Výzkum: Nové formy lichvy a zadlužení

Obrázek: lichva-acendo-small

Velkou pozornost médií i běžné populace přitahují projevy a dopady sociálního vyloučení značné části české populace, přesných dat týkajících se jeho příčin a skutečného stavu však stále není dostatek. V rámci projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti proto byly realizovány dva výzkumy, které se týkají dosud nejméně probádaných témat - vnitřní migrace a lichvy či nových forem zadlužení v sociálně vyloučených lokalitách. Kompletné výzkumnou zprávu si můžete stáhnout ZDE.

lichva8

Jak na úvod lichvu definovat? Kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

lichva1

Výzkumy probíhaly v letech 2015 a 2016 prostřednictvím nezávislých výzkumných organizací a oba potvrdily závažnost zmíněných jevů, definovaly jejich aktuální rozsah a podobu, a přinesly i některá překvapivá zjištění. Výstupem z výzkumných zpráv je i sada doporučení pro systémová opatření, aby se projevy a dopady zadlužení postupně snižovaly. 

lichva2

Zadlužení patří k nejvýznamnějším spouštěčům sociálního vyloučení na úrovni jednotlivých obyvatel, jeho vysoká míra mezi příslušníky celé skupiny zakládá systémový problém, který lze jen obtížně řešit individuálním přístupem. Výzkumná zpráva zejména nabourává obecné představy o tom, že lichva je spojena jen s vysokým úrokem u bankovního či nebankovního produktu. 

lichva3

Definice lichvy v trestním právu je mnohem širší a lichva tak v praxi nabývá mnoha podob. V rámci výzkumu byly tyto podoby identifikovány a zkoumány v rámci sociálně vyloučených lokalit. Mezi nejrozšířenější patří mimo půjčování peněz s vysokým úrokem či sankcemi hlavně poskytování předraženého bydlení, poskytování či zprostředkování práce načerno za neadekvátní mzdu, poskytování potravin na dluh za předražené ceny a lichva formou prostituce. V řadě případů se jedná o kombinaci těchto forem, která pak vede k velké závislosti na lichváři. V případě dlouhodobé neschopnosti plnit závazky vůči lichváři dochází často ke stěhování.

lichva4

Zpráva poukazuje také na to, že ačkoli je lichva velmi rozšířená, není prakticky vůbec postihována. Každoročně je za trestný čin lichvy odsouzeno jen několik málo osob - v průměru do dvaceti. Důvodem je zejména důkazní nouze způsobená často strachem z odvety ze strany lichváře či odsouzení okolí.

lichva5

Kromě výše uvedené klasické lichvy, rozšířené zejména v sociálně vyloučených lokalitách, se zpráva zaobírá i lichvou smluvní, za kterou můžeme považovat mnohé praktiky nebankovních společností, které půjčují lidem v obtížně finanční situaci za nepřiměřený úrok, poplatky a zejména využívají napřiměřených sankcí. Za specifickou formu lichvy můžeme považovat i podvodná jednání některých zprostředkovatelů úvěrů, kteří si nechávají platit vysoké sumy za obstarání úvěru, který ale klient často nedostane.

lichva6

Mezi klíčová policy doporučení k omezení výskytu lichvy v sociálně vyloučených lokalitách patří posílení komunitní práce Policie ČR v SVL, rozvoj spolupráce aktérů na místní úrovni, posílení dluhového poradenství, přijetí zákona o sociálním bydlení a uvolnění podmínek vstupu do oddlužení  (takzvaného osobního bankrotu).

lichva7

Stáhněte si výzkumnou zprávu, kterou realizovalo ACCENDO – Centrum pro vědu a výzkum

Úvodní foto: Pixabay

V současnosti EU čelí řadě teroristických hrozeb a útoků ať už od skupin nebo jednotlivců řízených či inspirovaných Islámským státem, útoků za užití výbušnin, automatických a sečných zbraní a vozidel. IS dokázal, že v inspirování lidí k páchání teroristických útoků je velmi účinný.

Ředitel Europolu Rob Wainwright uvedl: „V posledních dvou letech byla zaznamenána řada džihádistických útoků, z nichž některé přinesly mnoho obětí. Míra této hrozby byla v Evropě uznána, na základě čehož došlo k zesílení spolupráce mezi policií a bezpečnostními složkami napříč kontinentem. To vedlo ke zvýšenému zatýkání a díky tomu také k maření chystaných teroristických útoků. Ukazuje se, že zvýšená spolupráce a výměna dat mezi všemi příslušnými složkami napříč Evropou je úspěšným prostředkem ke zklidnění hrozby, kterou IS představuje. Nicméně zpráva z 2. prosince naznačuje, že hrozba je stále veliká a zahrnuje různé komponenty, se kterými se lze úspěšně vypořádat jen za ještě lepší spolupráce.“

Koordinátor ECTC Gilles de Kerchove vyjádřil následující: „Musíme být bdělí, neboť hrozba takzvaného Islámského státu a návrat zahraničních bojovníků v následujících letech pravděpodobně přetrvá. Tito lidé jsou cvičení v užití výbušnin a střelných zbraní a byli indoktrinováni džihádistickou ideologií. Účinná odezva vyžaduje kompletní přístup a dlouhodobý závazek. Samozřejmě primární zodpovědnost v boji proti terorismu mají členské země, nicméně EU a její orgány, jakým je Europol, mohou a měly by hrát podpůrnou roli, která pomůže odpovědět na mezinárodní povahu hrozby.“

Deset klíčových závěrů zprávy Changes in Modus Operandi of IS revisited:

  1. Další pokusy o útoky v Evropě provedené jednotlivci či skupinami budou pravděpodobně zmařeny. Odhady některých zpravodajských služeb naznačují, že několik desítek lidí řízených IS a schopných spáchat teroristické útoky již může být přítomno v Evropě.

  2. Vedle Francie a Belgie se terčem teroristů vedených či inspirovaných IS mohou stát všechny další členské státy EU, které jsou součástí koalice proti IS vedené Spojenými státy.

  3. Nejpravděpodobnějším možným vývojem je užití stejného modu operandi se stejným typem zbraní jako v dřívějších útocích.

  4. Jestliže je IS v Sýrii či Iráku koaličními silami poražen či znatelně oslaben, může se zvýšit míra návratu zahraničních bojovníků a jejich rodin z oblasti do EU nebo dalších oblastí konfliktu.

  5. Experti na boj proti terorismu očekávají, že IS začne plánovat a vést útoky z Libye.

  6. Modus operandi, který byl využit v Sýrii a Iráku, jako například použití výbušnin ve vozidlech, vydírání a únosy, může být využit jako metoda útoků v EU.

  7. Zřejmá preference měkkých cílů znamená, že útoky na klíčovou infrastrukturu, jakou je elektrická síť či nukleární zařízení, nejsou v současnosti prioritou IS.

  8. Jedinci syrské uprchlické diaspory mohou být náchylní k radikalizaci, jakmile se dostanou do Evropy, a mohou být cílem extremistických náborářů. Z toho důvodu patří k zájmům IS rozdmýchávat migrační krizi, polarizovat tak obyvatelstvo EU a jeho část obrátit proti žadatelům o azyl. Infiltrace do uprchlických táborů a dalších skupin uprchlíků/migrantů je pravděpodobná.

  9. Kontakty mezi teroristy a zločinci jsou obecně velmi pragmatického a prospěchářského charakteru a slouží pouze specifickým účelům. Nicméně výskyt případů, v nichž budou tyto kontakty figurovat, se zintenzivní. A to proto, že teroristé jsou známí svou předchozí kriminální aktivitou, a proto využívají sítí organizovaného zločinu při přípravě útoků, například k získání falešných dokumentů a/nebo střelných zbraní.

  10. Nemělo by být přehlíženo, že IS není jedinou teroristickou organizací s úmyslem a schopností provádět útoky proti Západu nebo k útokům inspirovat jednotlivce a skupiny působící v členských státech EU. Jednotlivci inspirovaní či náležící k Al Qáidě a/nebo Al-Nusře nadále představují vážnou hrozbu členským státům EU a zájmům Západu obecně.

 

Přečtěte si celou zprávu Europolu v Angličtině.