Chytré telefony jsou v současné době pro lidi na útěku často životně důležitou pomůckou – jednak pro komunikaci se svými nejbližšími, jednak pro navigaci při samotné cestě i získávání informací o případných nebezpečích nebo uchovávání vzpomínek na svou domovinu. Co se může odehrávat v telefonu dívky, která utíká, aby si zachránila život, si aktuálně můžete vyzkoušet s novou revoluční aplikací. Ta během chvíle ovládne váš přístroj a z vás se stane šestnáctiletá Kathijah z muslimské menšiny v Barmě, která se snaží dostat do Malajsie. Samovolně dostáváte zprávy od svých blízkých, přijímáte videohovory od přátel na útěku nebo si můžete z nostalgie prohlížet rodinné album – z lepších časů.
Aplikaci Hledání domova (Finding Home) představila minulý týden společnost Grey Malaysia ve spolupráci s UNHCR. Jejím cílem je zvýšit povědomí o situaci menšiny Rohingya, což jsou lidé muslimského vyznání žijící v Barmě, kteří čelí perzekuci a násilí. Snaží se ale také o zvýšení povědomí a empatie vůči lidem na útěku. Děje se tak skrz fiktivní příběh šestnáctileté Kathijah, která se snaží přežít jako uprchlice v exilu v cizí zemi. „Příběh uprchlíka je často velmi hluboký, osobní a složitý pro člověka mu porozumět. Je jednoduché na to zapomenout ve stínu statistik, politiky a uprchlické krize. Jsou za nimi jednotlivci se skutečnými příběhy plnými bolesti a strachu, také však naděje a síly,“ uvádí Richard Towle z UNHCR. „Doufáme, že tato aplikace uživateli umožní ujít kilometr v botách uprchlíka, aby porozuměl, čím si každý den procházejí, aby našli bezpečí,“ dodává.
Aplikace vznikla na základě série rozhovorů s mnoha mladými lidmi na útěku, kteří žijí v Malajsii, tak, aby byla schopna reflektovat každodenní realitu, se kterou se v roli uprchlíků potýkají. Podle UNHCR žije v Malajsii kolem 150 000 uprchlíků, z nichž většina jsou Barmánci. 56 000 z nich pochází právě z komunity Rohingya, tedy perzekuované muslimské menšiny.
„Užíváním známých funkcí vašeho telefonu jako nástroje vyprávění příběhů se zážitek stane výjimečně osobním a ve výsledku bude mít větší dopad. Díky ní se velmi důležitý příběh stane dostupným novému publiku,“ vysvětluje Towle.
Aplikace je prozatím vyvinuta pro přístroje se systémem Android a je zdarma k dostání v obchodě Google Play. Aplikace pro přístroje Apple bude podle UNHCR následovat vzápětí. Reakce uživatelů, kteří Finding Home vyzkoušeli, jsou plné nadšení. „Je to fakt super. Vezme vás do úplně jiného světa a postaví vás do bot uprchlíka,“ píše v honocení přímo na Google Play Zachary Vong. „Miluju to!“ hodnotí nadšeně Ian Lai. „Nejlepší aplikace na světě! Cítil jsem se, jako bych byl ona. Telefonát od bytného mi zprostředkoval pocit strachu. Jestli bylo záměrem UNHCR vzdělávat veřejnost o podmínkách, ve kterých uprchlíci žijí, pak se jim to skutečně povedlo!“ píše k aplikaci David Tiah.