdo může udělat pro to, aby rodiny měly podporu k pečování o svého blízkého, a v neposlední řadě spojit pojem umírání, smrt s přirozeným prostředím - domovem, podporou pečujících,” říká pro HFC za mobilní hospic Nejste sami Věra Kopřivová.

Pomáháme druhým se důstojně rozloučit

Hospic Nejste sami poskytuje mobilní specializovanou paliativní péči v Olomouci a okolí 24 hodin denně 365 dní v roce. Kromě pomoci rodině s péčí o pacienta nabízí i poradenství sociálního pracovníka či psychologa a zapůjčení potřebných pomůcek. Neopomíjí ani podporu a rady pečovatelům, kteří se starají o své těžce nemocné blízké. „Neustále se v hospici setkáváme se smrtí a s lidmi, kteří odcházejí z tohoto světa ve stavu, kdy by bez specializované paliativní péče umírali ve velkých bolestech a trápení. Přes to všechno jde o práci radostnou, protože jsme svědky toho, jak pomáháme druhým k tomu, aby se mohli důstojně rozloučit, říct si pěkná slova, zavzpomínat na společné zážitky, vyjádřit si navzájem hluboké city, připravit se lépe na to, co čeká na konci každého z nás,” popisuje ve výroční zprávě předseda správní rady hospice Martin Štainer. „Celkově jsme parta více než třiceti lidí, které spojuje stejné poslání – pomáhat druhým v nejkritičtějších chvílích, do kterých se člověk v životě dostává,” dodává.

nejste sami 3

Zdroj: Palieativnidata.cz

„Ve velmi těžké životní situaci provázel mou maminku na poslední cestě a nám, nyní již pozůstalým, byl a stále je nesmírnou oporou. Měli jsme z této volby obavy, ale nakonec byla ta nejlepší, kterou jsme mohli udělat,” chválí činnost mobilního hospice další z klientek Dana Středulová. Podle výzkumů stále více lidí volí možnost zemřít v kruhu přátel a rodiny. Do minulého roku však byla domácí paliativní péče přístupná jen v některých regionech a odkázaná na finance z dotací, od dobrovolných dárců a ze sbírek. „Práce s umírajícími lidmi je mimořádně náročná a společensky stále velmi nedostatečně podporována,” hodnotí Martin Štainer.

Paliativní péči mohou hradit pojišťovny

Pomoci by měla novela Zákona o zdravotním pojištění, která přináší zásadní změny v úhradách mobilní specializované paliativní péče. Od letošního ledna díky ní mohou zdravotní pojišťovny svým klientům hradit péči domácích hospiců. Potenciál pro změnu ověřoval v minulých letech pilotní program Mobilní specializované paliativní péče, do nějž se zapojilo 14 mobilních hospiců napříč republikou včetně hospice Nejste sami.

nejste sami 4

Zdroj: Paliativnidata.cz

Pilotní program ukázal, že v hospicích poskytujících mobilní péči dožívá až 97 % pacientů v prostředí odpovídajícím jejich přáním, přičemž specializovaná péče dokáže maximálně udržet kvalitu jejich života až do posledních chvil. „Postarat se, doprovodit umírajícího doma byla samozřejmost, staří umírali doma, mladí se starali a pečovali. Dnes to lidé nevidí, lidé žijí odděleně, rodiny jsou neúplné. Doma se neumírá. Proto je nutné se vrátit k tomuto modelu a učit mladé postarat se o staré, navrátit mladým povědomí, že stáří není nemoc, něco nepěkného, že senior je sice stár, ale nesmírně moudrý,” uzavírá pro HFC Věra Kopřivová.

Úvodní foto: Nejste sami