„Matka ji vyhodila z domu.“ Fotografka přináší příběhy žen po potratu. „Je mezi nimi i má matka,“ říká

Obrázek: potraty-portrety-small

V posledních týdnech se stalo často diskutovaným tématem umělé přerušení těhotenství a nezpochybnitelnou roli v tom sehrálo schválení zákona v americké Alabamě. Tamní senát schválil zákon zakazující potrat v jakémkoli stadiu těhotenství, s výjimkou stavu, který by ohrozil život matky. Demokraté navrhovali ještě jednou výjimku, a to přerušení těhotenství žen a dívek, které se staly obětí znásilnění a incestu. Republikáni však tento návrh zamítli. Tara Todras-Whitehill, dokumentární fotografka, nafotila sérii snímků žen, které podstoupily interrupci.

potraty portrety 2 Holly Fritz

„Projekt jsem vytvořila již před deseti lety. Je však stále aktuální vzhledem k tomu, že stále řada lidí vnímá potrat jako tabu a protože ženy o svých zkušenostech stále příliš nemluví,“ vysvětluje autorka pro Bored Panda. Vytvořila proto 17 snímků žen, které spojuje nejen triko s nápisem ,Měla jsem potrat´, ale také emotivní příběhy. „Mezi focenými ženami je i moje matka,“ přiznává Tara a dodává: „Cílem fotek je zažehnout diskuzi, a to nejen mezi lidmi stejného názoru na věc. Tohle je něco, co je součástí nás všech. A tím, že o tom promluvíme a sdělíme naše příběhy, učiníme z potratů v Americe méně konfrontační téma.“ A možná nejen tam.

potraty portrety 1

Florence Rice

Florenc Rice, které bylo v době pořízení fotografie 86 let, vyrostla v pěstounské rodině v New Yorku a svou matku viděla v dětství jen několikrát. Když jako mladá svobodná žena ve 30. letech minulého století otěhotněla, rozhodla se, že si dítě nechá. O několik let, kdy byla svobodnou matkou, otěhotněla znovu. Věděla, že nechce být jako její matka – neschopná postarat se o své dítě- a tak podstoupila interrupci. Jenže ta byla provedena nelegálně a ve špatných hygienických podmínkách a Florence poté dostala vážnou infekci. Když začaly feministky v roce 1969 poprvé veřejně mluvit o potratech, byla jednou z prvních, která tak učinila. Její příběh potvrdil rozdělení do společenských tříd, kdy bohaté ženy měly možnost podstoupit bezpečnější interrupci, zatímco chudé ženy častokrát končily u „řezníka“.

potraty portrety 3

Jennifer a Gillian

Jenny Egan bylo v době vytváření tohoto projektu 25 let. Vyrostla na venkově ve městě Oregan v mormonské rodině a otěhotněla v 16 letech po ne zcela dobrovolném sexu s přítelem. Potrat podstoupila bez vědomí své rodiny, skupina s názvem Bratrstvo však poslala Jennyině rodičům dopis, ve kterém je o interrupci informovala. Její matka ji následně přiměla odejít z domova.
Další ženou, která se stala součástí této série, je Sebastiana Correa, která otěhotněla na výměnném studijním pobytu v Connecticutu. Její matka je vášnivou aktivistkou proti potratům a vede sirotčinec pro děti svobodných matek v Brazílii. „Díky Bohu, že jsem v Americe a můžu podstoupit legální interrupci,“ byly první Sebastianiny myšlenky. Na snímku jí bylo 28 let.

potraty portrety 4

Jenny Egan

Triko s nápisem ,Měla jsem potrat´si oblékla také tehdy 35letá Holly Fritz. Když coby středoškolačka otěhotněla, předpokládala, že se rychle vdá za svého přítele a pustí se do života podobně, jako to udělala její matka, která taktéž otěhotněla se svou středoškolskou láskou, vdala se a porodila právě Holly. Jenže když se Holly své matce s nečekaným těhotenstvím svěřila, ta na ni tlačila, aby místo svatby podstoupila umělé přerušení. Holly je nyní středoškolská učitelka v New Yorku, je vdaná a na fotce drží v náručí svou dceru Zoe.

potraty portrety 5

Liberty a Joe s rodinou

Jennifer (na fotce vlevo) je novinářka a tématu potratů se věnuje už víc než deset let. Vadilo jí, že se z veškerých zpráv na toto téma stává diskuze mezi skupinami, které jsou pro a proti potratům. Měla pocit, jako by se z nich vytratily hlasy a tváře žen, které interrupci podstoupily. A tak začala v roce 2003 mimo jiné pracovat na filmu, který se zaměřuje především na ženy. Na fotce stojí vedle ní její blízká kamarádka Gillian.Ta se rozhodla pro potrat s mužem, který se později stal jejím manželem a s nímž má dnes dceru. Gillian je také filmařka a Jennifer ji požádala, aby režírovala film o příbězích žen, které podstoupily umělé přerušení těhotenství. Z jejich spolupráce vzešel dokumentární film Speak Out: I Had an Abortion. V rámci Tařiny série vystoupil také manželský pár. Liberty Aldrich a Joe Saunders se v prvních letech svého vztahu rozhodli pro potrat. Zůstali spolu a nyní vychovávají dva syny.

potraty portrety 6

Sebastiana Correa

Další fotografie žen a jejich příběhy najdete zde.

Foto: Tara Todras-Whitehill