Cílem tvůrců hoaxů je vytvořit co nejděsivější důkazy o hrůzách, které míří k našim břehům v podobě uprchlíků na lodích. Protože skutečné zprávy a fotografie nejsou dostatečně děsivé, neváhají tvůrci využít cokoliv, co Google nabídne. Častým způsobem tvorby hoaxů je recyklace starých fotografií, či zneužití fotografií nesouvisejících. Řada zpráv je také zcela vymyšlených. Ověření fotografie je přitom velmi jednoduché. Použít můžete službu TinEye, případně možnost vyhledávání podle obrázku na Google.com.
Tyto otřesné fotky se již mnoho měsíců poměrně hodně objevují na českém internetu. Údajně na nich jsou oběti masakru křesťanů v Nigérii.
Fotografie ve skutečnosti pocházejí z Konga a jsou na nich oběti neštěstí, které se stalo v roce 2010. U vesnice Sange vybuchla cisterna s naftou, oheň zachvátil celou vesnici a uhořelo přes 200 lidí. Přestože hoax byl už dříve vyvrácen, šíří se dál na zahraničních webech i u nás. Fotky jsou často používány na Facebooku k šíření strachu z muslimů a imigrantů.
Hoax u nás vyvrací například Jan Cemper a Blesk.