Americká muslimka se zvěčnila s protiislámskými demonstranty. Její fotka obletěla svět

Obrázek: shaymaa-protest-small

Když koncem dubna přicházela 24letá Shaymaa Ismaa´eel na islámskou konfereci ve Washingtonu, stála před budovou skupina protestujících. V rukou drželi cedule, na nichž stály protiislámské nápisy jako například ,Islám je náboženství krve a vraždění! Krev Ježíše je vykoupením pro celé lidstvo´ nebo ,Ježíš je jediným zplozeným synem Božím´ a také ,Muhammad byl úchyl´, přičemž ve jméně islámského proroka byla zvýrazněna písmena HAM, což znamená šunka. Mladá muslimka na hlouček mužů s cedulemi reagovala po svém – poprosila svou kamarádku, aby ji vyfotila, jak se před nimi usmívá. Její fotka během krátké doby obletěla svět.

shaymaa protest 3

Třídenní islámská konference měla podle Shaymaa Ismaa´eel, která pracuje jako behaviorální terapeutka pro děti s autismem, osvěžit víru návštěvníků. Radost z přednášek a vystoupení jim však kazila skupinka protestujících. Když kolem nich mladá muslimka prošla během pár dní již poněkolikáté, rozhodla se s nimi vyfotit a dát jim najevo, že se jí jejich protiislámská hesla nedotýkají. Shaymaa chtěla původně jít až k protestujícím a vyfotit se přímo před nimi. To jí sice policejní hlídka, která na místě monitorovala situaci, nedovolila, Shaymaa se ale nechala zvěčnit s hloučkem mužů protestujících proti islámu i tak. Vznikla tím fotka, která se zanedlouho stala virální. Muslimka v šátku na ní pózuje s gesty, kterými dává najevo nesouhlas s předsudky a nenávistí.

Pořízené fotky okomentovala slovy: „21. dubna jsem se usmívala do tváře zaslepenosti a odešla jsem s pocitem největšího úspěchu.“ Fotku sdílela jak na svém Instagramu, tak na Twitteru a na obou sociálních sítích nasbíral její příspěvek statisíce lajků a téměř sto tisíc sdílení. Shaymaa se také dočkala obrovské podpory v komentářích, kterých má nyní několik desítek tisíc. „Ta pozitivní energie, která z toho vzešla, je ohromně povznášející a jsem šťastná, že mladí lidé vidí někoho, kdo vzdoruje lidem nenávistným vůči náboženství druhých,“ uvedla Shaymaa.

shaymaa protest 2

„Bože, slyším křik těch chlápků až sem. Gratuluju! Jediná síla proti nenávisti spočívá v tom, vysmát se tomu,“ píše na příspěvek Shaymaa uživatelka @AverageSociopat. Na Instagramu sdílela Shaymaa fotku s citátem proroka Muhammada: „Laskavost je známkou víry. Kdo není laskavý, nemá víru.“ I tam ji řada lidí podpořila svými komentáři: „Zabij je láskou!“ vyzývá uživatel supergong22. „Jsem křesťan, který stojí za tebou i před tebou, kdybys potřebovala ochranu,“ píše originalsfromaches. Někteří lidé poukazovali v komentářích na to, že Ježíš také pocházel z Blízkého východu.

shaymaa protest 1

„Smála jsem se jim tak, že jeden z těch mužů začal mluvit ke mně. Říkal hloupé věci, jako třeba že bych si měla zakrýt i obličej,“ uvedla k celé situaci Shaymaa. Později v médiích doplnila, že lidé, kteří přicházeli na konferenci, se kvůli protestujícím necítili dobře a byli rozrušení. Zmínila také, že protestující posílali některé příchozí do pekla.

shaymaa protest 4

„Chtěla jsem proti jejich nenávisti bojovat laskavostí,“ uvedla pro CNN. „Chtěla jsem, aby viděli mou tvář, ale jen kolem nich projít by nestačilo.“ Podle jejích slov to nebylo poprvé, co se tímto způsobem postavila nenávisti. „Zveřejnila jsem fotku v roce 2017, když jsem byla na univerzitě. Bylo to víceméně to samé, smála jsem se do tváře zaslepenosti předsudky,“ připomněla a na závěr dodala: „Jeden z výroků našeho Proroka zní: ,Úsměv je dobročinnost´ a to jsem celá já – vždycky se usmívám.“

Foto: Twitter Skaymy Ismaa´eel