„Přijďte k nám na kafe!“ vzkazují královéhradečtí Romové

Obrázek: prijdtenakafe-small

Královéhradecký kraj přišel s nápadem, jak se pokusit nabourávat předsudky mezi Romy a většinovou společností. Protože vnímá jako klíčové prasknutí vlastní bubliny a osobní setkání, spustil projekt Přijďte k nám na kafe, kdy členové většinové společnosti navštěvují romské domácnosti a nad hrnkem kávy se vzájemně poznávají. „Prostřednictvím pozvání na kávu se sejdou rodiny, které k tomu v běžném životě nemají příležitost,“ vysvětluje pro HFC Lenka Staňková z Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. „Pocházejí z jiného sociálně-kulturního prostředí a vzhledem k přítomným stereotypům a předsudkům by měli z komunikace vzájemné obavy, ale přesto se chtějí něco dozvědět o tom druhém,“ dodává. To kvituje také Iveta Kokyová, první z romských hostitelek. A nemůže si návštěvu vynachválit.

Vlastní zkušenost

S myšlenkou vzájemného poznávání se jako prostředku k bourání bariér přišla romská psychoterapeutka Andrea Tibenská, která pro něj získala důvěru úřadu a společně pak ve spolupráci s několika neziskovými organizacemi začali s náborem zájemců. „Podporujeme projekty, které mají z našeho pohledu smysl. I když se jedná o malý, spíše komunitní a celkem nenákladný projekt, vidíme v něm velký potenciál,“ říká Staňková. „Předsudky a postoje, které jsou u velké většiny z nás, jsou většinou převzaté. Tento projekt umožní zúčastněným osobám utvořit si svůj vlastní názor na základě své vlastní zkušenosti,“ doplňuje.

To potvrzuje také Iveta Kokyová, která byla mezi prvními, kteří se do projektu zapojili. „Manželé k nám přišli, představili se, usadila jsem je ke stolu a začali si povídat. Řekli nám o sobě spoustu informací a my o nás. Povídání bylo moc příjemné, jsou to fajn lidi. A něco málo se od nás naučili romsky,“ usmívá se. Iveta Kokyová také byla překvapena mediálním zájmem, díky kterému se podle ní podaří s možností takových setkání seznámit širokou veřejnost. Za to by i ona sama byla ráda, protože si uvědomuje, že osobní zkušenost může případné vzájemné napětí zmírnit. „Osobně vnímám, že každá snaha, byť malá, se počítá a má pro mě velký význam,“ zdůrazňuje.

Obrušovat hrany svých postojů

„Chceme, aby se lidé více poznali, bavili se spolu navzájem o tom, jak žijí a tím obrušovali hrany svých postojů, které mnohdy nevznikají na reálném základě, ale na základě dojmů a zobecňování,“ mluví o cílech projektu Lenka Staňková. Podle ní se sice projektu nepodaří změnit protiromské nálady v části společnosti, ale věří, že v rámci lokální komunity by efekt mít mohl. „Přáli bychom si, aby projekt inspiroval k dalším zajímavým aktivitám, které by pomohly bourat předsudky, jež máme navzájem,“ říká. To se podle ní povedlo právě v případě jedné z prvních návštěv, kdy se rodiny spřátelily a domluvily se na dalším společném programu – tentokrát bez asistence úřadu. Přestože zatím se jedná o návštěvy v romských domácnostech, může se situace příště vyměnit a Romové půjdou na návštěvu k příslušníkům majority.

K překvapení organizátorů se zatím do projektu moc nechce romským hostitelům, zatímco neromských zájemců o návštěvu romské rodiny přibývá. Romové mají podle nich obavy. V nejbližší době se ale uskuteční další dvě návštěvy a Lenka Staňková věří, že bude zájemců přibývat a lidé si budou posezení u kávy vzájemně doporučovat.

Jste z Královéhradeckého kraje a rádi byste se do projektu zapojili? Přihlásit se můžete ZDE.

Foto: Repro ČT