Matka s hendikepovanou dcerou terčem kyberšikany. Dala se do boje a vítězí

Obrázek: natalie-sophia-small

Sophia Weaver se narodila s mnohačetným postižením, které zapříčinilo deformaci jejího obličeje, končetin a je odkázána na neustálou asistenci svého okolí. Jelikož se její matka Natalie stala jedním z hlasů v debatě o změnách financování zdravotní péče o takové pacienty, začali si ji vyhledávat internetoví uživatelé a ona s dcerou se stala častým terčem posměšků i nenávisti. „Lidé si vás vyhledají a snaží se vám ublížit. Jsou ti, kteří se k vám svým způsobem dostanou, aby se ujistili, že jste si jejich krutosti všimli. Lidé mi píší, abych své dítě zabila a ulevila jí od utrpení,“ popisuje. Nejvíc ji ale zasáhlo, když se fotografie její dcery objevila na grafice propagující nucené potraty zveřejněné na Twitteru. Časem se pod ním rozjela bohatá diskuse a leták i fotografie Sophie začaly být hojně sdíleny v daném kontextu. „Bude žít mizerný život a bude břemenem pro svou rodinu a společnost. Civilizace se neřídí city,“ zněl například jeden z komentářů. A tak se matka pustila do boje o smazání příspěvku, který Twitter vyhodnotil jako nezávadný. Po četné medializaci případu se však společnost Natalii omluvila s vysvětlením, že na monitorování nenávisti vůči hendikepovaným není nahlašovací nástroj zařízený. A proto Natalie pokračovala ve svém hlasitém snažení. A její neúnavný boj přinesl své ovoce. Twitter začátkem dubna tuto kolonku do nahlašovacího formuláře přidal

natalie sophia 5

Devítiletá Sophia se narodila s několikačetným postižením. Jedním z nich je deformovaný obličej i končetiny, k tomu jí byl později diagnostikován Rettův syndrom, který je neurologickým onemocněním majícím za následek kombinované postižení. Ovlivňuje totiž mozek a zbavuje tak většinou dítě o možnost řečových i pohybových dovedností. Sophia se tak neobejde bez nonstop péče svých blízkých. S okolím komunikuje pomocí zvuků. „Má za sebou 22 operací,“ uvedla její matka Natalie Weaver pro CNN. „Má výživovou hadičku a vývod. Prodělává záchvaty a dusí se - jak kvůli deformacím, tak Rettovu syndromu,“ dodala. Svou dceru současně označuje za úžasnou a plnou radosti, kterou rozdává i svému okolí. Pro některé uživatele na internetu je však Sophia snadným terčem k šíření vtipů i nenávisti.

natalie sophia 1

Lavina hejtů

Změny ve financování zdravotní péče v americké Severní Karolíně, kde rodina žije, pro pacienty s určitými druhy onemocnění donutily Natalii Weaver se více objevovat na veřejnosti a mluvit o situaci vlastní rodiny a péči o hendikepovanou dceru. Tak se dostala do povědomí širší veřejnosti, a to byl také moment, kdy si ji vyhledali někteří lidé a začali jí psát nemilosrdné zprávy.

„Lidé si vás vyhledají a snaží se vám ublížit. Jsou ti, kteří se k vám svým způsobem dostanou, aby se ujistili, že jste si jejich krutosti všimli. Lidé mi píší, abych své dítě zabila a ulevila jí od utrpení,“ poznamenává Natalie.

natalie sophia 2

Sophia jako reklama na nucený potrat

V listopadu loňského roku se ale stala věc, která ji zasáhla nejvíce. Dostala se k ní grafika s fotografií její dcery a textem propagujícím nucené potraty. Grafika byla tehdy na Twitteru sdílena s textem: „Ano, je skvělé si myslet, že na každé věci záleží, ale mnoho z nich neprojde amnio testem.“ Odvolává se na test v těhotenství matky, který dokáže upozornit na vysokou pravděpodobnost narození dítěte s nějakým postižením. Tweet dále pokračoval v názoru, že by rodiče, kteří se i po takovém testu rozhodli dítě přivést na svět, měli následně platit účty za zdravotní péči. Autor této zprávy očividně chtěl, aby si jí Sophiina matka všimla, protože ji v něm označil a následně také poslal soukromou zprávu. „Zablokovala jsem to, jen jsem doufala, že to zmizí,“ popsala. „Odstraněno to ale nebylo. I ten profil pořád existoval,“ dodala.

natalie sophia 4

Nejeden tweet

A tak začala její snaha o smazání tohoto konkrétního tweetu, která posléze přerostla ve snahu o širší změnu. Přestože jej totiž nahlásila, Twitter jí poslal automaticky zprávu, že nijak neporušuje pravidla společnosti. Což ji vytočilo. Její sledovatelé, kterých je aktuálně přes 23 tisíc, ji v lednu upozornili, že tweet stále existuje, uživatel je nadále aktivní a pod příspěvkem stále přibývají další a další necitlivé komentáře. „Bude žít mizerný život a bude břemenem pro svou rodinu a společnost. Civilizace se neřídí city,“ zněl jeden z nich. A tak si obrázku všimli další lidé a začal být poměrně hojně užíván v diskusích na podporu nucených potratů. A Natalia se pustila do boje. Požádala své sledující, aby tweet hromadně nahlásili, učinilo tak dle jejích odhadů přes tisíc lidí. Vystoupila současně v lokálních médiích v naději, že tak vyvine na sociální síť potřebný tlak. A po měsíci neustálé medializace případu se jí Twitter ozval s omluvou a přiznáním pochybení. Současně podle ní uvedl, že nástroj sítě k nahlašování neměl dostatek prostoru k zařazení vyhodnocování obsahu na základě postižení, přestože ve svých podmínkách má šíření nenávistných projevů vůči hendikepovaným jako nepřípustné.

Nikdy se nevzdám

Přestože byla Natalia v první řadě vděčná, že zmizel komentář, který ji i její rodinu zraňoval nejvíce, chtěla jít dál a donutit Twitter, aby své způsoby vyhodnocování nahlášeného obsahu přehodnotil a stala se tak hlasitou bojovnicí za změnu. „Jinak lidé neví, jakou vhodnou kategorii by při reportování měli vybrat pro nenávistné projevy vůči hendikepovaným,“ doplnila. Snáší se na ni totiž nenávist i na Facebooku, tam ale podle ní už tato kategorie je a nahlašování a blokování je pro ni, a pro lidi v podobné situaci, tak mnohem snazší. A Twitter skutečně na základě jejího boje tuto možnost nahlašování do svého nástroje začátkem dubna přidal. „Nevzdala jsem to, protože když dojde na boj za mé dítě, nikdy se nevzdávám,“ říká a dodává, že její boj je i bojem za tisíce dalších rodičů v podobné situaci, kteří musejí podobným urážkám a výhrůžkám čelit.

natalie sophia 6

Sophia je osobnost

„Myslím, že lidé často Sophii ani nevidí jako osobnost. Vím, že se to děje i jiným lidem s postižením. Lidé ji vnímají jako postižení samotné, ale já bych si přála, aby ji vnímali jako mé dítě,“ zdůrazňuje Natalie. Připouští, že život s takovou dcerou je složitý, bolestivý a citově náročný. Ale to pro ni není to nejpodstatnější. „Musíme čelit tolika výzvám, ale díky ní je můj život lepší. Vím, co je to pravé štěstí,“ uzavírá.

natalie sophia 3

Foto: Twitter Natalie Weaver