„Pořiďte si levný telefon a sbalte jen kartáček na zuby.“ Žena sepsala plán na útěk pro oběti domácího násilí

Obrázek: domacinasili-navod-small

V časopisech pro ženy si často můžeme číst o tom, jak zachránit skomírající vztah či jak nudný vztah osvěžit. Co se ale málokdy dočteme, jsou rady, jak vztah ukončit, tím spíše vztah, v němž se objevuje násilí, ať už psychické či fyzické. Násilné chování může začít urážkami, výhrůžkami, majetnickými sklony, nedůvěrou, které později mohou přerůst ve fyzické týrání. „Domácí násilí je fyzické, psychické anebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí a tím skrytě mimo kontrolu veřejnosti, intenzita násilných incidentů se stupňuje a vede ke ztrátě schopností včas tyto incidenty zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah,“ uvádí na svých stránkách spolek Bílý kruh bezpečí. Pro oběť je velmi obtížné a mnohdy život ohrožující se z takového vztahu dostat. Žena, která na Facebooku vystupuje jako „Maddie“, sepsala instrukce krok za krokem, jak opustit násilnického partnera a radí, jak začít znovu. Rady rozdělila do několika odstavců podle toho, zda se týkají finanční situace, majetku, bydlení, rodiny nebo práce. Její plán se šíří po sociálních sítích.

„Tohle je pro každého, kdo momentálně zvažuje, zda opustit násilnického partnera. Jak bezpečně naplánovat odchod z takového vztahu,“ začíná Maddie popisovat plán. Oběti domácího násilí radí obstarat si levný telefon a náhradní SIM kartu, vše si nastavit, nabít baterii a schovat. „Budete ho potřebovat, až si svůj původní vypnete, aby vás partner nemohl kontaktovat či vysledovat,“ vysvětluje.

Co se majetku týče, Maddie radí začít s předstihem a po částech posílat svým blízkým, do práce či nějakého skladu důležité věci jako například šperky, doklady, fotografie. „Co se týče oblečení, které si nemůžete odnést v tašce, ale chcete si je nechat, tak vytřiďte skříň, řekněte, že šaty chcete darovat na dobročinné účely a uložte si je někam do bezpečí. A pokud máte možnost, začněte rozprodávat hodnotné věci, které nebudete potřebovat, a partner si nevšimne, že chybí, a peníze z prodeje si uložte na nový účet,“ radí Maddie.

Žena nezapomněla ani na bankovní účty a doporučuje otevřít si nový účet, zajistit, aby veškeré výpisy a jiné dopisy z banky chodily pouze online cestou na novou e-mailovou adresu, která nesmí být nijak propojena s telefonem. „Vyzvedněte si kartu z banky a dobře ji uschovejte. Nestahujte si bankovní aplikaci do mobilu! A na nový účet začněte ukládat vše, co můžete. Jakékoli peníze z narozenin, co vám zbylo z výplaty nebo i drobné, které doma najdete,“ doporučuje a dodává: „Peníze, na které se můžete spolehnout, jsou nutností k tomu, abyste se nehroutila a nevrátila se na falešné sliby zpět.“

Jak si vlastně zabalit věci? Maddie radí, aby si člověk, který se chystá opustit agresora, nebalil zbytečnosti. „Nebudete potřebovat víc než kartáček na zuby. Jen základní věci! Tašky jsou těžké a vy budete potřebovat několik hodin náskok, než agresor zjistí, co se děje,“ varuje.

A jak tedy nakonec opravdu utéct? „Stanovte si den, kdy bude agresor pryč alespoň na několik hodin. Stále však naoko plánujte víkend, večeři atd. To minimalizuje jeho podezření a bude mít pocit, že vás má tam, kde vás chce mít. V tuto chvíli byste měla mít peníze na svém účtu a nový telefon. Vaše důležité věci máte někde v bezpečí uložené a víte jistě, kam nyní míříte,“ dodává Maddie s tím, že obět domácího násilí by si měla včas hledat nové bydlení.

Odchodem však nebezpečí ze strany agresora nekončí. „Agresor se stává nejnebezpečnějším ve chvíli, kdy si uvědomí, že nad vámi ztratil moc a kontrolu,“ upozorňuje Maddie a radí proto zablokovat si účty na sociálních sítích nebo si založit nový účet pod jiným jménem i fotkou, změnit hesla k internetovému bankovnictví, zablokovat si agresorovo číslo atd. Lidé pod jejím příspěvkem přidávají své zkušenosti i další rady. Upozorňují také na důležitou skutečnost, a to, že agresorem nemusí být vždy nutně muž, ale častokrát i ženy.

Podobný plán pro oběti v České republice zveřejňuje na svých stránkách také Bílý kruh bezpečí a v mnoha bodech se shodují s tím, co radí obětem domácího násilí Maddie, je však samozřejmě daleko podrobnější a obsáhlejší.

Je ve vašem okolí někdo, kdo je ohrožen domácím násilím? „Vysvětlete, že ve stejné situaci se nachází spousta lidí. Připusťte, že ohrožená osoba potřebovala velikou odvahu, aby vám uvěřila natolik, že se vám dokázala s problémem domácího násilí svěřit. Věnujte jí dostatek času k vyprávění. Nenuťte ji, aby uváděla detaily, jestliže sama nechce,“ doporučuje Bílý kruh bezpečí. Na jeho stránkách také najdete seznam kontaktů, na které se v případě potřeby můžete obrátit.

Ilustrační foto: MaxPixel