Američtí senioři cestují ve vzpomínkách i po světě, zhoršené mobilitě navzdory

Obrázek: vr-small

Domov pro seniory Maplewood Senior Living v americkém Westportu je svému okolí znám chutí experimentovat při práci se seniory s nejnovějšími technologiemi. Nyní zapojil do svých pravidelných aktivit také virtuální realitu. Té jeho obyvatelé téměř propadli. „Je to tak reálné, prostě tam jste. Můžete být kdekoliv na světě,“ pochvaluje si jeden z klientů domova. „Můžeme je přivézt ke Grand Kaňonu, do Paříže, do města, odkud pochází nebo přímo před dům, kde vyrostli,“ vysvětluje Brian Geyser, který má v domově inovace na starosti. To klienty podle něj zklidňuje, přináší nové podněty do života a společné zážitky, jelikož senioři procházejí virtuálním cestováním ve skupinách. Podle Geysera současně ukazuje dobré výsledky při práci s lidmi, kteří trpí demencí nebo jinými kognitivními poruchami.

„Když jsme se dostali k virtuální realitě, říkali jsme si, že by to mohla být skvělá aplikace pro seniory,“ říká Geyser. „Uživatel je totiž naprosto zapojen a pohlcen zážitkem ve 3D a 360 stupních,“ dodává. To podle něj povzbuzuje jejich rozeznávací schopnosti i emoce a umožňuje jim to cestovat takřka po celém světě, přestože řada z nich už není mobilní. To je podle něj zásadní pro ty, kteří za jiných okolností nejsou schopni už takovou cestu reálně vykonat.

vr 1

Pracovníci domova uvádějí, že nejsilnějším zážitkem pro ně je, když si senioři nasadí přístroj na své oči vůbec poprvé. „Zvířata přijdou rovnou k vám a některá vás i olíznou,“ usmívá se jeden ze seniorů. „Člověk se cítí moc příjemně a je to obrovský zážitek,“ přidává se další.

Větší prožitek z této formy cestování pak přináší také fakt, že jeho účastníci zážitky sdílejí. Vždy jich několik sedí kolem velkého stolu, často navštěvují všichni stejnou lokalitu a navzájem interagují, svěřují se se svými pocity nebo se smějí. „A ještě týdny po této události mezi sebou zážitky probírají, vyprávějí o nich svým rodinám,“ popisuje Brian Geyser.

vr 2

Tato metoda je podle zaměstnanců přínosná zejména pro lidi trpící demencí nebo mírnými kognitivními poruchami. Pracovníci jim do brýlí pouštějí jejich rodinné fotografie, záběry z domácího videa a další materiály, které jim pomáhají probouzet hluboko uložené vzpomínky. „Lidé se po něčem takovém většinou cítí klidnější a šťastnější,“ říká Geyser. Je přesvědčený, že právě virtuální realita může povznést vzpomínkovou terapii na další úroveň. Chtějí proto přimět obyvatele domova s tímto onemocněním nebo poruchou, aby spolu se svými rodinami prošli svým životem prostřednictvím virtuální reality. „Moc mě těší, že můžeme u nás v Maplewood využívat nejnovější technologie, abychom lidem zlepšovali kvalitu života,“ říká závěrem Geyser.

vr 3

Foto: Repro MSL