Hoaxy a další protiimigrantské a protiislámské materiály, které se v posledních měsících šíří především pomocí sociálních sítí a emailů, mají mnoho podob. Většinou jde o psaný text – různé příběhy, případy, varování, rady, časté je však také šíření videí a různých obrázků. Pomocí obrázků lze hoax či nesnášenlivou myšlenku šířit velmi jednoduše. Čtení obrázku není náročné, nezabere čas a nemusíte dokládat zdroje.
Velmi oblíbené jsou obrázky s citáty. Stačí vybrat citát, vložit jej do fotografie s osobností a obrázek je na světě. Jde nejspíš o nejjednodušší formu šíření hoaxů. V tomto případě je třeba si uvědomit, že daná osobnost citát vůbec nemusela říci. To, že přidáte k nějakému textu fotografii osobnosti, z ní ještě nedělá autora citátu. Citát také může být pozměněný, vytržený z kontextu či zcela vymyšlený. Na sociálních sítích již několik uživatelů záměrně vyrobilo lživý obrázek s citátem, aby tak poukázali na fakt, že i zcela vymyšlený citát se rychle šíří a často se jej mnozí také snaží použít jako argument s vypovídající hodnotou – např. o tom, že daná osobnost vystupovala proti islámu. Nejznámějším případem je zřejmě falešný citát Jana Wericha.
Dalším typem jsou obrázky s „vlasteneckým“, zavádějícím či otevřeně nenávistným obsahem. Takové obrázky jsou často sdíleny na stránkách různých uskupení, která se zaštiťují vlastenectvím a obranou země. Zajímavé jsou v tomto ohledu také facebookové stránky, které se na první pohled věnují sdílení oblíbených citátů, na těchto stránkách se však také objevují podobné obrázky. Jako příklad mohou sloužit stránky Obecné pravdy či Řád strážců koruny a meče. Jedná se o velmi dobrou taktiku, kdy se myšlenky těchto stránek šíří mezi lidmi, kteří pouze rádi sdílejí citáty o lásce a přátelství.
Jako reakce na tato „vlastenecká“ hnutí vznikla na Facebooku satirická stránka Řád slovanských vlastenců národa – Bohemia. Ta vytváří obrázky s podobným obsahem. Všimli jsme si však, že obrázky tohoto uskupení se jako vážně myšlené šíří mezi lidmi (zejména e-mailem), kteří ironii neodhalí. Logo tohoto řádu obsahuje filipínskou vlajku, žlutého lva v červeném pozadí (v českém znaku je stříbrný lev v červeném pozadí), heraldickou korunu tudorovců a pruské a německé vyznamenání Pour le Mérite. Stránka působí na první pohled jako stránky, které paroduje. Sdílí spousty demagogických obrázků negativně reagujících na uprchlickou krizi či oslavující češství. Často používá caps lock (velké písmo) a hojně se zde vyskytují pravopisné chyby.
Zřejmě nejznámějším dílem této stránky je obrázek ironizující častý konspirační argument „a o tomto média mlčí“, který se velmi často váže k událostem, které se nestaly, nebo se staly jinde, jindy, případně úplně jinak.
Na obrázku krom citátu, který Albert Einstein neřekl, najdeme odkazy na zločiny, ze kterých byli před druhou světovou válkou cíleně obviněni lidé, na které se zaměřovala tehdejší nenávistná propaganda – židé, komunisté a Poláci (vražda Anežky Hrůzové, zapálení Říšského sněmu a přepadení vysílače v Gliwicích. Bohužel i tento očividně vymyšlený obrázek se dočkal vážně myšlených sdílení i komentářů.
Přestože se takovéto recesistické stránky a skupiny těší velké oblibě, i stránky zcela zjevně parodické, někteří lidé bohužel jejich poslání nepochopí, a tak i takovéto projekty mohou napomáhat šíření strachu a nenávisti vůči některým skupinám obyvatel.
Příklady dalších obrázků, které se šíří pomocí sociálních sítí a emailů