Nyle DiMarco, 28letý úspěšný model, herec a aktivista z Queens v New Yorku se narodil neslyšící. Říká, že ho jeho handicap nemůže brzdit od toho, co chce dělat. „Existuje spousta lidí, kteří si myslí, že neslyšící lidé nemohou dělat věci jako ti se zdravých sluchem. Dokonce si někteří myslí, že neslyšící jsou méně inteligentní,“ znakuje Nyle DiMarco.
Splněné sny a nečekaná vítězství
Nyle DiMarco vyrůstal v rodině neslyšících, přes 25 členů jeho rodiny žije s tímto hendikepem, včetně jeho bratra, dvojčete, který je DJ. Nyle DiMarco se už odmalička rád předváděl. Vystudoval speciální střední i vysokou školu pro neslyšící, zaměřoval se na matematiku a znakový jazyk. Po studiích se Nyle dostal ke kariéře modela.
A právě tehdy se jeho kariéra rozjela. V roce 2015 se totiž přihlásil do soutěže America’s Next Top Model. V soutěži, kde se vybírají noví modelové a modelky, byl historicky prvním neslyšícím účastníkem. Jeho schopnosti, osobnost a vzhled přesvědčil nejen porotce a Nyle soutěž vyhrál. I díky tomu se dostal do povědomí široké veřejnosti, dnes má například na svém Instagramu přes milion sledujících. Dalším jeho úspěchem bylo, když zvítězil v soutěži Dancing with the stars. Už samotná jeho účast byla pro mnohé překvapením. Nyle na to tehdy reagoval tak, že to, že neslyší hudbu, neznamená, že se nemůže naučit tančit.
Nyle už dříve založil nadaci a pracuje na tom, aby se v USA změnila legislativa, která zajistí, že všechny neslyšící děti do 5 let budou mít přístup k výuce jazyka. „Když jsem začal být známý a mít úspěch, netušil jsem, jaký to může mít dopad. Až ve chvíli, kdy jsem začal dostávat zprávy od neznámých lidí, které jsem inspiroval, jsem se rozhodl, že o věci budu více komunikovat,“ znakuje Nyle DiMarco, který také veřejně uvedl, že ho přitahují jak muži, tak ženy, a sám sebe řadí do queer komunity.
Velmi malé procento neslyšících dětí se učí znakový jazyk
Podle Nyla to ale není případ většiny neslyšících dětí, že by vyrůstali rodině s dalšími neslyšícími. „Pouze asi 10 % neslyšících dětí pochází z neslyšící rodiny. Zbytek, tedy 90 % neslyšících dětí, se narodilo rodičům bez sluchového hendikepu,“ uvádí Nyle a dodává: „Často se stane, že dítě je první neslyšící člověk, se kterým se rodiče potkají. Oni třeba nevědí, co mají dělat, mohou z toho být zničeni. Nevědí, jestli neslyšící lidé mohou mít úspěšný život.“ A právě to se snaží Nyle změnit a aktivně dělá osvětu, čeho všeho mohou neslyšící lidé v životě dosáhnout.
Údajně jen čtvrtina rodičů neslyšících dětí umí a používá znakový jazyk, což znamená, že miliony dětí se nemají jak naučit jazyk. Ze 70 milionů neslyšících po celém světě mají jen 2 % z nich přístup k výuce. „Pokud se dítě narodí jako neslyšící, tak je nějakých 5 let na to, aby se naučilo jazyk, aby se bez problému socializovalo, komunikovalo s ostatními lidmi a samo se vzdělávalo. Když děti přístup k jazyku nemají, říká se tomu jazyková deprivace a dnes to znamená velký problém,“ myslí si Nyle.
Umět jazyk je důležitá součást vývoje dítěte, zejména jeho mozku. Ovlivňuje to gramotnost, paměť, matematické schopnosti a umožňuje, aby se dítě naučilo i jiné jazyky. Proto Nyle DiMarco bojuje za to, aby se všechny neslyšící děti mohly učit znakový jazyk. Svoji slávu využívá pro to, aby o své nadaci a problematice neslyšících šířil povědomí. „Je to příležitost zvýšit povědomí o ASL (American Sign Language), u všech, kteří mě sledují a čelí třeba stejným výzvám, kterým jsem čelil i já. Chci vzkázat, že úspěch budete mít, když se nevzdáte,“ uzavírá Nyle.
Foto: Instagram Nyle DiMarco