HOAX: Chlapec s kuřaty jako propaganda světových médií

Obrázek: propaganda-isis-small

V souvislosti s vyvrcholením bojů v syrském Aleppu probíhají na internetu diskuze o důvěryhodnosti informací z místa. Situace je nepřehledná a málokdo z reportérů či pomáhajících organizací má do oblasti přístup. V některých diskuzích se začaly kromě informací a spekulací objevovat také zprávy či fotografie, které mají poškodit důvěryhodnost mainstreamových médií a světových tiskových agentur. Jednou z nich byla například koláž fotografií údajně třikrát zachráněné holčičky. Ve skutečnosti všechny fotografie pocházejí z jednoho místa a holčičku pouze postupně nesli 3 muži. V diskuzi pod koláží se objevovaly další fotografie, které měly dokazovat lži médií, žádná z nich však ve skutečnosti s Aleppem nesouvisela.

propaganda isis screen

Jednou z nich byla koláž dvou fotografií, která zachycuje malého hocha, který na jedné z fotek vypadá zraněný, z druhé fotografie je zřejmé, že krev pochází z mrtvých kuřat a chlapec zranění předstírá. Tuto koláž nyní začala šířit například stránka Evropa - Evropanům s popiskem, který tvrdí, že jde o lež světových médií.

Koláž se ve skutečnosti objevila v zahraničních mainstreamových médiích The Sun a The Mirror již na začátku roku 2016. Jedná se o propagandu ze strany teroristické organizace Islámský stát, která tvrdila, že jde o chlapce zabitého iráckými vojáky ve Fallúdži. Situaci objasnil reportér Haidar Sumeri na svém twitterovém účtu. O lživou propagandu mainstreamových médií se tedy nejedná, zahraniční média a reportéři naopak na propagandu Islámského státu upozornili.

Úvodní foto: Pixabay