„Jsem životní optimistka, byť vím, jaké to je, když se rakovina vrací,“ říká běžkyně a armádní psycholožka Zuzana Němčíková. „Je důležité, aby hendikepovaní s ostatními žili ve zdravých a svobodných společenstvích, ve kterých je jim společně dobře a ve kterých se vzájemně obohacují,“ říká vedoucí obchodního odboru Národního divadla Jiří Adamík, který je prakticky nevidomý. „Chtěla bych motivovat ostatní hendikepované lidi, aby si šli za svými sny a nehendikepovaným ukázat, že i lidé s postižením mohou studovat, pracovat, sportovat,“ říká nevidomá plavkyně a studentka práv Nicole Fryčová. Všechny tři spojuje fakt, že se stali vedle dalších tváří letošní kampaně Srdcerváči, jejímž cílem je inspirovat a otevírat diskusi o předsudcích a zbytečných překážkách v oblasti zaměstnávání.
Letošní Srdcerváči se nesou v duchu Sedmi statečných. Představují celkem sedm úspěšných hendikepovaných sportovců, kteří za sebou i před sebou mají úspěšnou profesní kariéru. Dokazují, že nemoc či úraz nemusí znamenat v životě stopku, ale naopak pobídku překonávat překážky, které se mnohým mohou zpočátku zdát nepřekonatelné.
Hlavním ambasadorem letošních Srdcerváčů je místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny a paralympijský vítěz Manfred Koller. Dalšími tvářemi pak jsou vedle výše jmenovaných paralympionik Jan Povýšil, triatlonista Jan Tománek, lyžař na monoski Pavel Dvořák a handbiker Tomáš Mošnička. „Jsme jediný nadační fond v České republice, který se již deset let cíleně a komplexně zabývá problematikou zaměstnávání zdravotně postižených. Těch v aktivním věku je u nás přes šest set tisíc a jen asi polovina má práci, nebo spíše práci, která odpovídá jejich dovednostem a kvalifikaci,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu a zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který kampaň každoročně realizuje.
Srdcerváči vedle zviditelňování tématu prostřednictvím vlastních příběhů zároveň oslovují firmy, instituce a významné osobnosti, aby do projektu darovaly nezvyklé předměty a zážitky různé hodnoty, které si pak veřejnost může vybrat z katalogu na webu Srdcerváčů. Za finanční dar v hodnotě odměny v podobě zážitku či dárku pak přibude daná částka na kontě projektu. Vybraná částka bude v rámci grantového řízení v lednu rozdělena mezi žadatele o grant, tedy hendikepované podnikatele a organizace, které zaměstnávají více než padesát procent lidí se zdravotním postižením. V loňském roce žadatelé o grant získali čtyři sta padesát tisíc korun, podpořeno bylo 10 organizací a živnostníků se zdravotním postižením.
Srdcerváči však nejsou jen o osvětě. Díky nim našlo novou práci více než 300 lidí se zdravotním postižením. „Už desátým rokem učíme zaměstnavatele, jak k zaměstnancům se zdravotním postižením přistupovat a obecné veřejnosti dáváme najevo, že lidé se zdravotním postižením jsou zaměstnanci jako každý jiný,“ uzavírá Lenka Kohoutová z NFOZP.
Foto: Srdcerváči