Když se řekne ‚spolubydlení‘, někdo si představí sdílení malého pokoje na koleji během studií nebo na studentském bytě. Nové spolubydlící teď ale v Brně mají také tři seniorky, které se jako první nastěhovaly do sdíleného bytu. Moravská metropole spouští nový projekt, jehož cílem je pomoci seniorům. Ti se ve společném bytě nemusí cítit tolik osamělí a zároveň ušetří i na nájmu.
V průběhu ledna se do bytu mají nastěhovat další senioři, společný byt, který je zatím jediným takovým v České republice, vyčlenil brněnský magistrát. Celý byt je bezbariérový a pokoje jsou v podstatě malá domácnost. Jen sociální zařízení a kuchyň jsou sdílené. Seniorům je tu část dne k ruce i vedoucí sdíleného bydlení Denisa Řeřuchová. „Dělám tady agendu a pak jsem tady pro ně. Krom toho sem dochází sociální pracovnice,“ konstatuje pro Český rozhlas Brno.
(foto: Brno.cz)
Jak jsou seniorky zatím spokojené? „Tady máme čítárnu. Už jsem si sem donesla knížky a když nechci být sama, jdu sem. Včera jsem přišla za paní na koncert. Ona hraje na kytaru, na harmoniku, zahrála mi všechny písničky,“ pochvaluje si Danuše Bojanovská.
Projekt je v České republice ojedinělý, vedení města se inspirovalo v zahraničí, například v Dánsku, Rakousku a Holandsku, kde podobné projekty existují a fungují. Zažádat o sdílené bydlení si mohou senioři, kteří splňují několik podmínek. Byt je totiž určen pro ty, kterým již bylo šedesát let a zároveň jsou soběstační. Pokud se sdílené bydlení osvědčí, město plánuje opravit i další byty.
(foto: Brno.cz)
Úvodní foto: Pixabay
Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?