Analýza: Nenávist na síti - Youtube selhal, policie prověřuje třetinu

Obrázek: inius-zprava-small

V loňském roce byl Evropskou komisí a čtyřmi největšími platformami sociálních médií přijat Kodex chování v boji proti nezákonnému obsahu a online projevům nenávisti (Code of Conduct on countering illegal hate speech online). Facebook, Twitter, YouTube a Microsoft v rámci něj přijaly několik závazků účinného postupu proti nenávistným projevům v prostředí jejich platforem. První monitorovací cvičení, s cílem zjistit, zda IT společnosti svému závazku dostávají a jakým způsobem, proběhlo v 8 vybraných zemích EU, Česká republika mezi nimi nebyla. Druhého monitorovacího období se na jaře 2017 zúčastnilo 24 zemí EU. Celkem bylo v EU na sociálních sítích odstraněno 59,1 % z 2 575 nahlášených nenávistných projevů, v ČR 47 %. Nejlépe si vedly příspěvky oznámené z Maďarska, nejhůře ze Španělska, Česká republika je na 16. místě.

inius  zprava 5

V České republice se monitorování ujala organizace In IUSTITIA, právnická organizace, která se systematicky zabývá násilím z nenávisti. In IUSTITIA vybrala 99 případů nenávistného obsahu na sociálních sítích Facebook a YouTube. Twitter a sítě Microsoftu v ČR testovány nebyly z důvodu jejich nízkého využívání.

Vybrané příspěvky byly právně vyhodnoceny jako naplňující znaky trestného činu. Předsudky a nenávist na internetu jsou postižitelné jako trestný čin Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, případně Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. V české právní úpravě je řešeno také Ospravedlňování, popírání či významné zlehčování zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a zločinu genocidy.

inius zprava 2

Metody hlášení vybraných příspěvků

V prostředí sociálních sítí bylo využito tlačítko Nahlásit. Většina příspěvků (71 %) byla nahlášena na sociální síti Facebook, 29 % na sociální síti YouTube. Příspěvky byly rovněž oznámeny Policii České republiky prostřednictvím webového formuláře pro ohlašování kyberkriminality. Čtyři příspěvky byly nahlášeny standardní cestou – písemným trestním oznámením Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1.

37 % hlášeného nenávistného obsahu bylo namířeno proti uprchlíkům/imigrantům, ve 24 % šlo o příspěvky motivované náboženstvím, další příspěvky byly motivovány romskou etnicitou, politickým přesvědčením, barvou pleti a sexuální orientací.

inius zprava 3

Výsledky hlášení nenávistného obsahu sociálním sítím

Celkem bylo odstraněno 47 % všech nahlášených příspěvků. Ani na jeden z 26 ohlášených příspěvků nezareagovali administrátoři YouTube. Příkladem videa, které je umístěné na této platformě, je píseň „Stoupá Rom za Romem“. Ta obsahuje tento refrén: „Stoupá Rom za Romem - sieg heil sieg heil. Komínovým otvorem - sieg heil sieg heil.“ V dalším textu se objevuje: „Plynové komory namísto podpory jsou vaše poslední stanice. Kurvy černý spadla klec, čeká na vás všecky pec.“

inius zprava 6

Administrátoři Facebooku naopak reagovali na všechna hlášení do sedmi dnů formou zprávy o reakci na nahlášení. Bylo odstraněno 67 % nahlášených příspěvků. U zbývajících 23 % příspěvků bylo oznámeno, že neporušují pravidla sociální sítě.

Nejméně odstraňované byly příspěvky motivované nenávistí vůči židům, lidem s menšinovou sexuální orientací/identitou a vůči Romům.

inius zprava 1

Výsledky hlášení nenávistného obsahu pomocí formuláře Policie ČR

Do července 2017 vyhodnotila Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem (NCOZ) 27 oznámených útoků jako případný trestný čin a postoupila je k dalšímu prověřování. Jeden případ byl uložen ad acta - není trestným činem, ve dvou byly zahájeny úkony trestního řízení, ostatní policie dále prověřuje. 60 oznámených útoků dle NCOZ nenaplňuje skutkovou podstatu některého trestného činu ani skutkovou podstatu přestupku.

Příklady komentářů, které byly vyhodnoceny jako bezproblémové

  • "VYHLADIT TEN CIGÁNSKEJ KSINDL....BEZCENÝ VYKURVENCI"
  • "cigosi vite o tom ze uz stavíme koncentraky ? nejdriv pujdou muslimove potom vy"
  • "Tábory na vsechny takový, ostnatý ploty a plyn!!!"
  • "Zkurveny muslo psi!!!! Do plynu vsechny i s matkama a fotrama!!"
  • "Uříznout řediteli a tomu kozomrdovi hlavy, aby žáci viděli, co je to opravdu islám !!!

Dle organizace In IUSTITIA není webový formulář vhodným nástrojem pro oznamování nenávistného obsahu policii. Formulář nenahrazuje podání trestního oznámení a lze do něj vkládat pouze url adresu a ne důkazní fotografie. Pokud sociální síť takový příspěvek smaže, dostává se policie do důkazní nouze. Policie se také podle organizace prozatím neobrátila na sociální sítě s žádostí o součinnost. Všechny oznámené incidenty dále nebyly řešeny specializovaným IT pracovištěm, ale byly postoupeny na jedno konkrétní obvodní oddělení.

inius zprava 4

Ze čtyř podaných trestních oznámení jsou prověřována dvě. Dvě oznámení nebyla státním zastupitelstvím vyhodnocena jako problematická.

Doporučení

Organizace In IUSTITIA na základě výsledků monitoringu doporučuje zviditelnit závazek postihu nenávisti na sociálních sítích a závazek podpory obětem nenávisti ze strany státu. Policie by se měla zaměřit na efektivní stíhání trestné činnosti na online sítích a ustálit v součinnosti se státním zastupitelstvím jednotný postup vůči nenávisti na internetu.

Stát by měl dále zahájit účinnou spolupráci s organizacemi věnujícími se bezpečnosti na sociálních sítích. Spolupráce by měla zahrnovat i podporu obětem a cílené odkazování obětí do specializovaných poradenských center. Měla by být také zahájena spolupráce se všemi sociálními sítěmi za účelem odstraňování nenávistného obsahu.

Stáhněte si celou analýzu ZDE.

Foto: Flickr