Jeden z nejznámějších kuchařů na světě, Jamie Oliver, nedávno přišel s návrhem, aby se na nezdravé potraviny, které obsahují příliš mnoho soli nebo naopak cukru, vztahovala vyšší daň a zvýšila se tak jejich cena. Své snahy vtělil do kampaně #AdEnough, v rámci níž je k vidění i na televizních obrazovkách, kde upozorňuje na to, že je nevhodné, aby v hlavním vysílacím čase byly vysílány reklamy na potraviny obsahující vysoký podíl soli, tuků a cukru. Zvláště pak v době, kdy se Velká Británie potýká s obezitou svých obyvatel. „Tohle je daň pro dobrou věc, daň pro lásku. Je to navrženo pro ochranu a zisk těch nejznevýhodněnějších komunit,” prohlásil britský kuchař a apeluje, aby mezi tyto nezdravé potraviny byly zařazeny i sladké mléčné nápoje.
Svým výrokem o dobru pro znevýhodněné komunity však pobouřil řadu lidí. Jednou z nich je Ketty Hopkins, uživatelka Twitteru, která se na této sociální síti kriticky vyjádřila k návrhům a kampani Jamieho Olivera. Ketty vyrostla v nízkopříjmové rodině a v několika tweetech vysvětlila, proč zdravé jídlo není pro rodiny, které nevycházejí s penězi, možností. „Od doby, kdy mi bylo asi šest let, mě a mého bratra vychovával hlavně táta, protože máma ho podváděla, opustila ho a pak byla tak agresivní a nebezpečná, že měla zakázán i přístup do naší ulice. Když říkám, že jsme byli chudí, myslím tím fakt chudí. Peníze, které jsem dostala k narozeninám, jsme častokrát museli utratit za jídlo, abychom vůbec přežili,” popisovala na svém účtu. Vysvětlila, že ačkoli její otec pracoval, příjem nestačil. „Quinoa nebo kus kus byly úplně mimo debatu. Jedli jsme cokoli, co zrovna bylo ve slevě. Dokonce i ovoce a zelenina byly tak drahé, že jsme s bratrem brali vitamíny, abychom doplnili důležité živiny,” vzpomíná Ketty a pouští se do těch, kteří říkají, že je například zelenina v konzervě levná a že jsou lidé, kteří ji nekupují, líní. “Je snadné tohle říct, když jsi dvacetiletý student, který nikdy naplno nepracoval a neměl účty k zaplacení. Když jsi mladý táta, který trpí těžkými depresemi, a přesto pracuje bezpočet hodin v únavné práci, potom se vrátí domů ke dvěma dětem a bojí se o život, protože jeho bývalá žena mu nechala 150 výhrůžných vzkazů, neustále porušuje zákaz přiblížení a pokusila se ho přejet, unést mu děti nebo mu rozbila sklo ve dveřích, a on v tom všem ještě bojuje s penězi. Měli byste VY energii vařit z ničeho výživná jídla? Když spíte čtyři hodiny denně na starém gauči, protože máte strach, že kdybyste usnuli v posteli, neuslyšíte, kdyby se někdo chtěl dostat dovnitř? Odpovím za vás. Absolutně ne!”
Podle Ketty rodičům s nízkými příjmy na dobru svých dětí velmi záleží. Proč ale kupují nezdravé potraviny? „Protože je to to jediné, co si mohou dovolit. A často jsou také v depresi, což činí vaření mnohem těžší. Pokud by došlo ke zvýšení cen sladkých a tučných jídel, když jsem byla dítě, nejedli bychom vůbec. Je to jednoduchý. Myslím si, že je mnohem lepší, když si dítě dá pizzu, než aby nejedlo vůbec nic,” píše Ketty. Podle ní se zvýšením cen nezdravých potravin nic nezmění a je nutné provést systémovou změnu, aby některé rodiny přestaly být znevýhodněné. Navrhuje například zvýšit minimální mzdu tak, aby z ní rodiny byly schopné vyžít, nebo dostupné bydlení, aby lidé mohli místo placení vysokého nájmu ušetřit na jídlo. A dodává: „Přestaňte vinit chudé rodiny, že se stravují nezdravě, vy snobové ze střední třídy!”
„Hopkins svými tweety nebrojí proti zdravé výživě ani se nezastává nezdravého stravování. Prostě sdílí svou zkušenost a dodává, že nezdravé stravování na ní nezanechalo žádné vážné následky,” dodává v reakci na to, že Jamie Oliver má na své webové stránce recept na mléčný nápoj podávaný v čokoládovém šálku, který šestkrát přesahuje denní doporučenou dávku cukru pro děti.
Problém se zdravou stravou pro nízkopříjmové rodiny se zdaleka netýká pouze britských rodin. Své o tom vědí i české samoživitelky. V jednom z dílů pořadu Apel na to upozornila koreanistka Nina Špitálníková, která se sama coby samoživitelka angažuje v podpoře a pomoci českých svobodných matek. V České republice podle ní žije téměř 200 000 neúplných rodin. Téměř třetina samoživitelek má měsíční příjem menší než 10 000Kč a ovoce a zeleninu může svým dětem pravidelně kupovat jen každá čtvrtá matka.
Foto. Instagram Jamieho Olivera a Twitter Ketty Hopkins