Sedm žen sedí před počítačovými obrazovkami a přijímají tísňová volání z celé Mekky. Letos poprvé odpovídají poutníkům také ženy. První ženský tým na lince ověřuje volání, která by mohla souviset s požáry, kriminalitou, zraněním nebo dopravní situací. “Saúdské ženy jsou přítomné ve více oblastech. Tak mohou být součástí také bezpečnostního sektoru,” říká jedna z členek týmu, 31letá Baara al-Shuwaibi, která studovala angličtinu na univerzitě v Mekce. Pouť do saúdskoarabské Mekky letos vykonávají dva miliony muslimů.
V Saúdské Arábii ženy stále nemohou pracovat bez souhlasu mužského opatrovníka, nemohou volně cestovat ani řídit auta. Saúdská vláda však začala zapojovat do vzdělání a pracovních příležitostí polovinu obyvatel, která tradičně zůstala doma. Zavádí tak postupné reformy pracovního trhu a připravuje společnost na pokles příjmů z prodeje ropy.
"Zapojení žen vnímám jako krok vpřed, chceme ukázat, že ženy mohou pracovat na jakémkoli místě a ve všech oblastech," uvedl pro agenturu Reuters Generálmajor Abdel Rahman al-Saleh, který řídí provozní středisko, a dodal, že během každoročního setkání muslimů v Mekce přijímají denně zhruba 65 000 hovorů. Do budoucna tedy plánuje zvýšit počet žen a nabídnout jim i pokročilá školení.
Foto: Repro Reuters