„Dostat uprchlíky na kola!“ tak zní motto londýnského spolku s výmluvným názvem The Bike Project. Sídlí na jihu Londýna a rozhodl se propojit dvě spolu zdánlivě nesouvisející roviny – uprchlíky a odložená kola. Bicykly darované veřejností dobrovolníci restaurují a následně rozdávají žadatelům o azyl, aby se mohli po městě snadno a zdarma pohybovat a úspěšněji tím začít v novém, a velmi drahém, městě. Za tři roky svého fungování spolek zajistil pohyb po městě více než 1 300 lidem.
Téměř 30 000 kol je podle údajů spolku ročně ve městě opuštěno – rezaví na balkoně nebo ve sklepech. A do města podle něj ročně přichází přes 13 000 uprchlíků a žadatelů o azyl, kteří si nemohou pohyb po městě dovolit. Ten je však pro ně klíčový - ať už pro nutné návštěvy lékaře, úřadů nebo později pracovní pohovory. Cena měsíční londýnské lítačky pro dospělého cestujícího ale začíná na 130 librách.
To je důvod, který přivedl Jema Steina k nápadu takovou dobročinnou službu založit. „Žadatelé o azyl přicházejí do naší země bez ničeho. Mnozí z nich ve své vlasti zažili utlačování nebo mučení,“ říká. „Když se dostanou k nám, je jim bráněno v práci, a jsou tak nuceni žít s týdenní částkou 36 liber, kterou získávají jako podporu pro žadatele,“ dodává. Jak je pohyb po městě pro uprchlíky nemožný a klíčový zároveň, zjistil při studiu na univerzitě London School of Economics, kde potkal spolužáka Adama původem z Dárfúru, kterému dělal mentora. Jem byl prý v šoku z toho, s jakou částkou musel mladík vyžít. Díky kolu, které mu později The Bike Project věnoval, se stal jeho život mnohem snazší a otevřely se mu do té doby uzavřené možnosti.
Jak to funguje? Lidé svá nepotřebná kola věnují spolku, dobrovolníci je následně opraví a ta jsou pak k dispozici na určených místech. Některá darovaná kola spolek prodá, aby byl schopen pokrýt základní náklady, které jsou s provozováním této služby spojené. Dobrovolníci také ty, kteří od nich kolo získají, instruují v dopravních předpisech a školí je i v tom, jak o své kolo pečovat a jak opravit případné poruchy.
„Londýn je město bohatých možností. A kolo může těmto lidem pomoci na mnoho z nich dosáhnout: na charitu, která jim dá najíst, právníky, kteří jim pomohou s žádostí, na zdravotnictví, vzdělání a mnoho dalšího,“ uzavírá Jem.
Foto: FB The Bike Project