Samolibé verše Honzy Badalce, průvodce po Praze bez domova

Obrázek: badalec-small

Jan Badalec - básník, herec a průvodce po Praze, který posledních třináct let žil bez domova, zemřel na konci března minulého roku, den před svými šestapadesátými narozeninami. Jeho děti a přátelé nyní vydají sbírku jeho básní. Bude se jmenovat Samolibé verše a její součástí bude Honzova tvorba, sesbírané verše i vzpomínkové texty Honzových přátel.

Dobré ráno

Honza Badalec je znám jako “malostranský Rimbaud”, který působil převážně v A studiu Rubín, kde spolupracoval například s Bárou Hrzánovou, Zdeňkem Potužilem, Markou Míkovou nebo pozdějším fotografem Karlem Cudlínem. Ve svých literárních a režisérských začátcích tak ovlivnil celou řadu lidí a řada lidí ovlivnila naopak zase jeho.

Dříve pracoval jako úspěšný kreativní ředitel reklamních agentur. Díky nešťastnému manželskému rozvodu zůstal na ulici a posledních 13 let svého života žil bez domova. Od roku 2013 sám sebe nazýval “profesionálním bezdomovcem”. Nejen proto, že se naučil během let cirkulovat po několika domácnostech, ale především proto, že začal pracovat jako průvodce po Praze v organizaci Pragulic. Zde měl charakteristickou přezdívku “Dobré ráno”, která vznikla z jeho celodenního pozdravu. Předmětem jeho výkladu nebyl ani tak popis pražských a zejména žižkovských pamětihodností, nýbrž jeho životní příběh a přednes české poezie. Prahou s ním prošel Martin Veselovský z DVTV i Václav Müller z Českého rozhlasu.

badalec2

Recyklace a oživení odložených předmětů

Dalším z Badalcova širokého spektra zájmů a činností bylo zachraňování knih z kontejnerů. Ty pak prodával v antikvariátech nebo je nosil do dílny Skoba, kde z nich následně vyráběli notesy a zápisníky. Z nalezených básnických sbírek založil rovněž prodejní knihovničku takzvaných Vážených veršů, které se platily na váhu, ve sdílené kanceláři Pracovna. „Spoustu běžných předmětů, které posbíral odložené po Praze při svých každodenních štacích, zrecykloval a oživil vtipem, který často převrátil jejich účel. Jednu dobu téměř každého, s kým se střetl, obdaroval nahřívací fleecovou šálou se slovy: ‘Ha! Teď jsem tě ošálil!’“ vypráví jeho dcera Hela.

Rozdával také sadu na opravu raněných duší. „Soupravu nabízel lidem, kteří se mu zdáli smutní, a jednou jsem ji dostal k narozeninám, kdybych ji náhodou potřeboval,“ řekl pro deník Metro jeho syn Vojtěch. Aktivní byl také v divadelním spolku DivaDno, který pomáhá lidem bez domova v návratu do společnosti. Působil jako dobrovolník a aktivista v několika skupinách prosazujících lidská práva, spolupracoval také například s platformou pro Sociální bydlení.

badalec1

Samolibé verše

Ve chvíli, kdy se chtěl Honza Badalec pustit do editace své literární činnosti, skončil náhle v nemocnici. Po jeho smrti se pustili do jejího zpracování jeho děti a přátelé. Začali shromažďovat básně, které Honza v průběhu života napsal, od lidí, kterým je věnoval. A právě z nich sestavují intimní svědectví o jeho životě. Nese v sobě důležité svědectví z normalizačních let - svobodná slova v nesvobodné době. 

Léčba

V červenci
je všude dost třešní
a málo lidí
a těch posledních pár známých
který nikam neodjeli
nutím
aby mi o tobě vykládali
jakýkoliv
špatný věci
Chci
aby ses mi v duši scvrkla
na velikost pecky
chci tě vystřelit
dvěma prsty
a chci
abys chtěla
ráda
        letět
                 do neznáma
Nikomu z nich
se to nelíbí
ale je to pro mě
jediná cesta

Na vznik knihy můžete do neděle 5. března přispět na portálu Hithit.

Zimu občas prožívají odříznutí od světa. Stává se, že musí uklidit velké množství sněhu, aby se dostali ke koním. Koně chodí navštěvovat i dívka na invalidním vozíku. Když je cesta nesjízdná, přijedou pro ni s koňmi až do vesnice. “Projížďky na koni jí pomáhají. Mně zase pomáhá její věčný optimismus a radost ze života. V budoucnosti bychom spolu chtěly absolvovat několik desítek kilometrů dlouhý trail na koních přes hory, " vypráví Zuzana.
 
Na statek chodí také další děti i děti z ústavů a dětských domovů. Jezdí na ponících i na velkých jezdeckých koních, češou je, čistí kopyta, dávají jim seno, učí se je vodit a hlavně jim rozumět. V jednom přes léto prázdném seníku mají děti velké pískoviště, starý kufřík s pohádkovými knížkami, houpačku a stolek se židlemi, na kterém si kreslí.
 
Pomáhají také lidé z romské osady
 
S poníky navštěvuje Zuzana také lidi starší generace, kteří žijí sami bez rodin v rejdovském Domě seniorů. S rodinou pak pomáhá i dalším lidem z vesnice. Od jara do podzimu se starají o několik zahrad a sadů, které sousedí s hospodářstvím. Většinou patří starším lidem z obce, kteří je už nemohou sami sekat. Trávu na seno pro koně suší na lukách u statku. Často při tom pomáhají také lidé z romské osady. “Jsou velmi šikovní a pracovití. Například takový Lajoš - kupuji od něj seno pro koně. On a jeho rodina. I Stano s kurzem na obsluhu motorové pily i mladá Táňa, co si v Rožňavě dělá řidičák, i slepý Ivan se ženou Janou, co si postavili v domě koupelnu, i Žaneta, co skončila gymnázium a učila ve škole děti," popisuje Zuzana. “Před lety jsem učila v místní základní škole, kde jsem se postavila na stranu romských matek z místní segregované osady, které chtěly, aby se k jejich dětem učitelky chovaly stejně jako k jejich neromským spolužákům. V rejdovské romské osadě jsem poté dala dokupy několik chlapců a děvčat, kteří jako hudební skupina Rejdovate Čhave občas vystupují po okolí,” doplňuje. (https://www.facebook.com/Rejdovate-%C4%8Chave-662422310561647/)
 
 
Hipoterapie dostupná pro každého
 
V létě 2016 začala Zuzana nabízet možnost terapie nejen s velkými koňmi, ale i s poníky Bety a Spikem. Kurz hipoterapie Zuzana absolvovala na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Tuto formu terapie dělají s rodinou ve volném čase zdarma, případně za dobrovolný příspěvek. 
 
Péče o koně není jednoduchá ani levná záležitost. Přesto to s koňmi nevzdala. Mnoho aktivit spojených hlavně s ježděním dětí z ústavů dělá zdarma, dobrovolně. V budoucnu by proto s dcerou a přítelem chtěli na podporu těchto aktivit založit menší občanské sdružení. "‘Čím víc budeš rozumět koním, tím méně budeš rozumět lidem.’ řekl mi jednou kamarád z Mengusovic, který k nám chodí strouhat a podkovat koně. Netroufám si říct, do jaké míry rozumím koním a lidem, ale myslím si, že spíše platí: Čím více se budeš snažit porozumět koním, tím více se budeš snažit porozumět lidem," uzavírá Zuzana.
 
V současné době by hospodářství podle Zuzany potřebovalo přibližně 5000 eur na výstavbu malé ekologické bezbariérové chatky, kde by se děti a dospělí mohli schovat před nepříznivým počasím, ale také na opravu stájí a na koupi malého vozíku pro poníka Spika. Chtěli byste se na těchto aktivitách nějak podílet a podpořit je? Napište Zuzaně na stránce 
Zuzkino slobodné gazdovstvo. (https://www.facebook.com/Zuzkino-slobodn%C3%A9-gazdovstvo-1381993442107364/)