Dát lidem v nouzi šanci a vytvářet současně kvalitní české produkty? V Liberci ví, jak na to

Obrázek: texman-small

Sociální podnik TEXman za pět let své existence dokázal, že lze konkurovat i na volnému trhu. Firma si vytvořila pevné základy, postavené na poctivém řemeslu, kvalitě, slušnosti a vstřícnému zacházení se zaměstnanci. TEXman zároveň křísí zašlou slávu liberecké textilní tradice a přijetím principů společenské zodpovědnosti, minimální ekologické stopy a dlouhodobé udržitelnosti zdrojů současně reprezentuje moderní podnik par excellence.

texman 1

Výrobní program TEXman vychází z rodinné tradice, Radek Dražil spolu se svým otcem vymysleli unikátní, avšak jednoduchou konstrukci, která zabraňuje městnání výplně (polštářů, přikrývek)i při častém praní. V roce 2012 založil Radek Dražil s Lenkou Svačinovou družstvo - tato forma podnikání dává příležitost zaměstnancům uplatnit svůj vliv na řízení a směřování firmy. To je, ve svém důsledku, vede k větší zodpovědnosti za společné dílo.

Rodinná je i atmosféra mezi zaměstnanci. Ti pocházejí ze sociálně znevýhodněných skupin osob, což jsou hlavně zdravotně hendikepovaní, ale i ženy po mateřské dovolené, matky malých dětí, dlouhodobě nezaměstnaní či absolventi. Firma získala mnoho zaměstnanců díky fungující spolupráci s neziskovkami jako je Rytmus Liberec o.p.s., ale také díky programům organizovaným Úřadem práce. Celkový počet zaměstnanců se pohybuje okolo 16 osob. Některým se též podařilo, po startu či restartu v TEXmanu, najít místo na otevřeném trhu práce. Pracovní dobu si mohou zaměstnanci po dohodě upravit dle svých potřeb. Zkrácené pracovní úvazky a posuny v začátku pracovní doby, tolik nevýhodné pro zaměstnavatele, jsou zde zcela běžné. Nelítostné normy textilního velkoprůmyslu jsou realitou jiného světa. Tady se pracuje s lidmi, nikoli s normami.

Potvrzením výše zmíněných hodnot, které v TEXmanu ctí, je členství v komunitě Slušná firma, což je neformální prostor pro ziskové i neziskové organizace stavících na principech slušnosti.

texman 3

Poštáře a lůžkoviny na přání

Výrobní družstvo TEXman vyrábí a prodává především kvalitní lůžkoviny (přikrývky, polštáře, povlečení, prostěradla, chrániče matrací apod.). Zaměstnanci, pod vedením zakladatelů Radko Dražila a Lenky Svačinové, jsou díky svému umu, invenci a zkušenostem schopni vyvinout a ušít výrobky dle individuálních potřeb zákazníků.

V roce 2016 si firmu TEXman vybrala pro spolupráci na interiéru Hospice sv. Lazara v Plzni uznávaná textilní designérka a výtvarnice Eva Chmelová. Její dezény vychází z tradice české textilní výroby a ke které dodal TEXman precizní krejčovské řemeslo. Vzájemné setkání vyústilo v dlouhodobou spolupráci.

V TEXmanu se letos nově spouští projekt výroby a prodeje designového autorského ložního prádla z nejkvalitnějších látek z českých tkalcoven a přádelen. Vše do poslední nitky Czech made. Pod dohledem Evy Chmelové dostanou prostor pro uplatnění i mladí čeští designéři.

texman 5

Provázanost a spolupráce

Jako nebyla náhoda, že Lenka Svačinová se stala finalistkou soutěže Manažer roku 2017 v kategorii textilní výroba, tak nebyla náhoda, že TEXman byl vybrán do akceleračního programu České spořitelny - Impact First, programu určeného pro podniky se sociálním dopadem. Jde o několikaměsíční vzdělávání a podporu formou workshopů a setkávání se s mentorem, který pomáhá definovat slabé a silné stránky projektu i firmy. Kromě jasné vize, je výsledkem schůzek a práce ve workshopech precizně promyšlený podnikatelský plán, který má šanci uspět nejen v tržním prostředí, ale i v grantových řízeních.

A do třetice nebyla náhoda, že je TEXman jednou z prvních organizací v Čechách, kterou si vybrala ke spolupráci mezinárodní nezisková organizace NESsT, zabývající se venture filantropií a fungující jako katalyzátor sociálního podnikání. S mentorkou se společně zabývali zlepšováním byznys modelu a podrobným posuzováním ekonomických ukazatelů. Tentokrát bylo cílem dosažení co největšího sociálního dopadu, tedy zaměstnání dalších sociálně znevýhodněných lidí. 

TEXman je členem Svazu českých a moravských výrobních družstev (SČMVD). Pravidelně se účastní setkání členů Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených a Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje. Aktivně se podílí s Agenturou pro sociální začleňování na tvorbě strategického plánu sociálního začleňování a rozvoje lokálního partnerství v Liberci a ve Frýdlantu.

texman 4

Školy

Od roku 2015 v dílnách v Krásné Studánce probíhají povinné praxe žáků praktických škol, studentů Střední průmyslové školy textilní v Liberci a pořádají se zde tematické exkurze pro žáky Střední odborné školy v Liberci. V současnosti si vybrala TEXman pro dlouhodobou stáž studentka Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci z oboru sociálního podnikání.

Zákazníci

Většinu zákazníků TEXmanu tvoří subjekty s většími ubytovacími kapacitami - hotely, penziony, ubytovny nebo domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, léčebny, lázně, nemocnice, školky. Potenciální zákazníky oslovuje družstvo většinou přímo. Na základě prezentace a doporučení buduje kontakty se zákazníky. Díky dobrému jménu se někteří klienti hlásí už sami.
Velké podniky si mohou zboží koupit v režimu tzv. náhradního plnění, což je řešení pro všechny, kdo zaměstnávají více než 25 lidí. Aby dostáli liteře zákona, nemusejí shánět kvalifikované zaměstnance se ZP, ani odvádět poplatky do státního rozpočtu. Stačí koupit si služby nebo výrobky u certifikovaných firem.

texman 2

Výrobky TEXman jsou dostupné každému. Webové stránky s e-shopem před pár týdny oblékly novou, moderní, přehlednou grafiku. Kdo preferuje pro komunikaci facebook, nalezne profil firmy i tam.

Tlak na společenskou odpovědnost i velkých podniků se stále zvyšuje. Kvalitní výrobky z lokálních zdrojů budou stále častěji preferovány před lacinými, nekvalitními a hlavně dováženými. Tento vývoj zaslouženě nahrává podnikům s čistým štítem jako má TEXman.