Facebooková stránka Evropa – Evropanům v úterý zveřejnila video, na němž jsou vidět brutální střety těžkooděnců a mladých mužů. Zveřejnila ho s popisem: „Je mi líto odhodlaných policistů co hlídají hranice, že jim nedají ostré náboje a zbraně! Prosím sdílejte! Zastavme islámskou Invazi v Evropě! Evropa – Evropanům!“. Video na stránce Evropa – Evropanům nasbíralo během třiadvaceti hodin od zveřejnění téměř 10.000 sdílení a přes 250.000 zhlédnutí. Stránka po upozornění na hoax video smazala (jednalo se o video v této podobě).

Ve skutečnosti však nejde o islámské migranty a potíže mezi nimi a policisty na evropské půdě, nýbrž o střety mezi mladými Peruánci a tamní policií. Zpravodajský server Euronews.com zveřejnil již v dubnu tohoto roku video i se zprávou, že se jedná o střety v rámci několikadenní demonstrace za místní univerzitu. Ta byla postavena v peruánském regionu Tayacaja již před pěti lety, dosud však nebyla otevřena. O těchto střetech (spolu s videem) informovala také agentura Reuters.
Video u diskutujících a jeho dalších šiřitelích vyvolalo velkou vlnu nenávisti vůči migrantům a muslimům, což dokládají také extrémní komentáře.


Foto: Pixabay
Fáma se například šířila již před několika měsíci v Plzni, zde se měl nálezce vyhýbat obchodnímu centru Plaza ve středu města.
(http://plzen.idnes.cz/muslimka-fama-zena-legenda-burka-varovani-nebezpeci-plaza-pm4-/plzen-zpravy.aspx?c=A160520_124152_plzen-zpravy_pp)
“‘Policisté okamžitě začali po záhadné ženě i nálezci pátrat a zjišťovat veškeré informace k případu. V průběhu šetření vyslechli desítky osob, zajistili a zhlédli desítky hodin kamerových záznamů z dotčených míst,’ uvedla mluvčí plzeňské policie Hana Štefflová. Policisté však nakonec vyhodnotili, že se jedná o poplašnou zprávu. Nepodařilo se zjistit ani to, v čem konkrétně měla hrozba v nákupním centru spočívat.”
Další podobné zprávy se šíří například také v Praze (http://www.expres.cz/nebezpeci-teroristickeho-utoku-v-cr-d7v-/zpravy.aspx?c=A160803_115343_dx-zpravy_anna) a vystrašení lidé se obracejí na policii. Ta se všemi hlášeními intenzivně zajímá, prozatím však zprávy vyhodnucuje jako hoax.
„Zprávy jsou zatím vyhodnocovány jako tzv. HOAX. Spoluobčany můžeme ubezpečit o tom, že o šíření těchto zpráv Policie České republiky ví a zabývá se jimi. A to jak na úrovni krajských ředitelství, tak v rámci sekce terorismu a extremismu Národní centrály proti organizovanému zločinu,“ uvedla tisková mluvčí Nguyenová.
3. srpna kvůli množícím se dotazům uveřejnila Policie ČR na svých stránkách ohledně fám prohlášení. (http://www.policie.cz/clanek/udajne-nebezpeci-teroristickeho-utoku-v-nakupnim-stredisku.aspx):
Údajné nebezpečí teroristického útoku v nákupním středisku
V posledních měsících se Policie České republiky zabývá různými zprávami, které se objevují zejména na sociálních sítích.
V posledních měsících se Policie České republiky zabývá různými zprávami, které se objevují zejména na sociálních sítích. V těchto zprávách jsou popisovány různě modifikované příběhy. Například, že občan najde peněženku s penězi, vyhledá jejího majitele, kterým je vyznavač islámského náboženství, a peněženku mu vrátí. Majitel peněženky mu v rámci poděkování sdělí, aby po určitý časový úsek nechodil na určitá místa (např. do konkrétního obchodního domu), či aby nejezdil hromadnou dopravou (např. konkrétní linkou metra).
Tyto zprávy šířené prostřednictvím sociálních sítí v mnohých lidech vyvolávají obavu z teroristického útoku a obracejí se na policii.
Zprávy jsou zatím vyhodnocovány jako tzv. HOAX (viz níže). Spoluobčany můžeme ubezpečit o tom, že o šíření těchto zpráv Policie České republiky ví a zabývá se jimi. A to jak na úrovni krajských ředitelství, tak v rámci sekce terorismu a extremismu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).
Policie ČR v tuto chvíli nemá žádné informace, které by nasvědčovaly tomu, že v České republice hrozí nebezpečí teroristického útoku. Přesto jsou neustále platná preventivní opatření, která spočívají ve zvýšené hlídkové činnosti a dohledu především v místech, kde se shromažďuje více osob a na letištích s mezinárodním provozem.
Tzv. Hoax je název pro poplašné, nebezpečné a zbytečné řetězové zprávy, které se šíří na Internetu. Seznam nejrozšířenějších hoaxů je k nalezení například na www.hoax.cz.
3. srpna 2016
kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR