Váleční veteráni tvořili v USA podle statistik z roku 2014 téměř devět procent z celkového počtu lidí bez domova. Jejich počet ale v posledních letech klesá i díky programům, které se snaží tuto specifickou skupinu lidí bez domova znovu zapojit do společnosti. V Kansasu tak díky sbírce staví iniciativa Veterans Community Project malou vesničku, která má čítat na padesát domků. Má sloužit jako odrazový můstek. Jejím cílem je úspěšně navrátit veterány do běžného života.
Podle některých odborníků se na zvýšeném riziku bezdomovectví u válečných veteránů mohou podílet zejména posttraumatické poruchy spojené s výkonem jejich služby ve válečných oblastech a problémy při jejich znovuzapojení do běžného života po návratu z misí.
Na stavbě podpůrné vesničky se podílejí samotní veteráni, kteří se dokáží do potíží, s nimiž se tito lidé bez domova potýkají, vžít, porozumět jim a být tak pro nové obyvatele oporou. „Ti lidé na ulici jsou moji bratři a sestry. Nechceme, aby žádní veteráni takto trpěli,“ popisuje Kevin Jamison z VCP. Jak pro HateFree uvedla Gina Hill, výběr lidí, kteří budou mít možnost se do kolonie nastěhovat, probíhá při terénní práci na základě aktuálních potřeb. „VCP dlouhodobě pracuje v terénu, při které se snažíme veterány žijící v našich ulicích poznat. Ti jsou následně vybráni pro náš projekt na základě jejich zranitelnosti a povahy života na ulici. Ti, kteří jsou nejzranitelnější, mají přednost,“ vysvětluje.
Jak pro HateFree uvedla Gina Hill, organizace v současné době staví prvních deset obydlí, do kterých se první potřební budou moci nastěhovat na podzim. Následovat bude výstavba dalšího setu domků.
Veteráni, kteří jsou do programu vesničky zahrnuti, získají kromě bydlení také základní každodenní potřeby zdarma. Velmi důležitý je podle VCP pro její obyvatele také určité soukromí a pocit bezpečí, které jim vesnička nabízí.
Uprostřed kolonie vznikne také komunitní centrum, které bude mimo klasické poradenství a podpůrné aktivity pořádat kurzy, které mají obyvatelům napomoci s návratem do běžného života – mezi nimi například kurzy vaření, zahradničení nebo péče o zvířata, případně finanční gramotnosti.
Veteránská osada tak bude fungovat jako prostupné bydlení a bude tedy pro své obyvatele odrazovým můstkem. „Veteráni budou moci ve vesničce zůstat tak dlouho, dokud budou ukazovat nějaké pokroky k přechodu z projektu do běžného života,“ říká pro HateFree Gina Hill. „VCP si však stanovila průměrnou dobu, za kterou by ráda klienty dovedla k návratu – a tou je osmnáct měsíců nebo méně,“ dodává.
Foto: Facebook VCP