HOAX: Manipulace několikrát zachráněnou holčičkou z Aleppa

Obrázek: holcicka-aleppo-small

V posledních hodinách se na sociální síti Facebook masově šíří koláž fotografií z Aleppa, která má údajně dokládat manipulaci ze strany západních médií. Na fotografii má být Syřan, který zachránil stejnou holčičku na třech různých místech. Fotografie se šíří například s komentářem: “Oscara za nejlepší herecký výkon získává Syřan, který zachránil stejnou holčičku na třech místech potřetí.” Fotografie má již přes tři tisíce sdílení. Sdílí se však také na dalších místech s tím, že tři různí muži zachraňují na různých místech stále stejnou holčičku. Holčička tak má být nastrčenou figurantkou. Celou údajnou manipulaci popisují zejména ruské servery Russia Insider a Russkaya Vesna.

aleppo holcicka1

Zdrojové fotografie ze záchranných pracích se objevily například na serveru Daily mail, který informuje o syrských vrtulnících Air Force, které zaútočily v oblasti Bab al-Nairab v Aleppu 27. srpna letošního roku. Fotografie pochází ze světové fotobanky Getyy Images. Aljazeera dokládá situaci fotografiemi agentury Reuters. Fotografie agentury Reuters používá také server The Sun. Další fotografie pocházejí od agentury AFP. Na místě tak byli fotografové z několika světových agentur a vzniklo současně také několik videí. Fotografie i videa dokládají, že dívku postupně nesli 3 různí muži na stejném místě útoku, kteří si ji předávají. To dokládají také fotografie a videa zde a zde. Fotografie tedy pochází z jednoho dne a jednoho místa, nemají dokládat různá místa a už vůbec nezobrazují jednoho stejného muže.

aleppo holcicka kolaz

Russkaya Vesna předkládá další "důkazy" o údajné manipulaci. Tím má být video útoku na Aleppo z 24. září, na kterém je údajně stejná holčička. Na videu však nikde obličej dívky není vidět.

aleppo holcicka2

Další příklady údajných manipulací západních médií

Dalším důkazem manipulace má být fotografie dívky, která je maskována jako zraněná. Dle Russkaya Vesna jde o holčičku, která je maskována, aby západní propaganda mohla zobrazovat Asadovy zločiny. Ve skutečnosti však, pokud vyhledáme fotografii zraněné/mrtvé dívky, zjistíme, že naopak má jít údajně o jednu z fotografií po leteckém útoku Saudské Arábie a USA v Jemenu z března 2015. Není však ani jisté, zda spolu fotografie souvisí, Russkaya Vesna to nijak nedokládá. Některé další servery píší, že se jedná o maskování falešných jemenských obětí. Spojitost fotografií ale také nedokládají.

aleppo holcicka3

V komentářích pod příspěvkem o muži, který zachránil holčičku třikrát, se objevuje ještě jedna fotografie, která má údajně dokládat manipulaci západních médií. Jedná se však o manipulaci organizace ISIS, která se takto měla snažit doložit útok iráckých vojáků.

Celou údajnou manipulaci s holčičkou z Aleppa popisují zejména rozličné ruské servery. Z výše uvedených důvodů ji považujeme za hoax.

Úvodní foto: Pixabay