Tereza Růžičková je mladá, inteligentní, úspěšná žena. Studuje na Oxfordu. Založila hnutí Nevypusť duši. Všechno v jejím životě klape, až na jedinou věc. Tereza má těžko zvladatelné úzkosti a návaly paniky. Jak jde dohromady mládí, úspěch a duševní nemoc?
Jsi optimistka?
Myslím, že ano. Jsem, ale není to jen mým přičiněním. Mám štěstí a dobrou rodinu a lidi kolem sebe. Takže když se mi v minulosti stalo něco špatného, dostala jsem se z toho nejen díky sobě. Takže nejen proto, že chci být, ale protože mám štěstí v životě. Optimismus zakládám na svých předchozích zkušenostech a když přemýšlím nad nějakými těžkostmi, vidím příklady z minulosti, kdy se daly překonat.
Myslíš, že jsi typická představitelka své generace?
Říct, že moje generace je taková nebo maková, je pro mě složité. Já hlavně poznávám svou generaci v Anglii, takže to jsou hodně jiné podmínky, navíc v Oxfordu, tam jsme oproti většinové populaci mnohem větší exoti (smích). Mám kolem sebe hrozně zkreslený vzorek lidí. Ale asi můžu říct, že vyhledávám určitý typ lidí, kteří mají jako hodnotu vzdělání, společenský aktivismus, poznání, ambice něco zlepšit, na něčem pracovat. Tohle je pro mě má generace a z tohoto hlediska je pro mě inspirativní, ale typičtí představitelé to asi nejsou. Jako student psychologie zkoumám lidi spíš z individuálního hlediska. Jedna věc, nad kterou často přemýšlím, je konflikt svobody. Jak je báječné, že máme všichni možnost rozhodnout se dělat, co chceme, a zároveň jak je to náročné. Protože nemáš žádnou normu, kterou bys mohl následovat. Ale asi jeden ze způsobů, jak se vyrovnávat se svobodou, je pořád hledat lidi, kteří cítí něco podobného. Ta těžká rozhodnutí ohledně svobody pak můžeš dělat s nimi.
Jak bys definovala duševní zdraví a duševní nemoc?
Tohle je zajímavá a docela kontroverzní otázka v psychologii a psychiatrii. Sama pro sebe bych duševní nemoc definovala jako míru psychických prožitků, které člověku zasahují do toho, jak by rád fungoval, nebo jak by chtěl, aby fungovaly jeho vztahy. V Nevypusť duši rádi zdůrazňujeme to, že duševní zdraví je jakási škála. Souvisí to s velkým problémem ohledně toho, že lidé často čekají, až jim bude hůř, než vyhledají pomoc - přijde jim, že to ještě není dost špatné na to, aby nedejbože šli třeba k psychiatrovi. Nechtějí překročit jakousi předpokládanou hranici mezi normalitou a šílenstvím. Přitom máme koncepty duševní nemoci hlavně k tomu účelu, aby nám nějak sloužily, aby se i lidé sami mohli orientovat v tom, co se s nimi děje, jak to vysvětlit ostatním, jak tomu porozumět. Ne, abychom se jich museli obávat. Duševní nemoc bych pak definovala prostě jako stadium, kdy už to pro člověka není příjemné a není to přijatelné. To nemusí znamenat, že je na tom hodně špatně. Já se naopak snažím lidi kolem sebe povzbuzovat, aby šli například k terapeutovi, i když se jim třeba děje něco malého. Něco, co jim prostě ztěžuje život, už jim to třeba začíná kazit spánek, studijní schopnosti nebo vztahy. Myslím, že by to mělo být jako preventivní návštěva zubaře. Ve chvíli, kdy si jednou promluvíš s terapeutem, předejdeš třeba tomu, že se v tobě bude rozvíjet něco horšího mnohem déle.
Na chvilku se zastavit
Jak pracuješ ty se svým duševním zdravím?
V posledních letech se to hodně změnilo. Teď se cítím dobře, vypěstovala jsem si takový monitoring sebe sama. Dokážu celkem rychle poznat, kdy už něco překračuje meze. Mám stanovené hranice, abych ty meze moc často nepřekračovala. Už lépe poznám, jaké věci mi můžou zdraví zhoršit. Třeba když jsem byla na hodně akcích, začínám hůře spát, jsem trochu nachlazená, tak už si radši hned další věci odepírám, protože vidím jejich dlouhodobý dopad. Samozřejmě to není vždycky dokonalé. Třeba teď jsem měla náročné zkouškové a ne vše se mi vždy dařilo dodržovat, ale v případě jakéhokoli zhoršení jsem okamžitě zpřísnila svoji psychohygienu. Takže to je o poznávání sebe sama, stanovení si limitů a jakousi práci se svými okolnostmi. Ale chci taky zdůraznit, že takhle se sebou teď můžu pracovat jen díky tomu, že jsem prošla terapií a beru léky - režim a monitoring sebe sama by mi na začátku rozhodně nestačil.
Nějaké praktické aktivity?
Snažím se meditovat každý den alespoň deset minut. Člověk se na chvilku zastaví. Když se začínám cítit úzkostně, tak mě to uklidní. Řídím se podle instrukcí Mindfulness meditací, které jsou dost důkladně prozkoumané a používají se i v terapii. Snažím se najít nějaké tiché místo a být sama. Je to hodně o vnímání vlastního dechu a těla. Mně třeba dokáže strašně rychle uklidnit, když si uvědomím své tělo - je to hrozně divné, ale mám pocit, že člověk se snadno tak silně uchytí ve svojí hlavě, že si neuvědomí, jak se cítí jeho nohy a ruce. Už jenom tohle uvědomění pomáhá. Kdyby se to v součanosti tolik nezkoumalo, asi bych se ale nepřiznala k něčemu, co zní tak ezotericky (smích). A pak se taky snažíš mít nějakou kritickou vzdálenost od svých myšlenek, snažím se pozorovat, co se mi děje v hlavě, ale jen jako nezaujatý pozorovatel. Není to tolik o tom, že se snažím ty myšlenky změnit, ale jen dělám kritickou reflexi. Někdy si uvědomím, že vlastně jen běžím na autopilota. Pomáhá mi ale taky to, co zdůrazňujeme v Nevypusť duši - mluvit sám k sobě tak, jako by člověk mluvil k dobrému příteli.
Proč by mělo být duševní zdraví důležitým tématem, když každý řeší tolik jiných věcí?
Mělo by to být stejně důležité téma, jako fyzické zdraví. Je to základ fungování, na kterém potom člověk staví všechno ostatní - když nefunguje zdraví, člověku to změní perspektivu pro tolik jiných věcí. Mám TO DO seznam na každý den a snažím se mít na prvním místě vždycky ty věci, které zařídí, že se ten den budu cítit klidně a až pak ty ostatní, které bych ráda udělala. Vím, že to jiným směrem nejde. Duševní zdraví je základ pro každého, aby mohl fungovat ve vztazích, v práci, ve škole. Jak říkají v letadle, že v případě pohotovosti si máš dát kyslík nejdřív ty sám a pak dáš masku ostatním. A momentálně je to zanedbané téma.
Jako svěrací kazajka
Jak vypadají tvoje potíže?
Dokážu se strašně rychle dostat do stavu strašně intenzivní úzkosti. Jak duševně, tak fyzicky, mám pocit, že moje tělo vypne všechny normální procesy a jediné, co cítím, je intenzivní strach. První symptom je většinou pláč - což je super, hlavně na veřejnosti. Pak tunelové vidění, bolest břicha, tenze. Rozběhne se intenzivní kolotoč vystrašených myšlenek. Když nastane panická ataka, mám hodně málo možností jak si pomoct, jak to zastavit. Všechno vidím negativně. Proto hodně pracuji na prevenci.
Napadají tě pro tenhle stav nějaké metafory?
Je to jako dušení se. Máš pocit, že se nemůžeš nadechnout. Paralýza. Tíha. Neovládáš myšlenky, ony ovládají tebe. Přijde mi to jako svěrací kazajka. Je to jako kdyby se někdo snažil vydestilovat všechny negativní emoce a dát je do jediného koktejlu a potom to někomu nalil do hlavy… Cokoliv mě jinak potkává, není tak nepříjemné. Co mi pomáhá, je taková emoční rovnice - když si třeba musím něco odepřít, řeknu si, že nic není tak nepříjemné jako tenhle stav. Tohle bylo i to, co mě přesvědčilo na rok odejít z Oxfordu. Uvědomila jsem si, že veškeré zklamání nebo srovnávání se se spolužáky vlastně stejně nebude tak nepříjemné, jako ty panické ataky, které bych tam ten rok stoprocentně měla.
Narážíš na negativní reakce okolí?
Zatím jsem asi měla hodně štěstí. Třeba pro rodinu to vůbec nebylo intuitivní a snadné, ale vždycky se snažili to se mnou řešit. Ale rozhodně to nějakou dobu bylo frustrující a nebylo pro ně právě jednoduché ty moje stavy pochopit. Nevěděli, jestli si to dělám sama nebo ‘to dělá ta nemoc’ - to je taková filozofická otázka, která se u duševních nemocí často objevuje. Pokud jde o školu, když mi začalo být nejhůř, byla jsem v Anglii. Tam naštěstí byli lidé chápaví a věděli, o co se jedná - hlavně učitelé, doktoři. Tím pádem jsem se z toho mohla i rychleji dostat. Proto mi hodně záleží na destigmatizaci a informovanosti společnosti.
Proč je v Anglii jiný přístup než u nás?
Mají jinou historii, psychiatrický systém, mají už dlouhou dobu hodně různých kampaní a projektů, které se snaží destigmatizovat. Třeba na Oxfordu to bylo jedno z prvních témat, o kterém jsme měli studentské informační semináře. Měli jsme různé orientační programy, seznamovací aktivity, ale téma duševního zdraví bylo pro všechno průřezové. Takže nejen co máš dělat, když bude požár nebo jak funguje výuka a zkoušky. Bylo to až skoro vtipné, přišlo nám to až moc - proč do mě pořád někdo valí, že budu jednou mít deprese, když sedíme první den ve škole? Proč, když jíme buchty na svačinu, s námi mluví o sebevraždách? Ale ve chvíli, kdy člověku začne být zle, tu důležitost pochopí. Prakticky to taky pro představu vypadá tak, že dostaneš kartičku. Na ní máš telefonní čísla služeb jako policisté, hasiči, a je tam i několik čísel na služby týkajících se duševního zdraví. Taky je tam takzvaný Peer support - některé studenty vytrénují na pomoc lidem s duševními problémy. Kontakty na ně pak visí všude. Ale reflektuje to i celkově jiný přístup, jiný étos. Školy chtějí studentovi pomoct, chtějí, aby tam zůstal, nejsou vyhazovací. Nechci to prezentovat jako nějakou utopii, ale ta osvěta tam prostě je mnohem větší - často ale i kvůli katastrofám z minulosti, kdy došlo k sebevraždám studentů.
Zlověstné odsouvání
Víš, co ti nemoc způsobilo?
To se asi úplně nedá říct. Půjde o kombinace různých genetických, biologických i životosprávních faktorů. Nedávno nám profesorka klinické psychologie s nadsázkou řekla, že kdyby měla za úkol uměle vytvořit duševní potíže, vzala by mladého člověka, dala ho do nového prostředí daleko od rodiny a dlohodobých přátelství, dala mu fůru stresu a ještě přidala prvky jako je genetický faktor nebo alkohol… A nakonec by dostala průměrného vysokoškoláka (smích). Měla jsem stres ze školy a moc ambicí. Proč se mi ale nemoc spustila v té době, nevím. Neměla jsem dobře nastavené hranice, špatně jsem spala, moc pracovala, neodpočívala… Ale mrzí mě, že jsem tak dlouho čekala, než jsem vyhledala nějakou léčbu. Pro mě bylo hrozně těžké to pochopit, pořád jsem to odsouvala, nechtěla jsem na to myslet.
Co po těchto zkušenostech radíš ostatním?
Důležité je být informovaný a spojit si, co se mi děje, s tím, co vím o nemocech. Mít kritérium toho, co je pro mě příjemné a co už je nepřijatelné. Zvyšovat si emoční standard toho, jak se chci cítít. Pomáhá, když se do toho pustí celá společnost. Když lidé okolo nás vědí, co se s námi může někdy dít, podporují vyhledání pomoci a nestigmatizují to. Proto by bylo fajn, kdyby i lidé, co to nezažívají, měli určitou úroveň informovanosti. Proto má Nevypusť duši za velký cíl dostat více těchto informací do škol.
Pomohlo ti o své nemoci mluvit veřejně?
Pomohlo mi to hrozně! Zažila jsem si takové roztátí sebestigmatizace. Důležité asi bylo, že jsem to dělala postupně a bezpečně rozšiřovala okruh lidí, kteří to věděli. Pomáhalo mi mluvit o tom s lidmi, kteří měli podobné problémy, probírat to s přítelem. Když jsem měla tuhle zkušenost, bylo potom jednodušší jít do toho veřejně. Pak se vlastně z nemoci stalo v mém životě normální téma. Stigma je pryč - je to součást mého příběhu. V podstatě mě fascinuje, jak je to pro mě teď banální, že mám duševní problémy a lidé o tom vědí. To bych si dřív absolutně nedokázala představit. Navíc - čím víc o tom mluvím, tím víc slyším, že někdy něco zažil každý druhý a lidé oceňují, že o tom někdo mluví. Takže to pro mě stojí zato v mnoha ohledech.
Setkala ses s nepochopením nebo i agresivní reakcí?
Většina lidí byla vděčná. Pochopili, že takové sdílení osobního příběhu má své pro a proti. Bylo i pár negativních reakcí, že to není vhodné. Moje motivace je zkusit předejít tomu, čemu jsem se sama nemohla vyhnout. Možná by mi tehdy pomohlo vědět, že tou úzkostí a záchvaty paniky prochází i někdo jiný a proč se mu to stalo.
Nedůvěra v medikaci i experty
Co ti teď pomáhá?
Čtení. Je to pro mě barometr úzkosti. Když se nedokážu soustředit na čtení, je to známka, že mám v životě moc stresu. Také terapie, kde se zklidňuju, beru léky. S přítelem se vždy, když je problém, snažíme vymyslet řešení. Večer nepracuju po šesté hodině. Mám pravidelný režim vstávání.
Co si myslíš o medikaci?
Chápu, že společnost je v tomhle rozdělená. Nemyslím si, že léky jsou dokonalé, ale zároveň ze svého oboru vím, že jsou všechny naše prožitky prostě výsledkem nějakého neurálního obvodu v mozku, a to se může porouchat. Myslím, že vědecký výzkum je poctivý, jakkoliv může být nedokonalý, a mám důvěru, že to s těmi farmakologickými firmami není až tak strašné, jak se říká. Třeba ohledně standardních antidepresiv existuje velké množství dat ohledně účinnosti, hlavně pro pokročilejší deprese a úzkosti, a to z výzkumů, které jsou naprosto nezávislé na farmaceutických firmách. Přes léto se takovému výzkumu budu na univerzitě věnovat, takže z první ruky vím, jak ten proces funguje. Sama beru standardní anti-depresiva. Je to pro mě šetrná metoda, nemám žádné vedlejší účinky a dovoluje mi to fungovat jako normální člověk.
Co si myslíš o současné nedůvěře k expertům?
Asi nedochází k dostatečnému kontaktu a porozumění. Když třeba vezmu biologickou vědu, ke které mám blízko, komunikuje se hlavně přes mainstreamová média a v tomhle procesu dochází ke zkreslení. Je to ale těžké, protože ve vědě většinu času nejsou ty snadné odpovědi, jaké by lidé chtěli slyšet. Jednou nám tvrdí, že kafe je nezdravé, potom zase, že je tomu opačně. Je to proto, že účinek kafe na celkový systém z dlouhodobého hlediska - a navíc v kombinaci s genetickými, biologickými a životosprávními faktory - individuálního člověka je zatraceně složitý. Efektivní komunikace vědy nejspíš vyžaduje jakousi pokoru před tím, jak těžké je tyhle věci zkoumat a jak je spoustu tvrzení založeno na pravděpodobnostech. Já sama nevím, jak tohle dělat, aby to zároveň dávalo pravdivé informace a přitom to lidi uspokojilo. Ale přijde mi škoda, že většina lidí moc neví, jak vůbec vědecký výzkum funguje. Potom chápu, že nevidí jasný důvod, proč by nějaký expert měl něco vědět lépe než oni.
Nevypusť duši
Proč jsi založila Nevypusť duši?
Nic takového tady nebylo a mně přišlo, že tu je velký kontrast mezi Anglií a Českem. Přišlo mi, že mezi studenty tu je malá informovanost.
Co teď v Nevypusť duši děláte?
Workshopy na školách a ve firmách, organizaci dobrovolnické základny a spolupráce se spřízněnými projekty a akcemi. Velký klobouk dolů Marušce Salomonové, která Nevypusť duši vede a dělá úžasnou práci.
Co bys poradila mladým lidem?
Zhluboka dýchejte, mluvte k sobě vlídně - zdá se to banální, ale je to těžké. Pokud máte problém, promluvte si o tom s někým a hledejte odbornou pomoc. A když to poprvé nevyjde, hledejte dál.
Foto: Archiv Terezy Růžičkové