O víkendu proběhla českými médii zpráva o soše Panny Marie, kterou musí ve francouzské obci Publier odstranit z veřejného prostranství. Zprávy vycházejí z článku zpravodajského serveru BBC. Ten uvádí, že obci bylo nařízeno odstranit sochu Panny Marie v souladu se zákazem náboženských symbolů ve veřejných prostorách. Pokud tak neučiní do tří měsíců, bude obec pokutována. Starosta Gaston Lacroix uvedl, že se pokusí přemístit mramorovou sochu na soukromý pozemek. Přestože většina českých médií zprávu převzala v téměř stejném změní, našli se jednotlivci, kteří ji dávali do kontextu s muslimy.
Senátor a spolumajitel Parlamentních listů Ivo Valenta uvedl v příspěvku na svém Facebookovém účtu: “Islámská invaze do Evropy nabírá ohromných rozměrů a nedozírných následků. Vidění světa některých evropských politiků a úředníků je totiž už natolik pokřivené, že zcela zaslepilo zdravý rozum. Jinak si totiž neumím vysvětlit, jak je možné, že Francie zašla až tak daleko, že přikazuje odstranit sochu Panny Marie, protože jde podle tamních zákonů o nedovelenou prezentaci náboženských symbolů…..Neměli bychom místo bourání křesťanských soch přejít k uzavírání evropských mešit? Jak je možné, že zničíme kus naší historie a na propagaci jiného náboženství budeme ještě rozdávat dotace? Jsem přesvědčen, že musíme tento trend ihned zastavit. Nesmíme se bát strážit naše tradice a nesmíme dovolit všem falešným prorokům, aby naši zemi zaprodali radikálním islámistům a jejich představám o fungování světa.” Jeho příspěvek sdílela iniciativa Islám v ČR nechceme také se zavádějícím komentářem. Příspěvky v zavádějícím kontextu sdílel téměř tisíc lidí.
Publicista Milan Šmíd, který detailně zmapoval šíření zprávy, vysvětluje, že špatný kontext nejspíše způsobila již zpráva BBC, která sice nebyla zavádějící, neobsahovala však detaily, které by vysvětlovaly kontext a tak nabízela možnost dalších interpretací. Zpráva navíc byla doplněna o rozhořčený tweet neznámého naštvaného Francouze. Ten například Novinky.cz uvedly ve špatném kontextu a větu o “nové tyranii” vložili do úst starostovi obce, který však nic takové neřekl. V některých českých článcích se také objevily zavádějící titulky a útržkovité informace o novém zákazu. To vyvolávalo dojem, že se jedná o jakýsi nový zákaz náboženských symbolů na veřejnosti. Některé články jej také mylně dávaly do souvislosti se zákonem, který ve Francii zakazuje zakrývání tváře.
Milan Šmíd vysvětluje v článku kontext celé situace, který nalezl v původních francouzských zdrojích. V roce 2011 vztyčila obec Publier v parku u studánky sochu Panny Marie „Notre dame du Léman“. To se nelíbilo některých občanům, příslušníkům Fédération nationale de la libre pensée (Národní federace svobodného myšlení), kterým vadilo, že na pomník přispěla obec svými prostředky, což odporuje zákonu z roku 1905, a kromě toho se rozhodnutí o umístění sochy neprojednalo v obecní radě.
Pro svůj protest proti pomníku využili zmíněný zákon z roku 1905, speciálně článek 28 zakazující „vztyčovat či umisťovat náboženská znamení nebo symboly na veřejné pomníky nebo na jakékoli veřejné místo s výjimkou budov určených k bohoslužbám, místa hřbitovů, hřbitovních pomníků, jakož i muzeí a výstav“. V lednu 2014 soud žalobě vyhověl a rozhodl o odstranění pomníku z tohoto veřejného prostoru. Socha nebyla odstraněna, další soud tedy letos 24. listopadu nařídil starostovi, že pomník musí do tří měsíců odstranit, jinak mu hrozí pokuta. To komentuje ve svém prohlášení i Fédération de Haute Savoie de la Libre Pensée (Federace svobodného myšlení Haute-Savoie) na svém webu. Federace se v prohlášení odkazuje právě na zákon z roku 1905 o oddělení církve a státu. Dle něj místní správa musí nutně respektovat princip sekularismu a řešit problém existence či neexistence Boha nebo Bohyně tedy nepřísluší starostovi.
V daném sporu nešlo o žádné požadavky muslimů.
Úvodní foto: Pixabay