Tomáš po 13 operacích zad touží po sportu. Lidé se skládají na adaptér, který mu pohyb umožní

Obrázek: helisek-small

Tomáš Helísek se narodil předčasně a s diagnózou dětské mozkové obrny, ke které se později přidala ještě těžká skolióza. Podstoupil celkem 13 operací zad, jeho páteř po celé délce fixuje titan, který ale neumožňuje dostatek pohybu a cvičení. Tomášův zdravotní stav tedy stagnuje. Letos, v jednatřiceti letech, dostal možnost vyzkoušet si jízdu na kole za pomoci speciálního hybridního adaptéru. To Tomáše nadchlo. Adaptér usnadňuje pohyb a také umožňuje procvičit celé tělo. Stojí však přes sto padesát tisíc a není hrazen pojišťovnou. Přispívají mu tak na něj soukromí dárci a Tomáš věří, že se jeho sen vyplní a on bude moct na kolo sedat pravidelně.

helisek 1

„Adaptér se jednoduše přicvakne k vozíku a vy pak jen navolíte, zda chcete jet sami či potřebujete trochu popostrčit. Je to nepopsatelně skvělý pocit, když jedete svobodně a můžete se aktivně fyzicky zapojit. Když cítíte nejen únavu, ale i svaly a víte, že děláte něco pro sebe,” popisuje Tomáš svou zkušenost s pomůckou, která umožňuje jediný pohyb, který operovaná záda dovolí. „A i když vás tělo ráno bolí, chcete jet znova! Vychutnat si pocit svobody, sportování, endorfinu a štěstí. Posouvá mě to úplně někam jinam,” shrnuje.

Tomáš žije naplno. Pracuje jako tiskový mluvčí v Tyflocentru, pomáhá shánět sponzory, pečuje o dárce, organizuje charitativní akce, komunikuje s médii a s projekty pomáhá také známým. Jezdí také do škol a komunikuje s dětmi o bariérách. „Miluju svojí práci. Při tom všem ale trochu zapomínám na sebe. Když je čas, rád fotím a toulám se přírodou. Miluju svou rodinu, dceru. Možnost sportovat je to, co mi výrazně chybí,” říká

helisek 2

Svůj sen dlouho odsouval. 155 000 Kč je velká suma a bál se, že peníze nesežene. „Člověk ale musí věřit a ono to jde. Pokud my lidé v něco věříme, přejeme si to a vzájemně si pomůžeme, dokážeme to!” říká dnes. „Chci prostřednictvím handbiku začít sportovat, zlepšit svůj zdravotní stav. Ale také bych se časem chtěl ‘postavit’ výzvě a naplánovat něco šíleného - objet ČR nebo absolvovat nějaký cyklomaraton. Rovněž bych rád reprezentoval všechny, kteří mne podpořili," doplňuje pro HFC.

 

Tomáše již na jeho cestě za snem podpořili soukromí dárci i firmy. Účastníci extrémního závodu 1000 Miles Adventure v letošním ročníku přispěli na speciální kolo svými kilometry, Galerie anděl podpoří Tomáše výnosem z aukce sošky Anděla Evy Pikartové a bike shop MOOLBIKE daroval k budoucímu kolu přilbu a doplňky. Pokud chcete Tomáše také podpořit, bližší informace a číslo účtu najdete na stránkách výzvy.

Foto: Archiv Tomáše Helíska 

V posledních letech v České republice vzrůstají negativní emoce vůči cizincům a přistěhovalcům. Podpořit toleranci, rozmanitost a pokojné soužití se stává obtížným. Tým Czech Friendly se skládá z lidí z Ruska, Indonésie, Slovenska, Brazílie a Kazachstánu, kteří v Česku žijí již několik let. Z vlastní zkušenosti vědí, jak obtížné může být zabydlet se v novém domově. Rozhodli se tedy propojit lidi skrze zálibu, která je všem společná – jídlo. Máte rádi etnickou kuchyni? A víte, kam v Praze vyrazit na speciality z Indonésie, Ruska nebo třeba Kazachstánu? V projektu Czech Friendly (www.hithit.com/czechfriendly ) vám to poradí nejen aplikace a videa, ale třeba i tištěná mapa.