Může jedno zrnko kávy pomoci? Tuto otázku si položila Romana, která je nevidomá a pracuje jako fundraiser pro organizaci TyfloCentrum Brno. Tato organizace právě lidem s vadami zraku pomáhá. Spojila tak svoji práci, zkušenosti a zálibu v jedno. „Jsem požitkář a mám ráda okolo sebe fajn lidi, dobré jídlo a pití. Zrnko kávy pro nevidomé se zrodilo právě v jedné kavárně, kde jsem popíjela kávu a přemýšlela, jak bych mohla portfolio činností centra obohatit o zajímavý projekt,” komentuje.
„Zastavila se k nám do dvorní kavárny Romana se svým pejskem a naprosto nás okouzlila svým přístupem k životu a ke své práci. Paní, i přes to, že je nevidomá, se snaží pomáhat ostatním. V tuto chvíli jsme si uvědomili, že projekt, který vymyslela, je právě ten pravý pro naši kavárničku,” popisuje pro HFC tým kavárny Café Localité, která je jednou z brněnských kaváren zapojených do projektu Zrnko kávy pro nevidomé. „Spočívá v tom, že každý, kdo si u nás dá jakoukoli kávu, přispěje tím symbolickou jednou korunou právě na nevidomé. Zdá se to jako maličkost, ale v součtu káv to za rok udělá pěknou částku, která půjde na dobrou věc,” vysvětluje tým Café Localité. „Lidé budou pomáhat tím pomyslným zrnkem, to je jedna koruna z kávy,” říká Romana pro HFC a dodává, že možností, jak se zapojit, vymyslela pro kavárny více. Mohou tak přispět jednorázovým darem, korunou z každé kávy nebo domluveným procentem z výnosů z prodeje kávy.
Romana
Zrnko kávy pro nevidomé začala Romana realizovat v březnu. Během dvou měsíců se jí podařilo zapojit sedm brněnských kaváren. „Také se nám nabídly další dvě kavárny, které jsou menší a nemohou pomoci finančně a zvolily jinou formu spolupráce, kterou bude zapůjčení prostor třeba pro autorské čtení nevidomých. Což je také krásná pomoc,” doplňuje Romana.
Plnohodnotný život nevidomých
Romana pracuje jako fundraiser pro organizaci TyfloCentrum Brno. „Nejsem typ člověka, který fundraising staví na dopisech s žádostmi. Snažím si vždy domluvit schůzku s konkrétním člověkem, kdy mu nastíním, o čem projekt je. A taky jsem tak trochu živým svědectvím, když přijdu jen já s vodícím psem, že i nevidomý člověk pracuje, společensky žije, má každodenní radosti a starosti,” popisuje Romana. „A také vysvětlím, že jsou i lidé, kteří potřebují pomoc a jsou osamělí, a proto je tu právě TyfloCentrum Brno, které pomáhá v zapojení do života,” dodává.
Většinu práce zastane Romana sama. Pokud potřebuje něco graficky upravit či opravit, pomáhá jí kolegyně, která zrakové postižení nemá. Z kompenzačních pomůcek pak využívá počítač s hlasovým výstupem a mluvící mobilní telefon. „Mobil pro mě je obrovský pomocník. Zjistím si, kde se určitá kavárna nachází, vyhledám si jízdní řád a mohu tak plánovat, kdy a kam pojedu, když si s kavárnou smluvím schůzku,” hodnotí. „Velkou pomocnicí je mi i moje vodící fenka Ursa, která mě na schůzky doprovází a je to moje druhé já. A díky její veselé náladě jsou schůzky ihned uvolněné a v podstatě Ursa je úžasný komunikátor a bourač předsudků,” doplňuje.
Dům služeb pro nevidomé
Romana je jedním z lidí, kterým pomohlo právě TyfloCentrum Brno. To podporuje nevidomé v samostatném a spokojeném životě. Nyní centrum staví Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky neboli Chaloupku. Ten přes 70 let sloužil lidem s vadami zraku díky básníku Josefu Chaloupkovi, jenž jim ho před svou smrtí odkázal. Budova byla v dezolátním stavu, aktuálně probíhá její přestavba. Nová Chaloupka bude nabízet sociální poradenství, asistenční a aktivizační služby, rehabilitace i chráněné dílny. A právě na dokončení budovy putují ,zrnka kávy’, kterými kavárny i jejich zákazníci přispívají.
Zrnko kávy
„Projekt Zrnko kávy pro nevidomé u nás začne běžet od července a vyvrcholí v listopadu, kdy budeme mít v nabídce i ,cupcake pro nevidomé’. Z každého zakoupeného cupcaku pro nevidomé darujeme deset korun a z každé kávy jednu korunu,” prozrazuje plán Lucie z Cupcakekárny na Svoboďáku. „U projektu Zrnko kávy pro nevidomé jsme neváhali, jen jsme chvíli přemýšleli a konzultovali, jak pomoci i jiným způsobem. Protože nejsme klasická kavárna, kde se připraví stovky káv denně. U nás si zákazníci chodí hlavně pro cupcakes, tak jsme je chtěly do projektu zahrnout,” dodává.
„V dnešní době se lidé bojí přispívat kamkoliv, ale tady u nás mají právě tu svoji korunu schovanou v klasické ceně jakékoliv kávy, a tak to nikoho ani nijak nepostihne a člověk může mít jen radost, že svojí kávou může přispět na dobrou věc,” připojuje se tým kavárny Café Localité. A projekt podpořila také Kavárna a pražírna Monro. „Do zapojení nás motivovala obyčejná lidskost,” komentují.
Podpora
Romana nyní do projektu zve další podniky, které chtějí myšlenku a služby pro nevidomé podpořit. Zapojit se může kdokoliv z celé republiky. „Pokud někdo má chuť podporovat TyfloCentrum Brno a je třeba z velké dálky, budeme velmi rádi. Kavárny tak mohou napomoci mnoha věcem. Ať už podpořit sociální a rehabilitační služby, což znamená, že lidé se tu bezplatně učí na počítači nebo mohou získat kulinářské dovednosti v kuchyni. Také lze přispět na stavbu nové Chaloupky,” popisuje. „Nebojte se komunikovat s námi. I když nám chybí pro mnohé tak důležitý smysl, jakým je zrak, jsme lidé, kteří žijí plnohodnotným životem a máme stejné radosti a starosti jako vy,” dodává vzkaz pro všechny.
Foto: Zrnko kávy