Sestry Marianne a Melina Moussali z Aleppa vytvořily jedinečnou sérii panenek s názvem Ana (v arabštině Já jsem), jejímž cílem je pomáhat lidem zasaženým válkou v Sýrii. Na ručně tvořených postavách jsou vyšité ilustrace založené na příbězích vysídlených dětí a jejich rodin. Každá dostává jméno člověka, jehož příběh nese na svém těle. Jakmile si někdo panenku koupí, část výtěžku putuje přímo ke konkrétnímu nositeli příběhu. Panenky je v současné době možné zakoupit ve Spojených Arabských Emirátech, Kuvajtu, Libanonu a Austrálii.
Naděje a sny konkrétních lidí
Na výrobě panenek pracují syrské ženy, které v Libanonu spolupracují s tamní neziskovou organizací Bassma & Zeitooneh. Za každou vyšitou panenku dostávají honorář a díky tomu mají tyto ženy a jejich rodiny stálý příjem.
Zakladatelky projektu poukazují na to, že prostřednictvím panenek a výšivek chtějí přinést hlasy a příběhy válkou rozdělených rodin, včetně dětí. Na webových stránkách sbírky se můžete dočíst, že cílem projektu je jednoduchou formou šířit neznámé příběhy nebo sny běžných lidí zasažených tímto konfliktem.
Velká mořská ryba
Vzniklé výšivky vznikají na základě ilustrací zachycující příběhy, které pro jejich vytvoření posílají samotní uprchlíci. „Jsem Falak. Můj dům a domy mých dcer jsou zničené válkou. Všechny žijeme spolu v malém bytě bez nábytku. Moji starší synové odešli přes moře do Evropy. Když doma uvažujeme o tom, že bychom možná přišli za nimi, říká mi má nejmladší dcera, že má strach z moře a z velké ryby, která v něm žije,“ stojí v jednom ze zaslaných dopisů.
Ana Collection přináší především příběhy dětí, jejichž dětství jako by se náhle zastavilo. „Jejich naděje a identita jsou tlumené zaslepenými médii, tvrdohlavými velmocemi a sobeckýma rukama času,“ uvádí autorky na webu sbírky. „Každodenní jednoduché příběhy, jména, boje a slova těchto lidí by měly být vyslovovány, slyšeny a šířeny. Protože to je důležité,“ dodávají.
Foto: FB The Ana Collection