„Co je špatného na plácnutí kolegyně po zadku?” diví se satirické video BBC a válcuje internet

Obrázek: bbc-video-obtezovani-small

Se stupňující se společenskou debatou ohledně toho, co není a co už je považované za sexuální obtěžování, dva britští komici v satirickém pořadu „The Mash Report” vytvořili praktický návod, jak nikoho sexuálně neobtěžovat. Za několik týdnů se toto krátké video, které se ptá, zda je skutečně tak těžké najít hranici sexuálního obtěžování, stalo ve Velké Británii naprostou senzací.

Před několika týdny odstartovala britská rozhlasová a televizní společnost BBC zimní sérii satirické show „The Mash Report” vedenou Nishem Kumarem a dalšími redaktory časopisu The Daily Mash. Tento pořad  se snaží  apodobovat formát klasických zpráv, ale je veden komiky, kteří komentují současné společenské události. Hned v prvním díle, který vyšel 18. ledna, se pořad zaměřil na otázku sexuálního obtěžování, konkrétně na absurditu tvrzení, že není jasné, co se za něj počítá a co ne. BBC Two zveřejnilo šestiminutové video obsahující právě tuto část prvního dílu na svém
facebookovém profilu, kde už bylo přehráno neuvěřitelných 24 milionkrát.

„Rachel, v návaznosti na skandál s Weinsteinem a na ‘Me Too’ kampaň jsi chtěla odpovědět na zmatek kolem toho, co vše vlastně sexuální obtěžování představuje,” začíná Kumar ve videu. „Ano, je to tak, Nishi. Nebo bych snad měla říct... Přestaň mě sexuálně obtěžovat, Nishi!” odpovídá Rachel Parris a pokračuje: „Protože i pouhé mluvení se ženou je teď úplně přes čáru. Nemám pravdu, Nishi?” „Ne!” „Ne, to není, Nishi. Ale je zábavné, když někdo předstírá, že je to matoucí, že ano?” říká Parris a nastavuje tím tón celého videa.

„Ve světle nedávných odhalení mají mnozí muži velké obavy o své vlastní chování, a také se cítí trochu ohroženi, z čehož jsem velice smutná.” Parris pak pokračuje komentováním některých novinových článků, které kritizují feminismus a zachycují starosti mužů, například strach pomoci ženám v práci. Na ty pak opět satiricky reaguje: „Tedy Nishi, je to úplné minové pole. Co by mohlo být špatného na plácání kolegyni po zadku?” Následně pak Parris požádá Kumara, aby se k ní přidal a pokusili se společně vyjasnit „tento zmatek”. Procházejí několika scénáři doplněnými  upřesňujícími ilustracemi, jako například, zda je vhodné darovat ženě květiny. „Ano, pokud do nich nedáte svůj penis. Je to záludné, že ano?”

Následně Parris demonstruje na Kumarovi běžnou situaci s přáteli v hospodě. „Jak bys mě normálně v hospodě přivítal?” ptá se Parris Kumara. „Jsme přátelé, takže bych tě prostě objal.” „Přesně! Tak mě teď obejmi, ale budeme se držet poněkud příliš dlouho. Víš, jaký to je pocit. Je to správný nebo špatný pocit?” „S každou vteřinou je to horší a horší pocit,” odpovídá Kumar. „Ano, správně Nishi! Pokud je to špatný pocit, tak je to špatně! Občas jednoduchý pozdrav jako objetí může být obtěžováním, pokud jeden ze zúčastněných to očividně využívá pro jeho vlastní divné uspokojení. Objímání je naprosto v pořádku, Nishi. Ale neproudí náhle krev do oblasti třísel? Pokud ano, pak je to špatné objetí!” 

Celou část pak Parris uzavírá humorným komentováním onoho rozdílu mezi tím, co je a co není sexuální obtěžování: „Takže, obávám se, že život teď bude těžší, když už nesmíme nikoho sexuálně obtěžovat. Ale jestli se budete držet mého praktického návodu, dokážeme najít tu nesmírně tenkou hranici mezi chováním se jako slušný člověk a jako naprostý úchyl. Hodně stěstí!”

Foto: Repro BBC Two