Ve 13 letech byl svědkem první vraždy, následně se dal ze strachu i snahy přilepšit své chudé rodině ke gangu. Později byl, stále jako mladistvý, třináctkrát zadržen, až nakonec skončil na osm měsíců za mřížemi. Odjakživa ale toužil po tom, že bude právníkem a bude se věnovat obhajobě dětí, jako byl on sám. „Vždycky, když jsem byl zavřený, jsem snil o tom, že budu stát před soudcem s klientem po svém boku a že vyhraju,“ vzpomíná David Lee Windecher. A tehdy se v něm něco zlomilo. Po posledním propuštění ze zařízení pro mladistvé delikventy si dodělal americkou obdobu maturity, šel na vysokou a začal se poohlížet po právnické škole, kde by si mohl udělat potřebný doktorát. Devětačtyřicet z padesáti oslovených škol ho odmítlo. Na té poslední však uspěl a dnes žije svůj sen, je úspěšným právníkem. Před pár lety navíc založil organizaci RED Inc., která pracuje s problémovou mládeží a snaží se o prevenci recidivy. Kurzy, které pro mladé pořádá, mají úspěch. „Někteří z přednášejících jako by mluvili o tom, čím jsem si sám prošel,“ hodnotí Brian, jeden z účastníků. „Když to dokázali oni, pak i já,“ říká odhodlaně. David věří, že společnost a systém jsou k těmto mladým lidem nespravedlivé. A proto se jim snaží dát šanci na plnohodnotný život.
David se narodil v Los Angeles do rodiny argentinských migrantů. Jeho otec byl nájemním malířem pokojů, který se soudil s jedním ze zákazníků o nezaplacenou zakázku a na sporu tak ztratil veškeré úspory. Rodina se proto rozhodla odjet zpět do Argentiny. Když se v roce 1990 vrátili do Spojených států, usídlili se v Miami v malém bytě v dělnické čtvrti. A tam začaly první Davidovy potíže. Už v 11 letech byl poprvé zadržen, když byl přistižen při krádeži v obchodě s koly. „Byl jsem tak naštvaný, že ostatní toho mají tolik a my nemáme nic,“ vzpomínal v rozhovoru pro portál Law.com. „A tak jsem se rozhodl, že si prostě vezmu, co chci,“ řekl. Po čase se přidal k jednomu z gangů a byl svědkem také první vraždy, která byla výsledkem vyřizování účtů mezi jednotlivými kriminálními skupinami.
Sny za katrem
V 16 letech založil vlastní gang. Toužil totiž vydělávat větší peníze a chtěl se obklopit lidmi, kterým důvěřoval. Živili se distribucí drog, ale i kradením aut, vybírání peněz z automatů, vloupali se také do poštovního auta. „Byl jsem závislý,“ říká. „Ne ale závislý na drogách, ale na tom, že víš, kdy budeš zase jíst,“ uvádí. Do svých osmnácti let byl zadržen policií hned několikrát. Jelikož si postupně začal všímat také vlivu svých činů a prostředí na svou vlastní rodinu – bratr se také věnoval nelegálním činnostem, sestry se oblékaly jako dívky z gangu a rodiče se dřeli za pár drobných do úmoru – rozhodl se pro změnu.
„Vždycky, když jsem byl zavřený, jsem snil o tom, že budu stát před soudcem s klientem po svém boku a že vyhraju,“ vzpomíná. Psal se rok 1997 a David se dle svých slov odhodlal, že svého dětského snu dosáhne. Záhy, v roce 1998, se rozhodl dokončit si středoškolské vzdělání, které kvůli svému angažmá v gangu vzdal, a složil GED zkoušku, která je souborem testů ze čtyř předmětů, jejichž složení vynese certifikát prokazující znalosti jedince na úrovní amerického středoškolského vzdělání. A je tak pro lidi, kteří střední školu nedochodili, nutnou vstupenkou na vysokou.
Jedna z padesáti
David vystudoval první stupeň vysokého vzdělání na Floridě s červeným diplomem. Začal se porozhlížet po studiu práv. Jen jedna z padesáti univerzit, které oslovil, mu dala šanci. Svůj právnický doktorát získal v roce 2012 na John Marshall Law School v Atlantě. Dnes je David trestním obhájcem a vedle toho ředitelem organizace RED Inc. (Rehabilitation Enables Dreams), kterou založil před třemi lety ve státě Georgia. Ta se zaměřuje na práci s mladistvými, kteří se ocitli za hranou zákona. Formou rehabilitace se snaží o jejich návrat to života a motivaci k další práci na sobě samých.
„Strávil jsem dost času za mřížemi na to, abych si uvědomil, že je soudní systém nespravedlivý k lidem na základě jejich statutu,“ říká David. „Že jsou chudí, jestli se setkali se zneužitím, duševní poruchou nebo nedostatečného vzdělání,“ pokračuje. „Měli limitované prostředky, pohybovali se v násilnickém prostředí – jak čekali, že skončí? Je to nemožné,“ dodává.
Rovná plocha
Spojené státy patří na špici pravděpodobnosti recidivy u propuštěných vězňů. Za mřížemi jich opětovně končí do pěti let od propuštění tři čtvrtiny. Právě proto se RED snaží jít po příčinách patologického jednání některých mladých lidí a staví na třech základních pilířích: zvyšování vzdělání, snižování chudoby, prevence recidivy – tedy návrat ke kriminálnímu chování.
Snaží se v těchto mladých lidech probudit motivaci. I proto v rámci dvanáctiměsíčního vzdělávacího cyklu pořádá workshopy tvůrčího psaní, finanční gramotnosti nebo občanských práv. „Konečný cíl je dosáhnout toho, aby byli zaměstnaní,“ říká David. „Náš záměr je pomoci jim dostat se na rovnou plochu dřív, než bude pozdě,“ doplňuje.
Snaží se ale také mladé problémové jednotlivce propojovat s okolní společností formou přátelských fotbalových utkání a dalších podobných akcí. „Nabídnout lidem cestu k úspěchu je důležité,“ říká soudkyně Asha F. Jackson. „RED jim pomáhá přepsat jejich život, aby se nestali tím, kým jsou právě teď,“ vyzdvihuje aktivity organizace.
Zvládnu to
Podle Davidových slov je vždy většina zapojených mladých lidí na začátku velmi skeptická. Na konci cyklu jsou však smutní, že kurzy a aktivity končí. Našli v nich totiž smysl a měli pocit, že jim někdo rozumí. „Někteří z přednášejících jako by mluvili o tom, čím jsem si sám prošel,“ hodnotí Brian, jeden z účastníků. „Když to dokázali oni, pak i já,“ říká odhodlaně. „Vnímám sám sebe jako mladého muže, který udělal chyby. Ale mám pocit, že systém říká, že když jednou uděláš chybu, to je to, co jsi,“ říká další z účastníků, Andre. „Tohle je nejopravdovější věc, do které jsem byl kdy ve svém životě zapojen,“ přidává Matthew.
Sám David je příkladem, že když se člověku dostane šance a prostředků, může svůj život změnit, někdy i razantně. „Každý z nás má nějaký cíl. Pokud ho neukážeme sami, nikdo jiný to za nás neudělá,“ říká. „Nikdo není neměnný a beznadějný,“ dodává. „Niky nezapomenu, co pro mě David udělal,“ uzavírá Matthew.
Foto: Facebook RED Inc. a repro Upworthy