Polední přestávka na oběd asi potěší většinu z nás a bereme ji jako běžnou součást našeho každodenního života. Pro někoho však polední jídlo běžné není a přitom může být nejen radostí, ale i důležitou pomocí a odrazovým můstkem pro lidi bez domova. S touto vizí vznikl projekt Oběd pro dalšího, ve kterém spojily síly restaurace Lokál s organizacemi pracujícími s lidmi bez domova a s autismem: Novým Prostorem, Pragulicem, organizací Jako doma, Farní charita Praha 1 a brněnská APLA. Zapojit se do projektu můžete i vy. Oběd pro dalšího zakoupíte v Lokálech v Praze či Brně, kde se můžete seznámit i s příběhy lidí, pro které je teplý oběd důležitým krokem na cestě vpřed.
Novomanželé Michal a Helena, kteří se potkali při prodeji Nového prostoru, chodí do Lokálu v Dlouhé ke svému oblíbenému stolu 201 společně. „Všichni se usmívají a chovají se vždycky profesionálně,“ říká Michal a zdůrazňuje, že to není samozřejmé. „Často mě, když vidí průkazku, do restaurace ani nepustí, a to peníze mám,“ potvrzuje prodejce Richard, jehož problémy začaly ve chvíli, kdy ho oklamal nejlepší kamarád. Všichni se shodují, jak je pro ně alespoň jedno teplé jídlo denně nesmírně důležité. „Teplé jídlo je teplé jídlo. Na člověku je při prodeji časopisu poznat, když je hladový, a nepomůže to,“ vysvětlují obědvající.
Zdolat bariéru mezi restauracemi a lidmi bez domova
Oběd pro dalšího vznikl před dvěma lety a od té doby nakoupili zákazníci restaurací pro své spoluobčany přes 2200 poukázek na oběd. Poukázka stojí 90 Kč a hosté ji najdou jako samostatnou položku v menu. Lokál poté poukázky předá spolupracujícím organizacím. Za vznikem projektu stojí event manažerka v cateringu Anna Šprynarová. „Jsem vážně ráda, že se nám podařilo zdolat bariéru mezi restauracemi a lidmi bez domova. Díky Obědu pro dalšího se spojilo Ambi (Ambiente - provozovatel restaurací Lokál - pozn. redakce) s Novým Prostorem, Pragulicem, Jako doma. A je to oboustranně prospěšná vazba. Všechny Lokály – a to každý z nich vede někdo jiný! – se rozhodly, že do toho půjdou, a já si toho cením. Samozřejmě není snadné přesvědčit desítky lidí o projektu, jaký tu ještě nikdo nerealizoval. Ale podařilo se a daří se,” sdílí svou radost z úspěchu projektu. Dále pak projekt spolupracuje s Farní charitou Praha 1 a organizací APLA.
Anna Šprynarová - zakladatelka projektu
Jako kus hadru
Po úspěšném startu v Praze se projekt rozšířil také do Brna. Od minulého roku se v Lokálu U Caipla z poukázek radují prodejci Nového Prostoru a klienti organizace APLA, která pomáhá lidem s poruchami autistického spektra. „Ráno jsem měl v masně polévku a do večera už nejím. Ale kdybych si mohl vybrat, dám si maso. To jsem naposledy ochutnal, když Žižka měl ještě obě oči,“ směje se šestašedesátiletý Václav, kterému teď můžete v Brně koupit oběd.
„Spousta lidí nás bere jako kus hadru, někdy na nás třeba i plivnou. Prodej je deprimující, málokdo u něj vydrží, protože lidé dovedou být zlí. Dávají najevo, jak vámi pohrdají… na jídlo pak ani nemáte chuť,“ vypráví Václav o prodeji časopisu Nový Prostor, se kterým ho můžete potkat v Joštově ulici. On i další prodejci se shodují, že projekt pro ně bude velkou radostí a pomocí, protože teplý oběd jen tak neseženou. Prodej Nového Prostoru je přitom tvrdá práce, prodejci vstávají brzy ráno a na ubytovnu se vracejí až pozdě večer. V zimním období je odměnou už samotný odpočinek v teple, protože prodávat venku devět hodin denně sedm dní v týdnu není nic příjemného.
Chodí do práce, ale na oběd se sami bojí
V Brně však od nového projektu čekají nejen radost z jídla v teple, ale i trvalý užitek. Brněnský Lokál zapojil do projektu také klienty Asociace pomáhající lidem s autismem z projektu sociální rehabilitace. Spousta z nich chodí do práce, ale na oběd se bojí sami jít. Ze začátku tedy budou docházet do restaurace společně s pracovníky APLA a postupně se naučí větší samostatnosti. „Jeden náš klient je extrémně stydlivý, vyhýbá se kontaktu. Teď jsme začali chodit na ping pong, což mu hrozně prospívá. Úplně rozkvetl, je celkově samostatnější a komunikativnější. Podobný efekt si slibuju i od návštěv Lokálu. Dáme klientovi prostor, aby s námi, tedy s pocitem bezpečí, někam šel. Brzy to pro něj bude známé prostředí, uvidí, že se není čeho bát, že personál je vstřícný… To všechno pomůže zmenšit strach z lidí,“ vysvětluje Ladislav Bušek z organizace APLA.
V Brně od spuštění v listopadu do konce května koupili hosté již 220 poukázek. „Lidé, kteří chtějí pomáhat dalším, je v celé republice dost a jsem rád, že v brněnském Lokále mají možnost dobrý skutek udělat koupí Obědu pro dalšího. Když vidím hosty z Nového Prostoru nebo z Aply, jak jim chutná, jak s pokorou a zároveň v pohodě zapijejí oběd malinovkou, dělá mi to radost. Cítím stejnou radost od našich hostů, kteří poukázky kupují. Jsou to štamgasti, náhodní kolemjdoucí, držitelé karet senior, ale také studenti. Poukázky také kupují zaměstnanci Lokálu. Spousta lidí dělá dobré skutky a těší je to. Mě zrovna tak,“ shrnuje pro HFC manažer Lokálu U Caipla Petr Opálka.
Chceme se potkat s lidmi, kteří nám pomáhají
V Praze si obědy v Lokálu také pochvalují. „Všechno je tu skvělý, ale hlavně musím podotknout profesionalitu obsluhy – nikdy nebyl žádný problém, všichni jsou milí. Já bych dal Lokálu pět hvězdiček z pěti,“ hodnotí Karim z Pragulicu, známý svými netradičními prohlídkami po Praze, ve kterých otevřeně vypráví o svém životě a práci na ulici. A všichni dodávají, že sem nechtějí jen chodit na oběd, ale i setkávat se s lidmi, kteří jim pomáhají - poděkovat a ukázat, že i život na ulici může být smysluplný.
Oběd pro dalšího můžete zakoupit ve všech pražských Lokálech a v Brně v Lokálu U Caipla. Stojí 90 Kč. Pokud se chcete s někým z lidí bez domova, kteří oběd dostávají, seznámit, nechte svoje telefonní číslo u obsluhy, která setkání domluví.
Foto: Archiv Lokálu