V pečovatelském domě Brookstone Village v Nebrasce USA se pravidelně schází dobrovolníci z řad seniorů i personálu a společně vytváří z plastových tašek a pytlů podložky na spaní pro lidi, kteří žijí na ulici. Brookstone Village navázal spolupráci s místní církevní charitou Open Door Mission, která se zaměřuje na pomoc potřebným a lidem bez domova. Jen za loňský rok se jim podařilo vyrobit sto podložek z celkem 100 tisíc pytlů.
Radost z činnosti, která má smysl, vzájemná spolupráce a pocit, že jejich práce může pomoct jiným lidem. To jsou věci, které seniory z pečovatelského domu vedou k pracovnímu stolu. „Udržuje nás to dál od nešťastných myšlenek,“ říká Evelyn Novotny, klientka žijící v Brookstone Village. Ona sama byla i u předávání vyrobených podložek lidem bez domova a mohla tak na vlastní oči vidět nadšení a vděčnost. „Bylo vidět, že se na podložky opravdu těší a jsou za ně rádi. Čekali na nás a když pak uviděli, co neseme, páni, šli hned přímo k nám,“ směje se Evelyn.
Spolupráci s charitou si pochvaluje také personál z Brookstone Village. „Byl to dobrý nápad se spojit,“ říká Wanda Johnson, jedna z pečovatelek. Kromě toho, že senioři mají zajímavou činnost, která navíc ukazuje, jak jsou potřební, celý projekt má i ekologický rozměr. Z igelitových pytlů a tašek, kterých je přebytek, se vyrobí něco užitečného. A to poměrně snadno, nařežou se na drobné kusy a z těch se pak už ‚pletou‘ funkční rohože. „Jsou hezké, měkké a vážně pohodlné,“ říká Sarah Bird z personálu pečovatelského domu. „Plastové rohože jsou vhodné pro jakoukoli roční dobu, v zimě udržují bariéru mezi chladnou, zmrzlou půdou a člověkem, v létě chrání před špínou nebo hrboly,“ doplňuje Candace Gregory, ředitelka mise Open Door.
Senioři pomáhají také u nás
To, že senioři pomáhají jako dobrovolníci v rámci charity, není nijak výjimečné. I v Česku najdeme mnoho příběhů, kdy senioři sami nebo v rámci organizovaných skupin pomáhají potřebným lidem. Zmiňme například obdivuhodný příběh 77leté Zdeňky Wasserbauerové, která už dvacet let pomáhá získávat mladé lidi, aby se registrovali mezi dárce kostní dřeně. Za tu dobu se díky ní rozšířil registr o zhruba 10 tisíc lidí, čímž zachránila řadu lidských životů. Za svoji činnost získala Cenu Via Bona v kategorii "individuální filantropie".
V Domově pro seniory u Biřiček senioři vyrábí textilní panenky pro organizaci Nomia, která nabízí například poradnu pro oběti násilí. Láska ke zvířatům zase vedla členy Klubu seniorů Meziboří k pomoci opuštěným psům a vybrali mezi sebou finance na pořízení krmení pro psí útulek při Městské policii v Litvínově. „Máme velmi dobrý pocit z toho, že jsme mohli také přispět na provoz útulku. Útulek je neustále plný a krmivo pro opuštěné psy se hodí vždy,“ říká předsedkyně klubu Jana Bothová.
Foto: Repro KTV a Twitter