Sociální sítě své uživatele stále více nutí, aby fotky, které na nich zveřejňují, byly co nejdokonalejší. Snad naprostá většina lidí své fotky, především ty, na kterých jsou sami vidět, upravuje pomocí nejrůznějších aplikací, než je ukáže světu. Kam jsou někteří mladí lidé schopni s úpravou vlastních portrétových fotek zajít? To ukázal experiment kreativní agentury M&C Saatchi ve spolupráci s agenturou MTArt a věhlasným britským fotografem Johnem Rankinem Waddellem, známým jen jako Rankin.
V rámci kampaně VISUAL DIET chtěli prozkoumat, jaký dopad má zobrazování na duševní zdraví. „Vyhledával jsem a zkoušel aplikace, které jsou cíleny především na teenagery,“ vysvětlil fotograf Rankin pro server Bored Panda. „Je to, jako byste hráli počítačovou hru. Je to dobrá zábava. Osobně jsem si celkem užil hraní si s těmi aplikacemi, ale jsou celkem návykové,“ dodal.
K experimentu byla vybrána skupina teenagerů ve věku od 13 do 19 let. Ti byli vyfoceni a následně požádáni, aby strávili několik minut úpravou své fotky, dokud nebudou s její podobou spokojeni natolik, že by ji zveřejnili na sociálních sítích. „Ze začátku jsme k focení a následnému experimentu využili modelky a modely, poté jsme jejich řady rozšířili o teenagery, abychom měli víc účastníků,“ podotkl Rankin. „Použili jsme například aplikaci Facetune, jsou však další stovky podobných aplikací. Důležité je říct, že jsme nevybírali lidi, kteří už tyto aplikace použili, ale teenagery, které jsme požádali, aby je teprve vyzkoušeli. Vysvětlili jsme jim, jak aplikaci použít, což trvalo doslova jen pár vteřin díky tomu, že je opravdu velmi snadné s nimi pracovat. A potom už si své fotky sami upravovali,“ vysvětlil průběh experimentu fotograf.
To, co dnes aplikace k úpravě fotek dokážou, je podle fotografa Rankina daleko za hranicí toho, co zvládne uživatel photoshopu. Technologie se posouvají velmi rychle kupředu a může být velmi zajímavé být díky těmto aplikacím někdo jiný. „Jaké jsou však nástrahy?“ ptá se Rankin. „Pokud ze sebe můžete udělat třeba jen o něco uhlazenější verzi sebe sama, jak těžké je potom přijmout se takové, jací jsme?“ zamýšlí se.
K tématu, jaký vliv má zveřejňování vlastních fotografií, ať už upravených či neupravených, na sociálních sítích, byla provedena první studie svého druhu, a to s názvem Body Image. Její závěry jsou poměrně alarmující. Na několika desítkách mladých žen bylo prokázáno, že zveřejnění vlastních fotek bez ohledu na to, zda na nich byly provedeny úpravy, zhoršovalo náladu účastnic experimentu a zvyšovalo jejich úzkost.
Foto: Rankin