Podle policejního zdroje, který se rozhodl zůstat v anonymitě, se počátek rodinného sporu datuje do roku 2015. Neověřené nahrávky rozhovorů mezi Tibou a jejím otcem naznačují, že nesouhlasil s jejím rozhodnutím žít samostatně v Turecku. Do Turecka žena odcestovala s rodinou v roce 2017, při návratu se k ní ale odmítla připojit, zůstala a stala se úspěšnou youtuberkou. Příznivce si získala díky videím, ve kterých spolu se snoubencem zveřejňovali okamžiky z každodenního života.

Její smrt vyvolala rozruch na sociálních sítích. Na následující dny jsou v Bagdádu plánované protesty. „Ženy jsou v naší společnosti rukojmími zastaralých zvyků kvůli absenci právních prostředků a kvůli vládním opatřením, která nejsou úměrná závažnosti trestných činů v oblasti domácího násilí,“ uvedla na Twitteru politička Ala Talabani. Aktivistka za práva žen Hanaa Edwar sdělila médiím, že podle hlasových záznamů připisovaných mladé ženě „opustila svou rodinu, protože byla sexuálně napadena svým bratrem." Pravost hlasového záznamu se zatím nepodařilo nezávisle ověřit.

„Dokud irácké úřady nepřijmou legislativu na ochranu žen a dívek před genderově podmíněným násilím, budeme nevyhnutelně i nadále svědky strašlivých vražd,” reagovala na čin Aya Majzoub, zástupkyně ředitele Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku. „Irák nedokázal kriminalizovat domácí násilí navzdory vzrůstajícímu počtu případů hlášených nevládními organizacemi. Šokující je, že irácký trestní zákoník stále shovívavě zachází s takzvanými ‚zločiny ze cti’, které zahrnují násilné činy, jako je napadení nebo dokonce vražda. Neexistuje účinný systém hlášení domácího násilí ani adekvátní postupy na ochranu žen a dívek,” doplnila. Návrh zákona o domácím násilí byl projednáván v parlamentu v roce 2014, jednání ale byla přerušena z důvodu odporu ze strany mnohých zákonodárců, kteří se domnívali, že by tyto změny narušily iráckou sociální strukturu.