Přes 40 tisíc vyměněných zpráv. Poradna pomohla nejen s coming outem víc jak 2000 lidem

Obrázek: sbarvouven-small

Přes 2000 zejména mladých lidí a více než 40 tisíc vyměněných zpráv. Takové je skóre tříletého fungování poradny pro lidi s menšinovou sexuální orientací nebo genderovou identitou S barvou ven. Lidé, kteří řeší situaci kolem vlastního coming outu, se mohou obrátit na mentory dle svého výběrů a s těmi se pak o případném postupu radí na základě jejich vlastních zkušeností. „Přiznám se, byl jsem nejdřív trochu skeptický. Představa, že svoje problémy budu sdílet s cizím člověkem, mi úplně sympatická nebyla,“ popsal své úvodní obavy 19letý klient Honza z Kyjova. „Už po prvních pár větách opadla počáteční nejistota a já věděl, že mu můžu plně věřit. Mentor mě po celou dobu podporoval, sdílel jsem s ním každý svůj pokrok, a co je nejdůležitější, pomohl mi odhodlat se k vůbec prvnímu kroku,“ dodává. Patronkou poradny, kterou provozuje Prague Pride, je Ester Janečková, jejíž 14letý synovec Filip spáchal v roce 2014 sebevraždu. „Vím, že Filipovi něco takového, jako je naše poradna, moc chybělo. Možná kdyby mohl mluvit o svých obavách s někým, kdo si prošel něčím podobným, našel by potřebnou sílu. Jsem šťastná, že naši mentoři provázejí a podporují klienty v jejich těžkých chvílích. A dělají to skvěle,“ říká Janečková.

Nejčastěji teenageři

Na online poradnu se obracejí především mladí LGBT lidé. Přes 40 % jich spadá do věkové kategorie od 15 do 18 let. Chodí však také dotazy od dětí ve věku od 10 do 14 let. Ti tvořili téměř pětinu klientů. Podobně početnou skupinu tvoří lidé ve věku 19 až 25 let. S přibývajícím věkem pak počet klientů klesá, nicméně na poradnu se obrátilo i více než 8 % lidí starších 36 let. „To jsou především ti, kdo po letech manželství objevují svou skutečnou identitu nebo zjišťují, že s ní již nejde dál bojovat,“ uvádí spolek ve své tiskové zprávě.

Poradnu podle údajů Prague Pride vyhledávají více ženy (44,8 %) než muži (35,3 %). Obrátilo se na ni i poměrně vysoké procento transgender osob (14,7 %) a toto téma se rozvíjí zejména v posledním roce, kdy počet dotazů z oblasti trans tematiky stoupá. „V začátcích poradna nabízela pouze jednoho transgender mentora, dnes zde působí čtyři a jsou hodně vytíženi,“ uvádí spolek. Nejvíce klientů pochází z hlavního města Prahy (18 %). Kolem 10 % se pohybuje podíl klientů z Moravskoslezského, Středočeského a Jihomoravského kraje. Přes 8 % dotazů přišlo ale také ze Slovenska. Nejméně se zatím na poradnu obraceli obyvatelé Libereckého kraje (1 %). „Klienti v poradně vystupují anonymně, důvěrnost sdělených informací je nejvyšší prioritou,“ popisuje Prague Pride.

Coming out nebo homofobní šikana

Nejčastějším problémem, s nímž se klienti svěřují, je příprava na coming out v rodině (14,4 % konverzací). Tím také obvykle pro LGBT lidi přihlášení ke své sexuální orientaci či genderové identitě začíná. Homofobní šikany se dosud týkalo 12,5 % konverzací. Jde o druhý nejčastější problém v poradně. Klienti si také často potřebují ujasnit svoji sexualitu (12,5 %). Transsexuality se týká 10,3 % dotazů. Poměrně často se vyskytuje i obava z nepřijetí vlastní rodinou (8,3 %), opakované jsou i problémy se sebepřijetím a sebedůvěrou (3,8 %).

Na vlastní kůži

V poradně působí mentoři a mentorky, kteří si již úspěšně prošli zkušenostmi, kvůli nimž se klienti na poradnu obracejí. Klient si sám vybírá, kterého mentora osloví, a to na základě popisu jeho životního příběhu a videopozdravu. Mentoři věnují poradně svůj čas dobrovolnicky, bez nároku na honorář. V současné době jich je v poradně aktivních čtyřiadvacet.

Konverzace s klienty podléhají odbornému dohledu tří profesionálních psychologů, kteří zároveň mentory školí před zahájením práce pro poradnu i v jejím průběhu. „Mentory vybíráme s důrazem na jejich motivaci. V kombinaci s kvalitně nastaveným odborným dohledem a podporou nám to umožňuje dosahovat vysoké odbornosti služeb. Zatímco ze začátku fungování poradny jsem konverzace vnímal jako takové popovídání mezi mentorem a klientem, dnes mentoři dokáží klientovi poskytnout fundovanou péči. Mentoři zvládají těžké konverzace, které vyžadují i základy krizové intervence. V takových případech se ale často snažíme klienta povzbudit, aby kontaktoval skutečnou psychologickou službu, včetně Linky bezpečí,“ říká jeden z psychologů Josef Smrž.

Nabídnout vlastní příběh

Kvalitní mentoring předpokládá, že mentoři a mentorky dokáží klientovi ve správnou chvíli nabídnout svůj příběh, položit správné otázky. Úkolem mentorů je ptát se, naslouchat, podpořit, ale ne radit. Nepostradatelnou úlohu ve Sbarvouven.cz sehrává i dobře fungující skupinová dynamika mezi mentory, kteří se pravidelně potkávají na supervizních setkáních i dalších akcích. „Navzájem si poskytují silnou lidskou hodnotu. Starší mentoři ty nové rychleji zaučí díky dobrým vztahům ve skupině,“ dodává Josef Smrž.

První rok fungování S barvou ven pokryl grant z Norských fondů. Od té doby byl provoz financován výhradně ze soukromých zdrojů a společnostmi jako Vodafone, T-mobile nebo Avast.