V České republice onemocní ročně 450 náctiletých a mladých dospělých zhoubným nádorovým onemocněním. Toto číslo je v porovnání s jinými věkovými kategoriemi nízké, což způsobuje, že problém je odbornou veřejností dlouhodobě spíše přehlížen. U mladé generace není zaveden fungující systém prevence, zároveň se u ní projevují unikátní typy nádorů či komplikací. Může tak trvat i roky, než se podaří onemocnění odhalit, a náctiletí se tak dostávají na onkologii až v pokročilém stadiu nemoci.
Tím si prošla i Karolína Žohová (na úvodní fotografii), jejíž problémy se začaly projevovat, když jí bylo 19 let. „Byla jsem často nemocná, otékaly mi nohy, měla jsem kožní vyrážky, byla často unavená a měla kašel, který vždy trval několik měsíců a pak zase zmizel. Už tehdy jsem začala navštěvovat obvodního lékaře se svými zdravotními problémy. Vždy jsem dostala antibiotika a byla poslána domů. Takhle jsem tak nějak přežívala,” vzpomíná. Její stav se zhoršoval, nakonec musela odejít ze zaměstnání. Přesto vyšetření neodhalila žádné problémy.
„Dokonce ani boule na krku, kterou mi našel lékař, nebyla vyhodnocena jako problematická a dostala jsem doporučení k návštěvě psychiatra, jelikož v očích mého lékaře jsem si své zdravotní stavy v hlavě vytvářela sama a potřebuji vyléčit hlavně hlavu. Byla jsem zoufalá, ale neztrácela jsem naději v cestu z tohoto začarovaného kruhu. Díky masážím jsem se naučila lépe vnímat své tělo a časem jsem si nahmatala další bouli na krku. To mě přimělo ke změně lékaře, jelikož k tomu stávajícímu jsem ztratila důvěru. To byl krok, který mě zachránil,” dodává Karolína. Po dvou letech trápení konečně přišlo rozuzlení, diagnóza zněla rakovina lymfatického systému – Hodgkinův lymfom ve IV. stadiu.
Mladí chodí k lékaři pozdě
„Pro mladou generaci je dobré zdraví součástí běžného života. Nádory většinou nebolí, takže na sebe často ani neupozorní. A když už si ho všimnou, tak jelikož nebolí, nevěnují mu pozornost a raději nic neřeknou. Svojí roli také může hrát stydlivost (například u nádorů varlat) nebo problematika neznalosti anatomie těla. Často se na nádorové nemoci nepřijde i z důvodů, že adolescenti častokrát bývají u lékařů vyšetřování jen povrchově,” uvádí zakladatelé projektu na webu. Zákeřná choroba přitom dokáže převrátit život naruby. „Je třeba si uvědomit, že před nimi se život teprve otevírá a najednou před vás někdo přijde a zabouchne před vámi dveře a řekne: ,Moment, tebe se to netýká, ty tady teď budeš bojovat o svůj vlastní život.’ To je totální šok a ztráta všech jistot, odtrhnutí od kamarádů, od přátel, od rodiny,” dodává onkoložka a garantka projektu Viera Bajčiová.
Empatie místo apatie
Cílem kampaně Fuck Cancer je propojit organizace, nadace, spolky, projekty i jednotlivce, kteří pomáhají onkologickým pacientům a šíří osvětu v oblasti nádorových onemocnění. Dále učit mladé celoživotní onkologické prevenci a zdravému životnímu stylu a v neposlední řadě ukázat veřejnosti, jak se chovat k pacientům, jak s nimi komunikovat a jak efektivně pomoci. Okolí mnohdy netuší, jak s nemocnou osobou jednat, a tak se přestane ozývat. I některým pacientům může být situace nepříjemná a stahují se do ústraní.
„Všichni mi přáli hodně štěstí, ať to zvládnu, ale navštívit mě byli jen spolužáci jednou. Nemám to nikomu za zlé. Já je vlastně odřízl, nechtěl jsem soustrastné pohledy, které mě srážely dolů,” popisuje Tomáš Pangrác. „Pokud pacient na nabízenou pomoc hned nereaguje, nenechte se odradit a za čas to zkuste zase znovu,“ radí psychoterapeutka Pavla Doláková a dodává: „Určitě nezapomínejte na projevy empatie v podobě zájmu o druhé, protože ta je pro nemocné nesmírně posilující. Někdy stačí například jen zavolat, napsat a dát najevo, že na ně myslíme a jsme tu pro ně. Empatii bychom ale měli mít i s lidmi, kteří o nemocné pečují. Ty často pomoc a podporu také potřebují,“ doplňuje.
Tomáš Pangrác
Fuck Cancer podpořili odborníci, pacienti i známé osobnosti jako Jiří Langmajer Martin Mikyska alias Mikýř, Maxim Habanec, Filip Jankovič, Sharlota či NobodyListen. „Dnes je dost jednoduchý se obklopovat jen bezstarostnou zábavou. Žít v bublině pozitivity a dobrých pocitů. Fuck Cancer se snaží trochu narušit tuhle apatii vůči problémům širšího okolí a to mi přijde sympatický. Není to prvoplánově dělaný s cílem jenom mluvit o něčem nepříjemném. Má za cíl probudit v nás trochu víc empatie, být trochu lidštější,” říká influencer a moderátor kampaně Fuck Cancer Martin Mikyska.
„Projekt Fuck Cancer má nyní za sebou intenzivní měsíční kampaň, během níž se kromě osvěty v oblasti problematiky onkologických onemocnění mladých podařilo v rámci Hit Hitové kampaně vybrat finance na vybudování webové platformy. Ta bude rozcestníkem pro všechny, kteří se s nádorovým onemocněním setkají. Budou zde moci nalézt pomoc a informace na jednom místě. V současné době je projekt otevřen spolupráci s organizacemi i jednotlivci, kteří pomáhají či chtějí pomáhat onkologickým pacientům. Zároveň oslovujeme bývalé či současné pacienty, kteří by se rádi stali součástí projektu,“ uzavírá členka týmu Fuck Cancer Barbora Hájková.
Foto: Archiv Fuck Cancer