Kvůli orientaci skončil bez domova. Sen o studiu prestižní školy se bortil. Lidé pro něj vybrali 3 miliony (2)

Obrázek: gay-student-usa-small

Osmnáctiletý Seth Owen byl přijat na prestižní univerzitu Georgetown, ale jeho rodiče ho odmítli finančně podpořit kvůli tomu, že je gay. Když už měl pocit, že se bude muset svého snu vzdát, jeho učitelka a mentorka Jane Martin založila sbírku pro Setha na crowdfundingové platformě GoFundMe. Vybrala 140 tisíc dolarů, tedy přes 3 miliony korun.

Problémy mezi Sethem a jeho rodiči začaly v jeho druhém ročníku střední školy, když Sethův otec omylem zjistil o svém synovi, že je gay. Oba rodiče se hlásí k Southern Baptist Convention, největší protestanské denominaci ve Spojených státech, a jejich silná víra se stala hlavním bodem neshod se synem. Nedokázali se smířit se Sethovou orientací a nedlouho poté ho poslali ke křesťanskému poradci. „Bylo zřejmé, že jejich úmysl je, abych se vrátil z terapie jako heterosexuál,” řekl Seth pro NBC News. Této křesťanské terapie, kde byly zdůrazňovány typické maskulinní stereotypy, se musel Seth účastnit několik měsíců, než konečně přesvědčil své rodiče, aby tam směl přestat chodit.

Seth není zdaleka jediným, kdo si musel projít nejrůznějšími druhy tzv. konverzních terapií. Terapie, které se snaží změnit něčí sexuální orientaci nebo genderovou identitu, podstoupí během svého života 700 000 LGBTQ Američanů mezi 18 a 59 lety a desetitisíce dětí pod 18 let.

V únoru letošního roku, během posledního ročníku střední školy, se Seth rozhodl pro své vlastní dobro odstěhovat z domova. Nejprve se pokoušel vyřešit neshody s rodiči a přesvědčit je, aby mu dovolili navštěvovat jiný kostel. Ti však odmítli a dali mu ultimátum - buď navštěvovat jejich církev, nebo z domova odejít. „Nejhorší na tom bylo, že jsem při balení věcí a na odchodu ve dveřích doufal, že mi má máma zatarasí cestu. Doufal jsem, že řekne ,Miluji své dítě více než svou víru,’” říká. Nic takového však nenastalo. Ani v tomto ohledu není Sethův případ ojedinělý. Až 40 % americké mládeže bez domova se totiž hlásí k LGBTQ komunitě.

Gauč a univerzita

Několik týdnů Seth spal u kamarádů na gaučích, přesto pořád zůstával výborným studentem. Odmaturoval s nadprůměrným prospěchem a byl přijat na prestižní univerzitu Georgetown. Jeho stipendium však bylo vypočítané za předpokladu finanční podpory od rodiny. Ta ho ale následně odmítla podporovat jak finančně, tak emočně, protože považuje svou víru za inkonzistentní se Sethovou sexuální orientací. Sethovi tak chybělo na jeho školné v prvním roce 20 000 dolarů. „Plakal jsem, protože jsem si uvědomil, že neexistuje možnost, abych šel na vysokou školu,” řekl. „Georgetown byla má jediná volba, protože jsem už odmítl všechny ostatní univerzity, na které jsem se dostal.” Ačkoliv Seth od chvíle odchodu od rodiny pracoval téměř na plný úvazek, nedokázal by našetřit dost peněz za tak krátký čas a Georgetown univerzita odmítala pozměnit jeho stipendium a přihlédnout k jeho situaci.

Když se o všem dozvěděla Sethova učitelka a mentorka Jane Martin, rozhodla se mu pomoci a založila pro něj sbírku s cílem vybrat potřebných 20 000 dolarů. „Učila jsem Setha biologii a mentorovala jsem ho během jeho let na střední škole. Nesl na mé svatbě prsteny. Minulý měsíc jsem se dívala, jak kráčí Jacksonvillskou arénou ověšený více šňůrkami a medailemi, než by se dalo spočítat. Píšu této komunitě o pomoc,” napsala o Sethovi Martin na stránce sbírky. „Vím, že je tento cíl nerealistický a okolnosti nejsou ideální, ale také vím, že komunity dokáží z nemožného udělat možné,” dodala. A to, co se zdálo nemožné, se skutečně stalo. Vybraná částka za pouhý měsíc přesáhla neuvěřitelných 140 000 dolarů a on si tak svůj sen bude moct splnit i přes množství překážek. A jeho příběh obletěl svět.

Georgetownská univerzita navíc v návaznosti na to nakonec upravila Sethovo stipendium natolik, že na školném nebude muset zaplatit vůbec nic. Seth se proto nechal slyšet, že by peníze vybrané přes GoFundMe stránku chtěl využít jako stipendium pro studenty v podobné situaci.

Foto: GoFundMe