Častým způsobem tvorby hoaxu je překroucení reálné situace. K popisu případu se přidá informace, že pachatel byl muslim, uprchlík či černoch, a naopak se vynechají informace, které situaci vysvětlují. K tvorbě hoaxů bývají používány fotografie a videa z celého světa.
Facebooková stránka We Are Here At Home.com šíří informaci, podle které německá policie hledá mladého vraha arabského původu. K informaci připojují údajné video s útočníkem. Informaci sdílelo již více než 550 uživatelů.
Pachatele činu na videu dopadla policie v Essenu už 19. listopadu 2015, den po zveřejnění videa a žádosti o pomoc veřejnosti. Čin se stal již dříve, policie však dle německých zákonů musí vyčerpat všechny ostatní možnosti pátrání, než může veřejnost o pomoc požádat. Policie hodnotila spolupráci s veřejností velmi pozitivně a plánuje možnost využití videí z místa činu při pátrání i do budoucna. V článku informujícím o případu není národnost pachatele zmíněna a obviněn byl z pokusu o loupež. O vraždě se neobjevuje žádná zmínka. Ze strany stránky We Are Here At Home .com se tedy jedná o úmyslné šíření nepřesných informací.
Hoax objasnila facebooková FB stránka Stop náboženské i rasové nenávisti.
Muž, který kázal přítomným včetně královny, nebyl dirigent. S orchestrem neměl nic společného, byl to zkrátka jeden z návštěvníků. Není to údajně jeho první narušení nějaké akce. Hudebníci současně neodešli na protest proti narušiteli koncertu, ale proto, že je k tomu vyzvala bezpečnostní služba a policie. Následně byl muž prohledán a z koncertního sálu vyveden.
Skutečnost je tak mnohem méně dramatická, než se článek (a další články ze zahraničí z předchozích let) snaží podat. Přisouzení role dirigenta narušiteli má v člověku navodit dojem, že muslimové „infiltrují“ takové instituce, jako je klasická opera. Odchod hudebníků má být zase interpretován jako odvážný tichý vzdor proti autoritě (proto role dirigenta), ačkoli jde ve skutečnosti o poslechnutí v zájmu vlastní bezpečnosti.
Událost se odehrála už v roce 2011. V tomtéž roce se její překroucená verze objevila už na několika protiislámských serverech (http://www.jihadwatch.org/2011/09/netherlands-muslim-disrupts-concert-for-queen-to-preach-islam?doing_wp_cron=1452179388.3092050552368164062500). Později se opět začala objevovat v roce 2014 jak na zahraničních propagandistických serverech, tak na sociálních sítích, kdy byla také vyvrácena ( https://www.truthorfiction.com/beatrix-concert-muslim-disruption/ ). Znovu se začala šířit začátkem letošního roku.(http://www.novarepublika.cz/2016/01/dirigent-vysvetloval-kralovne.html).
Zprávě se fakticky věnovala jen nizozemská média, ve kterých se o muslimském dirigentovi a orchestru odcházejícím na protest nemluví, naopak incident uvádějí tak, jak se skutečně odehrál.