Indické ženy se fotí s kraví maskou. Je bezpečnější být krávou než ženou, říkají

Obrázek: kravy-indie-small

Každých 15 minut je v Indii hlášeno jedno znásilnění, říkají statistiky tamní vlády. „Tyto případy se roky táhnou po soudech, než je pachatel shledán vinným a potrestán,“ uvádí pro BBC třiadvacetiletý umělec Sujatro Ghosh, který oslovil několik žen ze svého okolí, aby společně poukázali na nerovnost v postavení žen a mužů v indické společnosti. Fotí je v každodenních situacích s kraví maskou na hlavě. „Jsem znepokojen faktem, že v mé zemi je kravám přikládána větší důležitost než ženám. Že trvá mnohem déle pro znásilněnou ženu domoci se spravedlnosti než pro krávu, kterou mnoho hinduistů považuje za posvátnou,“ dodává. Jeho umělecký projekt se virálně šíří sociálními sítěmi a informují o něm přední světová média. Dostavily se však také četné výhrůžky.

Projekt, jak jeho autor říká, je také svým způsobem protest proti rostoucímu vlivu lidových skupin pro ochranu krav, které povzbudilo vítězství nacionalistické strany Bharatiya Janata v roce 2014. „Znepokojil mě případ lynče ve městě Dadri i dalších podobných útoků na muslimy z řad ochránců krav,“ uvádí Ghosh. Naráží tak na případ, kdy byl v severní Indii skupinou mužů zavražděn padesátiletý muž na základě fám, že jeho rodina uchovává a konzumuje hovězí maso.) Jeho slova potvrzuje také analýza z minulého týdne, která odhaluje, že drtivá většina (97%) nábožensky motivovaných útoků se odehrála právě po roce 2014, přičemž zavražděnými byli z většiny (86%) muslimové. Více než polovina útoků byla založena na fámě.

kravy indie 5

Ženy na fotografiích Sujatra Ghoshe pózují s kraví maskou v každodenních situacích – ve vlaku, při projížďce loďkou nebo při relaxaci doma. „Klíčovou otázkou jsou práva žen a jejich ochrana,“ uvedl pro deník Guardian. „Nejsem proti ochraně krav, miluji zvířata. Jsem ale zneklidněn sociopolitickým směrem, jakým se má země ubírá,“ dodal.

kravy indie 4

„Portrétoval jsem ženy napříč společenským spektrem. Projekt jsem započal v Dillí, jelikož hlavní město je centrem všeho – politiky, náboženství a většina debat začíná také právě tady,“ vysvětluje. „První fotografii jsem pořídil před ikonickou India Gate, jednou z nejnavštěvovanějších památek v Indii,“ říká. kravy indie 6

Ghosh projekt zveřejnil před dvěma týdny na svých profilech na sociálních sítích a záhy vzbudil nadšení a pozitivní odezvu. Poté, co se mu dostalo velké mediální pozornosti, se však dostavily také výhrůžky a stalking. Několik lidí také požadovalo u policie v Dillí jeho zatčení pro podněcování občanských nepokojů. „Já se ale nebojím, protože to dělám pro dobro věci,“ uzavírá. Jako pozitivní hodnotí fakt, že se mu ozvaly spousty žen z celého světa, které se chtějí do projektu zapojit a pokračovat tak v šíření jeho myšlenky.

kravy indie 2

kravy indie 3

kravy indie 1

Foto: Sujatro Ghosh