Výbuch auta zaparkovaného ve čtvrti Al-Hurriyah v Bagdádu 30. října 2016 zabil osm lidí a zranil dalších 30. To popisují zprávy v médiích. Později se však objevil údajně záznam bezpečnostní kamery, který ukazuje jiný obrázek. Lidé na něm přibíhají na scénu, lehají si a předstírají zranění. Ležící osoby poté vyzvedává lékařská služba. Jaké nejasnosti provázejí tuto událost?
Výbuch bomby v Bagdádu
První zmínka o výbuchu bomby v Bagdádu se dle všeho objevila na twitterovém účtu @adhamiyahnews 30. října v 16:11 místního času. Zpráva uvádí, že bomba v autě způsobila explozi ve čtvrti Al-Hurriyah. Následně se na Twitteru začaly objevovat útržkovité zprávy o počtu zraněných a průběhu záchranářských prací.
O hodinu později Mezinárodní tisková agentura Reuters zveřejnila první krátkou informaci o výbuchu. Na zprávu agentury navázal server New York Times. Původní článek NYT již neexistuje, existuje ale archivovaná verze. New York Times zmiňuje 10 mrtvých a 34 zraněných. Stejné počty zmiňují i články serverů Aljazeera a UK News.
Druhý den, 31. října 2016, o případu informuje Daily Mail v rámci článku o postupu iráckých speciálních jednotek u Mosulu. Ten uvádí, že k bombovému útoku se přihlásil Islámský stát. Russia Today a Global News zveřejnili reportáže o následcích výbuchu. Zprávy, fotografie i videa se šířili i v dalších médiích. Česká média zřejmě o výbuchy neinformovala, nepodařilo se dohledat žádný český článek o incidentu.
Zdroj fotografií: Screenshoty z článku Daily Mail s e snímky z místa a screenshoty z videa zveřejněného na Live Leak vypadající jako ze stejného místa.
Falešná zpráva?
Ve večerních hodinách 31. října se na Twitteru objevily záběry, které ukazují zásadně odlišný obraz události. Žádní mrtví, ale lidé běžící směrem k vozu, který právě explodoval, a předstírající zranění. O chvíli později přijíždí bílé vozidlo, do kterého jsou nakládáni lidé ležící na zemi.
Videozáznam podrobně zkoumal analytik Christiaan Triebert. Dle jeho poznatků se jedná nejspíše o záznam bezpečnostní kamery umístěné na střeše vedlejšího domu, která dle fotografií na domě skutečně umístěna je. Záznam ukazuje čas 30. říjen 2016, 03:39, čemuž dle analytika odpovídá i světlo ve videu. Taktéž poloha výbuchu auta, kterou srovnával s mediálními videi z místa exploze, sedí. Dle jeho poznatků tedy místo i čas výbuchu odpovídají.
Diskuze
Video bylo široce diskutováno na arabských sociálních médiích. Objevilo se mnoho teorií o průběhu celého incidentu. Mohlo jít například o útok zinscenovaný šíity, kteří tak chtějí podpořit nevraživost vůči sunnitům. Dle některých místních médií mohlo jít dokonce i o akci iráckých orgánů, aby ospravedlnily svoji politiku vůči sunnitské komunitě.
Některá média ale opakovaně uváděla, že k výbuchu opravdu došlo a má jej na svědomí Islámský stát. Mohlo by tedy jít i o dva výbuchy ve stejné čtvrti nebo o dvojitě falešné video, které vzniklo za účelem vzbudit dojem, že šíité šíří falešné zprávy a k výbuchům v oblasti nedochází. Video by například mohlo být natočeno na stejném místě o den později. Některé teorie také uvádějí, že jde o film, kvůli kterému vzniklo nedorozumění. Všechny teorie rozebírá detailně Christiaan Triebert na serveru Bellingcat.
Nejpodivnější na celé situaci je, že žádné ze světových médií, které přineslo původní zprávu o výbuchu, se situaci nadále nevěnovalo a nepřineslo žádné vysvětlení situace. Server Bellingcat požádal o vysvětlení agenturu Reuters, neobdržel však žádnou odpověď. Celá situace tedy i nadále zůstává neobjasněnou.
Úvodní foto: Pixabay