Zavrhla ho rodina, na studium se mu složila veřejnost. Nyní založil fond pro další LGBT studenty

Obrázek: seth-owen-small

Pro osmnáctiletého Setha Owena byla vysoká škola vždy vysněným cílem. „V páté třídě jsem byl nerd, který neustále mluvil o tom, jak chce být astronautem," přiblížil Seth pro NBC News. „Pořád jsem se učil, chodil do knihovny, vždycky něco četl," dodal. Když díky výborným výsledkům dostal dopis potvrzující jeho přijetí na Georgetown University, věřil, že se jeho sny splní. Poté se ale vše začalo hroutit. Jeho rodina jej odmítla podpořit ve studiu, protože jeho sexuální orientace byla neslučitelná s jejich náboženským přesvědčením. V posledním ročníku střední školy se tak ocitl na ulici a bez možnosti dále studovat.

Sethovy problémy v rodině začaly ve chvíli, kdy se mu jeho otec rozhodl zkontrolovat telefon. „Našel mou fotografii s jiným mužem. Nešlo o nic nevhodného, ale bylo patrné, že jsem gay,” vysvětluje Owen. Silně věřící rodina hlásící se k baptistické církvi začala situaci ihned řešit. Seth navštívil náboženského poradce a následně začal docházet na konverzní terapie, jejichž cílem je změnit sexuální orientaci nebo genderovou identitu u gayů, leseb nebo transexuálů. Terapeutického programu se poté Owen účastnil dle svých slov několik měsíců, než přesvědčil rodiče, aby mu dovolili jej ukončit. „Byla to taková nešikovná konverzní terapie, kde se v nás snažili podporovat stereotypní mužské role a podobně," popsal. Přestože řada odborníků tyto terapie odsuzuje, podle loňské zprávy Williamsova institutu jimi v USA prošlo kolem 700 tisíc lidí, z toho asi polovina před dosažením dospělosti.

Bez domova

V posledním roce svého studia na střední škole se Owen rozhodl z domu rodičů odejít. „Začal jsem vyjadřovat svůj nesouhlas s jednáním církve, k níž patříme. To vedlo k jednomu problému za druhým," říká Owen. „Mluvili velmi negativně o komunitě LGBTQ+. Říkali, že homosexuálové nemohou ministrovat v kostele. Také mluvili o trans osobách, jako by to ani nebyli lidé, a to mě opravdu hodně vadilo," přibližuje. Snažil se tedy přesvědčit rodiče, aby mohl navštěvovat jiný kostel. Ti mu však dali ultimátum. Buď bude respektovat jejich víru a církev, nebo odejde. „Nejhorší bylo, když jsem si sbalil tašky a stál před dveřmi a pořád jsem doufal, že mě máma zastaví. Doufal jsem, že řekne: ,Miluji své dítě víc než své náboženství’,” vzpomíná. Ale nestalo se tak a Owen od té chvíle spal u kamarádů. Jeho otec, Randy Owen, však podle Washington Post uvedl, že jej rodina nevyhodila. „Nevyhnali jsme ho. Jako rodina ale máme svou víru. Může zde žít, pokud bude mít stejnou víru jako my,” okomentoval.

Podpora a pomoc

V té době mu sílu dodávala myšlenka na vysokou školu. Jen pár týdnů po odchodu z domova jej však čekal další šok. Prestižní škola, která jej přijala ke studiu, mu nabídla stipendium, jehož podmínkou však byla spoluúčast rodiny ve výši 20 tisíc dolarů. „Začal jsem plakat, protože jsem si uvědomil, že neexistuje způsob, jak bych mohl jít na vysokou školu," vzpomíná Owen. Myslel si, že jeho situace je beznadějná.

S tím se však odmítla smířit jeho učitelka biologie Jane Martin. „Seth není typ člověka, který by žádal o pomoc. Naopak je velmi ambiciózní a vždy se snaží najít řešení. Proto jsem si řekla, že přišla chvíle, abych se toho ujala a ujistila se, že se vše vyřeší,” okomentovala učitelka pro NBC News. Následně založila na GoFundMe pro studenta sbírku, aby pomohla potřebných 20 tisíc dolarů sehnat. Jeho příběh zaujal lidi po celé zemi a na účtu je nyní celých 140 tisíc dolarů. „Dostalo se mu obrovské podpory a lidé psali ,Nejsi sám’ a ,Bude lépe’, prostě všechny ty věci, které potřebujeme slyšet, když jsme teenageři a trpíme,” dodala Martin, která se identifikuje jako lesba. „Děkuji všem mým příznivcům v Jacksonville a po celém světě, kteří mi poskytli čas, zkušenosti i finanční podporu, abych si splnil svůj sen a mohl studovat na Georgetown University," děkoval Owen v rozhovoru pro PinkNews.

Fond pro LGBT studenty

A zatímco lidé přispívali na jeho sen pomocí kampaně, pracovníkům z Úřadu studentských finančních služeb (Office of Student Financial Services) se podařilo upravit jeho stipendium tak, aby nemusel doplácet nic. Seth se tedy rozhodl oplatit pomoc, které se mu dostalo, a vybrané peníze využít pro vytvoření stipendijního fondu pro LGBT teenagery, kteří čelí podobným problémům jako on sám. Podle serveru PinkNews studie ukazují, že až 40 procent mladistvých bezdomovců v USA jsou právě lidé z LGBT komunity. A Seth nezůstává jen u finanční pomoci. Plánuje vytvořit platformu, kde budou moci sdílet své příběhy a zapojit se do pomoci komunitě. „Myslím, že jednoduché ,Děkuji vám’ za všechnu pomoc a podporu, které se mi dostalo, nestačí. Budu se snažit oplatit veškerou štědrost a laskavost, které se mi dostalo,” uzavřel.

Foto: Archiv Setha Owena