Zaplaťte, kolik můžete. V Austrálii otevřel supermarket bez pokladen. Bojuje proti plýtvání i chudobě (2)

Obrázek: supermarket-melbourne-small

Tým lidí, který stojí za úspěšnou neziskovou sítí restaurací v australském Melbourne Lentil as Anything, otevřel minulou neděli veganský supermarket s potravinami The Inconvenience Store, který staví na stejném principu jako již zavedené restaurace. Nakupující totiž zaplatí jen tolik, kolik si může dovolit. Pokud peníze nemá, nemusí za svůj nákup zaplatit vůbec nic.

 Obchod se tak snaží reagovat na dva zásadní problémy. Tím prvním je plýtvání potravinami, druhým je chudoba a nedostatek jídla v některých rodinách z důvodu tenkých financí. Lidé si tak mohou naplnit tašky jídlem od zeleniny a ovoce přes pečivo až po některé balené výrobky, a v případě vlastních možností ponechat dobrovolný příspěvek v krabičce u východu. „Říkáme lidem, že pokud chtějí, aby obchod vydržel, měli by také něčím přispět,” směje se Astrid Ryan z realizačního týmu. Z příspěvků pokrývají zejména náklady na energie, transport zboží nebo pronájem prostor. Lidé také mohou sami nosit nevyužité jídlo, které pak obchod nabídne ostatním. „Hledáme také dobrovolníky, takže se vždy najde způsob, jak pomoci,” dodává. Právě na dobrovolnících koncept stojí, jelikož obchod obhospodařují. 

supermarket melbourne 1

Supermarket, který stojí ve čtvrti Thornbury, „prodává” potraviny, které nesplňují předepsané standardy co do velikosti nebo vzhledu nebo se pohybují na hranici data spotřeby. Za jiných okolností by skončily v odpadu. Díky práci týmu dobrovolníků se však podaří tuny potravin zachránit a dostat je současně k těm, kteří je skutečně potřebují. Bez studu a ostychu. „Myšlenkou bylo učinit změnu v krizi vycházející z plýtvání jídlem,” uvedla pro televizi ABC Astrid Ryan. „Chtěli jsme dopřát lidem přístup k výživnému ovoci a zelenině,” pokračuje. „Pokud jsou lidé ve finanční tísni, je to zřejmě to poslední, co si mohou dopřát,” dodala.

supermarket melbourne 2

Přestože se tento koncept může zdát dlouhodobě neudržitelný, právě veganské restaurace ze sítě Lentil as Anything prokazují opak. Fungují již 18 let v několika městech. Na počátku nového milénia založil tu první dnes známý labužník Shanaka Fernando původem ze Srí Lanky. O sedm let později se stal Australanem roku. „Kultura restaurací nás odděluje od skupiny u vedlejšího stolu. A peníze některé separují od stolu kompletně. Lentil as Anything věří, že si místo u stolu zaslouží každý,” uvádí společnost na svém webu.

supermarket melbourne 3

Boj s plýtváním jídla intenzivně probíhá také v Česku. Vůdčí iniciativou je organizace Zachraň jídlo, která se dlouhodobě snaží propojovat farmáře, kteří by plodiny nesplňující standardy jednoduše vyhodili, s potravinovými bankami po celém Česku nebo s domovy pro potřebné. Dlouhodobě se také snaží o osvětu a upozorňování na problematiku plýtvání.

Foto: Food Without Borders