V neděli 23. října startuje v pražském divadle Venuše ve Švehlovce druhý ročník festivalu sociálního umění Případ pro sociálku. Ten přináší skrze angažované formy umění možnost přímých konfrontací diváků se skupinami lidí jako jsou HIV pozitivní, lidé s Aspergovým syndromem, ženy bez domova či Romové. Festival se hlásí k označení HateFree Fest a probíhá pod záštitou ombudsmanky Anny Šabatové. Držitelé HateFree Občanky navíc získají na úterní představení Kalrs of Romové slevu 30%. Na festivalových místech si také můžete zdarma vyzvednout naše placky, nálepky a další materiály.
„Potřebujeme umění, které třeba i s nadsázkou ukazuje problémy společnosti a dopady sociálního systému na jednotlivce. Potřebujeme také umělce, kteří dokážou lidi povzbuzovat a přivádět je k idejím sociální spravedlnosti a humanismu. Podporuji festival sociálního umění Případ pro sociálku, protože bez příkras a moralizování vypovídá o skutečném životě a skutečných lidech,“ říká ombudsmanka Anna Šabatová, která osobně v neděli celý festival zahájí.
Pašije – neděle 23. října
V neděli 23. října večer bude uvedeno představení Pašije/Fragmenty, které kombinuje prvky barokních pašijových her, intimní zpovědi, objektového divadla a filmu. Jedná se o první představení s HIV pozitivními herci v České republice. Jeho aktéři v něm pootřevřou dveře do svých osudů, životů a myšlenek. „Česká společnost stále považuje cokoliv spojené s nemoci AIDS za nebezpečné, problematické nebo perverzní a lidé diagnostikovaní HIV zpravidla tuto skutečnost úzkostlivě tají,“ komentuje režisér představení Jakub Čermák, „vážím si odvahy našich performerů, kteří do projektu šli, a nebylo je lehké získat.“
Po skončení Pašijí/Fragmentů proběhne v první den festivalu též veřejná diskuze s Annou Šabatovou o práci veřejné ochránkyně práv. V průběhu dne bude probíhat za spolupráce Domu světla a České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) testování na HIV přímo před prostorem Venuše ve Švehlovce.
KARLS OF ROMOVÉ – PONDĚLÍ 24. ŘÍJNA
V pondělí večer bude ve Venuši ve Švehlovce uvedeno představení Kalrs of Romové, které vzniklo ve spolupráci se Starou Arénou Ostrava. Divadlo využívá principy žánru divadla fórum, ve kterém mají diváci možnost přímo zasáhnout do představení a na místě jej ovlivnit. Herci odehrají publiku příběh, ve kterém se hlavní protagonista musí vypořádat s nějakým problémem. Moderátor pak s diváky probírá postup protagonisty. Představení se přehrává znovu, ale diváci mají možnost jej kdykoliv zastavit a vstoupit do něj. Máš něco proti Romům? Přijď si to s nimi vyříkat! Přijď se ptát Romů otevřeně a bez výčitek na vše, co považují za příčiny problému vzájmeného soužití.
Po představení Kalrs of Romové přijde na řadu závěrečný večer festivalu Případ pro sociálku v rámci prostoru Venuše ve Švehlovce. Slam poetry exhibice Řekni to nahlas!
proběhne za účasti špiček české slam poetry včetně mistra republiky Václava Šindeláře vystupujícím pod jménem Anatol Svahilec. Sociální tematika není jen zátěž, ale i nadhled a vtip. Slam poetry není autorské čtení ani recitační soutěž. Je to poezie, která křičí, vypráví i žertuje. Social slam poetry je angažovaná poezie, v níž slamer říká vlastní text, na jevišti stojí sám za sebe a svou kreativitu. Něco je připraveno, něco vzniká na místě.
Buďte při tom! Exhibici předchází dvoudenní (23. - 24. října) workshop pro veřejnost pod vedením zkušených slamerů, který nabízí příležitost si zdarma vyzkoušet tuto drzou, svobodnou a napínavou uměleckou formu. Workshop probíhá v autonomním sociálním centru Klinika. Do 19. října zasílejte své přihlášky na bara.sup@gmail.com.

Co čumíš?! - úterý 25. října
Druhá premiéra se uskuteční 25. října a do slova a do písmene přivede na scénu pět žen bez domova a jejich autorské představení Co čumíš?!. Režisérka Zuzana Burianová
(hostování Divadlo J.K.Tyla v Plzni, Divadlo na Vinohradech) a pětice žen bez domova se vydaly na průzkum Prahy a jejích obyvatel. Co si o nás myslí? Jací jsme v jejich očích? To se dozvíme v inscenaci Co čumíš?! Představení komentuje režisérka Zuzana Burianová: „Práci na inscenaci Co čumíš?! vnímám jako vzácnou možnost setkání s lidmi, kteří se jen tak ničeho nepolekají. Je to velká inspirace - jejich přítomnost totiž zbavuje strachu.“
Na představení se podílí obecně prospěšná společnost Jako doma - Homelike zaměřená na podporu žen bez domova. Před představením proběhne procházka po okolí Venuše ve Švehlovce s organizací Pragulic, s průvodci z řad bezdomovců. Vydejte se do jejich terénu!
Ramus je na cestě – středa 26. října
Program festivalu Případ pro sociálku pokračuje od 26. do 27. října v autonomním sociálním centru Klinika. 26. října proběhne od 18 hodin promítání originálního dokumentárního filmu Ramus je na cestě. Ten pojednává o roadtripu spolku Ramus, mladých lidí s postižením i bez něj, napříč sousedním Polskem. Po filmu bude následovat beseda s cestovateli. Od 20:30 v druhé části večera naváže Ódivadlo, herecký kolektiv lidí se zkušeností s duševní nemocí i bez ní, a jejich představení Holubina. Společně s herci se ponoříme do srdce Evropy, do hlubokých lesů. Vydáme se po stopách Slovanů. Kdo vyhrál stěhování národů a kdo vyhraje tentokrát? A není to jedno?
Sněhen – čtvrtek 27. října
Ve čtvrtek 27. října se v odpoledních hodinách uskuteční workshop divadla fórum, který bude interaktivní a prakticky zaměřený. Je vhodný pro všechny bez nutnosti předchozích hereckých zkušeností. Večer od 18:30 bude pokračovat představením dramatického souboru Dr.amAS, amatérů nejen s Aspergerovým syndromem. Jedná se o jejich prvotinu, přijďte je proto podpořit! Neexistuje předem daný scénář a děj se vyvíjí dál někdy i na jevišti. Sněhen vznikl na námět jednoho z herců, jehož zálibou je kalendář, data narození a svátky. Sněhen je třináctým měsícem v kalendáři, měsícem mezi lednem a únorem.
Přijďte se podívat, co se v jeho období děje! Po představení proběhne diskuze a koncert kapely lidí s autismem a Aspergerovým syndromem.