„Roboti nejsou novou technologií a jsou již používáni v mnoha odvětvích. Některé restaurace ve světě již například využívají robotické číšníky. Japonská firma Ory Lab zaměřující se na překonávání hendikepů, které lidem brání v začlenění do společnosti, pomocí technologií, však tento koncept posunula na novou úroveň. V listopadu byla v Tokiu na dva týdny otevřena kavárna Dawn verze Beta. Jako obsluha byli použiti roboti společnosti Ory Lab, kteří byli na dálku ovládáni lidmi s těžkým postižením. Kavárna tak dočasně umožnila deseti lidem získat zaměstnání. „Pomocí technologií měníme 'nemožné' na 'možné' a rozšiřujeme tak i možnosti celé společnosti,” říkají.
Deset lidí postižených amyotrofickou laterální sklerózou nebo těžkým poraněním míchy ovládalo dálkově z domova čtyři roboty za plat 9 dolarů za hodinu. Roboty lze ovládat pomocí počítače, který sleduje pohyby očí. Technologie umožňuje pohyb se 120 centimetrovým robotem, zvedání předmětů i komunikaci se zákazníky. Robot nemá umělou inteligenci, vše, co dělá a říká, řídí člověk. „Proto z něj cítím lidské teplo,” podotkl jeden z návštěvníků kavárny, Midori Ohmuro.
Kentaro Yoshifuji, který robota navrhl a vyvíjel, od páté do osmé třídy kvůli nemoci nechodil do školy. Návrat mezi spolužáky byl pro něj poté velmi obtížný a v domácím léčení se cítil osamělý. Proto se již na střední průmyslové škole zaměřil na studium umělé inteligence a během vysokoškolského studia vytvořil svého prvního robota. „Chci vytvořit svět, ve kterém budou moci i lidé, kteří se nemohou pohybovat, pracovat," uvedl Yoshifuji, dnes již generální ředitel společnosti Ory Lab.
Kavárna Dawn byla otevřena jen na pár dní. Tvůrci ale shánějí finanční prostředky, aby ji mohli v budoucnu otevřít nastálo. A firma se nesoustředí jen na budoucnost lidí se zdravotním hendikepem, ale zaměřuje se na širší problematiku osamělosti. Vyrábí proto i malé roboty, díky kterým se může hendikepovaný člen rodiny účastnit třeba rodinných akcí nebo výletů. „V současné době je v Japonsku více než 40 tisíc dětí, které nemohou navštěvovat školu kvůli nemoci nebo zranění. Navíc 9 milionů starších lidí žije samo. Osamělost může být příčinou depresí i demence a rozhodně se stala sociálním problémem,” uzavírají.
Foto: Ory Lab