86 % brazilských žen se ve veřejném prostoru setkalo se sexuálním obtěžováním. K takovému zjištění došel tamní dva roky starý průzkum zaměřený na sexuální násilí v Brazílii. Na to se ve své netradiční reklamě rozhodla reagovat značka toniců Schweppes, když ve spolupráci s reklamní agenturou Oglivy a výzkumníky nechala vytvořit speciální „smart” šaty osazené desítkami čidel reagujícími na doteky. Do těch se pak oblékla trojice figurantek, které vyrazily do víru diskoték velkoměsta São Paolo. Čidla pak přes wifi odesílala záznamy o nechtěných dotecích ze strany přítomných mužů, tým výzkumníků pak měl údaje vyhodnocovat ve spolupráci s množstvím skrytých kamer. „Snad každá z nás to zažila. Chybí ale přehled o tom, co se děje,” uvádí jedna z protagonistek experimentu Tatiana Rosas. A výsledek? Za necelé čtyři hodiny zažila trojice žen podle společnosti kumulativně 157 nevyžádaných doteků, to znamená více než 50 každá z nich.
Reklama s názvem Šaty pro respekt vznikla už loni v květnu. Světová média ho ale začala reflektovat až před Vánoci, kdy se také začalo šířit po sociálních sítích. Video kromě záběrů z příprav šatů a vysvětlení jejich fungování přináší také četné záznamy přímo z diskotéky, kde jsou ženy opakovaně obtěžovány, a to i přesto, že přítomné muže žádají, aby na ně nesahali. „Žena není zvíře, aby byla zahnána do kouta, aby byla rukojmí,” uvádí Tatiana Rosas, jedna z protagonistek experimentu. „Snažte se přistoupit v klidu, popovídat si bez toho, abyste se dotýkali,” přidává se druhá, Juliana Schulz. „Jsem zajímavý člověk. Stojím za pět minut popovídání,” uzavírá třetí žena, Luisa Castro.
Video má podle společnosti sloužit jako nastavené zrcadlo pro ty, kteří si své nevhodné chování možná neuvědomují. Samotné video pak končí slogany: „Co je třeba oslovit elegantně? S inteligencí? Se smyslem pro humor? Respektem?”
Reklama se v posledních týdnech virálně šíří zejména po sociálních sítích. Ne všichni jsou z ní však nadšení. Například editorka a komentátorka britského deníku The Independent Harriet Hall. Ta ve svém komentáři s názvem „Ženy nepotřebují chytré šaty, aby poznaly, že se muži cítí pověřeni k objektivizaci našich těl - žijeme to každý den”. Ta v něm například shrnuje: „Tahle reklama předpokládá, že přináší na světlo něco, o čem ženy mluví celou věčnost. Opravdu potřebujeme kouzelné šaty, abychom mužům ukázali, čemu ženy čelí, když vyrazí ven? Nemohou prostě jen, víte, naslouchat?” ptá se. „Je to je další způsob manipulace s ženskými strachy, a lék na mužské ruce, pro jeden jediný důvod - prodej produktu, který vlastně neudělal vůbec nic, aby ženám pomohl,” hodnotí.
To Johanna Nejedlová z české organizace Konsent zaměřující se na prevenci sexuálního násilí a osvětu vidí počin světového výrobce toniců smířlivěji. „Považuji za hodně důležité, že si sexuálního obtěžování všímají i velké značky, i když jde především o snahu zvýšit jejich zisk. Schweppes poukázal na to, že se obtěžování děje v prostředí, kde mohou lidé konzumovat jejich nápoje. Povedlo se mu to hodně dobře, o reklamě se mluví i mimo Brazílii,” říká. „Bary a kluby jsou místem, kam se lidé chodí uvolnit, bavit, flirtovat, ale sexuální obtěžování se zde děje často, je velmi nepříjemné a málokde ho umí účinně řešit. Ale Schweppes by nemusel končit jen u reklamy upozorňující na stávající problém. Proč třeba nevěnuje část ze svých výtěžků organizacím, které se podobný problém pokoušejí řešit, pokud boj se sexuálním násilím myslí opravdu vážně?” uzavírá.
Foto: Schweppes