Po Praze, kde už několik let úspěšně funguje veřejně prospěšná realitka Férové bydlení, s podobným konceptem přichází také Plzeňsko. V květnu zahájila svou činnost společnost stojící na obdobném konceptu - pomoci lidem, kteří při hledání bydlení čelí předsudkům a diskriminaci, najít dostupnou střechu nad hlavou a majitelům nemovitostí najít dlouhodobé a vděčné nájemníky. O ty totiž navíc budou pečovat sociální pracovníci, kteří budou pro pronajímatele zárukou, že nenastanou černé scénáře, které často ve svých myslích mají ve chvíli, kdy mezi zájemci stojí například romská rodina. Agentura dohlédne na to, že své nájemné dostanou včas a nájemníci se budou k bytu dobře chovat. Má jméno Víc než jen bydlení.
Krize s bydlením v České republice se prohlubuje a přístup k férovému pronájmu zdaleka není samozřejmostí pro všechny skupiny obyvatel nejen v Plzeňském kraji. Chybějící zákon o sociálním bydlení, dlouhé čekací lhůty a přísně nastavené podmínky pro získání nájemního bydlení řady obcí zhoršují problémy spojené s bytovou nouzí. Centrum pro komunitní práci proto začíná pod značkou „Víc než jen bydlení“ nabízet sociálně odpovědné realitní služby pronajímatelům nemovitostí v Plzni a okolí.
Smyslem projektu je jednak poskytovat majitelům nemovitostí nadstandardní služby spojené s pronajímáním bytů a jednak dát šanci na důstojné bydlení lidem, kteří na něj často vlastními silami nemohou dosáhnout. Důvodem jsou zejména předsudky a život v sociálním vyloučení, tedy faktory, se kterými se většina společnosti nepotýká.
Možnost férového pronájmu v běžné čtvrti je motivující příležitostí pro člověka, který je zvyklý spíše na odmítání. Zároveň ale v některých případech potřebuje podporu, aby dokázal této příležitosti využít. Proto je cílem projektu nejen kvalitní péče o svěřenou nemovitost, ale také podpora nájemníků, aby byl nájemní vztah dlouhodobě udržitelný a korektní. „Jde o to, propojit realitní služby majitelům v podobě určitých garancí a servisu s kvalitní sociální prací, která podporuje nájemníky a tím předchází problémům,“ říká Jan Martínek, ředitel Centra pro komunitní práci západní Čechy, které projekt realizuje. Agentura majitelům nemoviností nabízí nadstandardní služby zdarma. Připraví například korektní nájemní smlouvu a další potřebné dokumenty, bude nápomocna také v případě ukončení smlouvy s nájemníkem.
Klíčem úspěchu je nejen včasné odhalování a řešení problémů, ale také minimalizace rizik, která jsou vždy s pronájmem bytu nebo domu spojená. Pracovníci pravidelně dohlížejí na stav nemovitosti, platby nájmu, ale i na dobré sousedské vztahy. Podporu v podobě sociální práce dodávají místní poskytovatelé sociálních služeb - regionální pobočka organizace Člověk v tísni v Plzeňském kraji a Společnost Tady a Teď. Ve spolupráci s nimi probíhá i výběr nájemníků. Důraz je kladen na finanční možnosti a potenciál k úspěchu v bydlení u soukromých vlastníků, protože služba nepožaduje po spolupracujících majitelích uměle snížené nájemné, naopak respektuje ceny v místě a čase obvyklé. „Náš pracovník pro kontakt s majiteli nemovitostí zahájí pravidelnou pasportizaci vašeho bytu nebo domu (minimálně 1x za měsíc), společně se sociálním pracovníkem a nájemníkem kontroluje pravidelnost plateb nájemného a poplatků, dohlíží na řádné odebírání energií a dalších služeb nájemníkem, na průběžný stav nemovitosti, na dobré sousedské vztahy,” uvádí realitka na svém webu. „Nájemní smlouva se uzavírá ideálně na jeden rok s možností prodloužení, je možná tříměsíční zkušební doba,” pokračuje a dodává, že podporu zatím nabízí do konce roku 2021, do kdy potrvá projekt financovaný z prostředků Evropské unie. „Uvědomujeme si odpovědnost vůči majitelům nemovitostí, proto klademe důraz na odpovědné a objektivní posouzení potenciálních nájemníků“, upřesňuje Adam Pospíšil, koordinátor projektu pro majitele nemovitostí.
Projekt Víc než jen bydlení navazuje v Plzni a okolí na zkušenosti z jiných regionů, kde už podobné služby fungují, a využívá také poznatky Platformy pro sociální bydlení. V západní Evropě, např. ve Francii nebo v Belgii, jsou sociálně odpovědné realitní agentury stabilním hráčem na realitním trhu. Zahájení činnosti první takové služby v Plzeňském kraji dává možnost zapojení těm lidem, kteří chtějí podpořit řešení krize bydlení bez předsudků a zároveň potřebují mít jistotu, že o jejich nemovitost bude pečováno s maximální možnou odpovědností a profesionalitou.
„Pokud si chcete ušetřit starosti s výhodným pronájmem domu nebo bytu a zároveň tím přispět ke zlepšení situace lidí, kteří jsou ohrožení sociálním vyloučením, můžete si více informací najít na našem webu vicnezjenbydleni.cz,“ uzavírá Martínek.
Ilustrační foto: Archiv pražské neziskové realitky Férové bydlení