Před deseti lety vydal Evropský soud pro lidská práva rozsudek velkého senátu ve věci D. H. a ostatní proti České republice, ve kterém většinou třinácti hlasů proti čtyřem dospěl k závěru, že Česká republika porušila zákaz diskriminace 18 stěžovatelů ve spojení s jejich právem na vzdělání. Aktuálně probíhající výstava v pražské Galerii AVU s názvem Ministerstvo školství varuje: Segregace vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí! Vol.2 (Ohlédnutí po 10 letech.), si klade za cíl přispět ke zviditelnění problému segregace Romů, a to nejen v českém vzdělávacím systému. „Poukazuje na explicitní i skrytý rasismus, který se může skrývat za zdánlivě neutrálními frázemi provázejícími diskuzi o oddělení Romů od zbytku ‚bílé‘ společnosti,“ uvádějí organizátoři v prohlášení. Výstava potrvá do konce listopadu a vstup na ni je zdarma.
Umělci participující na výstavě se neomezují jen na konstatování, že “normální“ děti nepatří do bývalých praktických škol, ale zamýšlí se nad mechanismy, které umožňují Romy v některých případech izolovat. Zároveň tento projekt nabízí nevšední pohled na samotnou romskou komunitu, která je tentokrát nahlížena očima romských umělců. Namísto toho, aby výstava zdůrazňovala předpokládané neúspěchy takzvané přizpůsobivosti Romů nebo problémy soužití s mainstreamovou společností, zaměřuje se na pozitivní hodnoty.
„Pro romské děti na českých školách je segregace každodenní realitou. Od svých šesti let jsou umisťovány do segregovaných škol nebo segregovaných tříd se sníženou kvalitou vzdělání, které přispívá k začarovanému kruhu celkového vyloučení Romů ve společnosti,“ říkají organizátoři.
„Díla vystavena v rámci Galerie AVU představují pro Pražany výjimečnou příležitost, aby viděli na jednom místě díla romských umělců, kteří jsou současným hlasem a kteří jsou motivováni hlubokým odhodláním dojít ke změně uměním. V době, kdy jsou xenofobie a anticiganismus politicky na vzestupu – jak v české politice, tak v celém regionu – jde o hlasy, kterým je třeba naslouchat – nejen kvůli Romům, ale v zájmu nás všech,“ píše ve své recenzi výstavy pro časopis A2 bývalý novinář Jonathan Birchall.
Koncepce výstavy: Tamara Moyzes
Kurátor výstavy: Tamara Moyzes
Produkce and PR: Michal Miko
Architektonické řešení: Shlomi Yaffe
Grafické řešení a ilustrace: Shlomi Yaffe
Místo konání: Galerie Akademie výtvarného umění GAVU
Termín: 13. 11. – 30. 11. 2017
Umělci a umělkyně: Robert Gabris (AT/SK), Sead Kazanxhiu (ALB), Tamara Moyzes (CZ/IL), Csaba Nemes (HU), Sami Mustafa (KO/FR), Group ROMANE KALE PANTERA (CZ/SK), Emília Rigová (SK), David Tišer (CZ)
Foto: Archiv Tamary Moyzes