Basketbalisté byli v roce 1961 vyloučeni z výletu kvůli barvě pleti. Po 56 letech se dočkali omluvy

Obrázek: omluvarasismus-small

„Naše lítost neomlouvá to, co se stalo a prosíme o odpuštění za naše chování, které bylo výsledkem naprosté ignorance a chabých soudů. Nicméně je důležité, abyste věděli, že si uvědomujeme, jak hrozná zkušenost to pro vás a vaše rodiny musela být a velmi litujeme, že k tomu došlo,“ stojí v dopise. Tehdejší kapitán Tom Owens pro WRTV6 k incidentu uvedl: „Je jedno, zda jsme z cesty vyloučili jednoho nebo deset, bylo to prostě špatně. Přeji si, abych měl tehdy dost odvahy postavit se před své rodiče, trenéra a správce škol a řekl: ´Nejedu. Buď jedeme všichni, nebo nikdo.´.“

Dopis byl adresovaný také Eugenu Carterovi, jednomu z vyloučených spoluhráčů. Ten nyní žije v Kokomu ve státě Indiana. Pro Fox 59 uvedl, že rasismus, kterému po dobu dospívání čelil, byl každodenní součástí jeho života. Proto už na tento incident téměř zapomněl. Toma Owense však desítky let staré rozhodnutí velmi tížilo. „Hledal jsem ta správná slova, a nakonec jsem asi před měsícem napsal dopis a poslal mu ho. Byl jsem mile překvapen, když mi ihned poté zavolal a řekl, jak moc si toho váží,“ svěřuje se Tom Owens.

omluvarasismus 3

Dnes 72letý Eugene Carter omluvu svého tehdejšího týmového kapitána přijal. Přiznává, že ho dopis velmi překvapil, protože o Tomu Owensovi od onoho roku 1961 neslyšel. Velmi ale oceňuje jeho odvahu se i po tolika letech omluvit. Díky dopisu oba muži po téměř šedesáti letech znovu obnovili své přátelství a mohou být vzorem pro další generace. Chtějí spolu zůstat v kontaktu a Eugene plánuje Toma a jeho rodinu navštívit.  „Nikdy není pozdě na to říct ´je mi to líto´ a omluvit se. Nikdy není pozdě na to udělat správnou věc,“ uzavírá Tom Owens. 

Foto: Repro The Indy Channel