Facebooková stránka We Are Here At Home .com sdílela v polovině května videozáznam krádeže, které se účastnily tři ženy. Video stránka sdílí bez kontextu, pouze s komentářem: “’Sehraný tým’ tři muslimky využily okamžiku a obohatily se”. Z tohoto důvodu někteří z komentujících a sdílejících pochopili situaci tak, že jde o muslimky, které přišly do Evropy a nyní zde páchají kriminalitu. Video má již přes 90 tisíc zhlédnutí a téměř 850 sdílení. Někteří uživatelé jej šíří a komentují v zavádějícím “evropském” kontextu, někteří také vyslovují domněnku, že jde o Romky. Objevuje se také řada komentářů urážejících muslimy i Romy.
Původní nezkrácený videozáznam byl na Youtube nahrán zřejmě 13. dubna 2017 a zobrazuje krádež v klenotnictví v Egyptě. Ukazuje tedy pouze to, že v Egyptě dochází ke krádežím (podobně jako dochází ke krádežím v Česku), s Evropou video nijak nesouvisí.
SSdílení takového videa může navozovat dojem (a vyznění samotné stránky jej podporuje), že bychom se měli v Česku zabývat aktuální problematikou kriminality lidí z muslimských zemí, případně cizinců obecně. Statistiky však říkají něco jiného. Na stránkách Českého statistického úřadu lze nalézt informace o kriminalitě v České republice. Dle statistik v posledním zveřejněném roce 2015 z celkového počtu 65 569 odsouzených osob bylo 64 680 z evropských zemí. Z nich 60 692 mělo české občanství. Po občanech ČR pak pocházeli odsouzení nejčastěji ze Slovenska (1 845), Ukrajiny ( 731) a Rumunska (285). Z asijských zemí šlo o 722 osob, nejčastěji z Vietnamu (512). Z afrických zemí je ve statistikách zahrnuto celkem 132 osob a konkrétně z Egypta 6 lidí. Na vývoj počtu odsouzených a vyhoštěných cizinců v průběhu let se můžete podívat ZDE.
Na manipulaci upozornila stránka Stop náboženské i rasové nenávisti.
Úvodní foto: Flickr